2020 m. rugpjūčio 14 d. penktadienis - 4:01
   

"Solidarumas"ardosi,arba "kaip isisavinami profsajunginiai pinigai"

«
Autorius: VALDEMARAS (labas@draugas.lt) - Viso pranešimų: 661 - Tema sukurta: 2010-12-14 08:42:54
2
2017-08-24 18:48liutas
atvedziau algiui 8 narius, o kai narys sudauze transporto priemone narys klause ka profesine sajunga gali pasiulyti, o jis pasiule kavos ir arbatos, narys aisku isstojo is tokios profesines sajungos
2017-08-21 16:58ana
tegul nario mokesti musu sugrazina ir visas ataskaitas pateikia
2017-08-19 11:24algirdui
kada dirbti pradesit
2017-08-18 16:44
Skaitant tuos komentarus, gal ir galima jausti piliečių nuotaiką, tačiau beraščių, be taisyklingos kalbos, galima pamatyti pavydą, pyktį už savo nepajėgumą. Lengva kritikuoti ir koliotis nešvankybėmis. Junkitės, dirbkite, rinkite naujus pirmininkus, darykite stebuklus!!! Taip, ne viskas gerai, padarykite geriau. Kol to negalite, palaikykime bent tai ką turime.
2017-07-23 09:56vvt
sventoji š**as
2017-07-19 21:11oo
neapgaudinek zmoniu
2017-07-15 20:42Idomu
Kristina uz savo pinigus nusipirko ir isirenge? O jptvmat, kaip idomu.
2017-07-15 13:01markoviciui
kristina nusipirko ir isirenge nauja ofisa o tu sedi pas darbdavi kiseneje
2017-07-15 09:32Solidarity
Isleis pinigus labai greitai ir tuoj verks kad neturi pinigu, dar suras koki nors isores priesa ant kurio visa atsakomybe suvers. Kaip zmones nesugeba is savo senu klaidu pasimokyt, jau gi buvo prisisvaiste pinigais, baigesi ofiso pardavimu. Po keliu metu ir sita bus priversti parduot.
2017-07-14 21:10Klausimas Kristinai
Per kiek laiko solidarumas galutinai issvaistys pinigus?
2017-07-12 21:19clenskij vsnozs
rizanskaja i mackevicene snizila clenskij vsnoz da 0.4 pracantov a pacimu snas tak mnoga berut hvatit i 2 evra
2017-07-12 21:10Anekdotas
"markoviciui trukdo nariai"
2017-07-06 22:09Ligoniams
Gydykites.
2017-07-06 18:38BNS
apgaudinekit kadencijos eina i pabaiga kasdiena
2017-07-06 18:36aaa
gal dividesimt procentu pakelsit atlyginimus niekada
2017-07-06 18:35Run away
nei jus ka ginat nei ka, apgaudinejat darbuotojus ir tiek siekdami sau atlyginimo
2017-07-06 17:57Nabagei
Nėra ką ginti, jus uz*si*pi*sit negyvai tarpusavyje, o darbo salygos nuo to tik bloges. Kaip tarpusavy kolnfliktuojat neturit laiko profsajunginiam darbui.
2017-07-05 20:39nabagei
ka tu gini nabage
2017-07-04 09:20nabagai
paskaitai komentarus ir supranti, kad profsąjungos neišsilavinuisių, tokių nabagų, pavydžių, žmonių organizacijos. kiek įmanoma tarpusavyje tiek nesutarti, varyti vieniems ant kitų. kas jums iš to? kur tie nuolatiniai konfliktai veda? jei turit klausimų, tai eikit pas žmogų ir tiesiai klauskit, bet ne, jūs gi bijot, jūs drąsūs rašyti komentarus internete, ar apskųsti ką nors teismui, bet gyvai kalbėti bijot.
2017-07-03 14:43ja
markievicis bisplatno po vihadnim atdihajet v pabirze i sventoji dieneg neplotit tolko zabirajat
2017-06-27 19:24Tomni les
jis nieko nedirba nuolat tuno fabaoke apgaudineja zmones
2017-06-27 18:42H
Tai kad algirdo jau seniai nera solidarume, jis tikrai netrugdo jums augti.ir klesteti.
2017-06-23 09:39Jonas
problema algirdas.....
2017-06-22 20:53anekdotas
jauniausi profsajungiseciai 46, ha, ha, ha
2017-06-22 12:54Joneliui Petraškai
Nu bet jop'tvaj'mat, sakykit jus kaip profsajungu legenda, kas su paciais profsajungieciais yra blogai? solidarume vieni kitus pastoviai i teismus padavineja, o gi profsajungos yra uz derybas, socialinio dialoga, bet pacios, tarpusavyje, viduj nesugeba susitarti? Aisku, kad jei pats nemoki susitarti, tai ir kitu neismokysi, nei nariu nei darbdaviu. Atsinaujinimo ir atsijauninimo beveik jokio nera, nes aktyvesni zmones randa kitu uzsiemimu.
2017-06-21 13:06Jonas Petraska
"Algirdas Markevičius iš buvusio viršininko perėmė vadovaujamas pareigas profesinėje sąjungoje, bet principų ne pakeitė, vadovauja, kaip viršininkas. Neslėpsiu savo nuomonės, kad jį reikia pristabdyti. Neduok Dieve jam gauti didelę valdžią, prie kurios jis braunasi, arba patekti į jo pavaldumą ir nemalonę! Ypač po šio atviro laiško, jeigu kas nors atsitiktų su gyvybe ar sveikata man, mano šeimai, artimiesiems, mano turtui ir būtų galimo nusikaltimo požymiai, jeigu dar galėčiau, pasiūlyčiau ištirti, ar tai nebūtų jo darbas arba tikrai ne jo užsakymas. Lietuvoje visko būna, ambicingi piliečiai kartais perlenkia. Šiame laiške ne viską galiu rašyti, tačiau ne kartą ir man buvo grasinta, turiu pagrindo tokį pavojų jausti. Tam asmeniui asmeninis tikslas pateisina priemones. Jis nejaučia pagarbos net savo asmeniškai artimiausiems žmonėms (jonui dekaminavičiui, uosvenei, savo zmonai), juos įžeidinėdamas, plūsdamas, grasindamas.
2017-06-21 13:02Atviras laiškas
2017 birzelio 16 d. man paskambino Algirdas Markevičius ir pareiškė, kad aš kenkiu organizacijai, kad ką kalbu, jam bus pranešta (lyg aš turėčiau to bijoti) ir kad „santykiai pasibaigė“.
Taigi turiu atsakingai pareikšti, kad kaltinimas kenkimu organizacijai neatitinka tikrovės. Niekada nebuvau priešiškai nusiteikęs VVT profesinei sąjungai, taip pat ir perėmus vadovauti Algirdui Markevičiui. Tą organizaciją įkūriau ir dirbau su ja per 25 metus. Niekada neraginau išstoti iš profsąjungos, dargi atvirkščiai, nepritariau ir agitavau susilaikyti tuos, kuriems tokie ketinimai atsirasdavo. Neignoravau Algirdo Markevičiaus, visą gautą tarptautinę medžiagą, kuri ateidavo per mane senu TDF adresu, jam persiųsdavau. Susirinkimuose ir kituose renginiuose palaikydavau Algirdo Markevičiaus iš pirmo žvilgsnio teigiamus projektus. Kai kuriais klausimais turiu teisę turėti savo nuomonę.
Tačiau Algirdą Markevičių erzina net ir mažiausias nukrypimas nuo jo minties ir idėjos. Kiekvieną, kuris drįso pasakyti savo skirtingą nuomonę, o kartais net iš viso be pagrindo kaltina kenkimu ir išdavyste. Jis sutapatino save su profesine sąjunga. („Partija tai Stalinas – Stalinas tai partija“, „profesinė sąjunga tai Algirdas Markevičius – Algirdas Markevičius tai profesinė sąjunga“).
Kadangi kreipimasis skiriamas ne tik A.Markevičiui, atkreipsiu dėmesį į kai kuriuos Lietuvos transporto darbuotojų profesinių sąjungų Forumo sprendimus dėl profesinių sąjungų veiklos. Skelbiama, kad profsąjungos Lietuvoje veikia laisvai ir nevaržomai. Taip ir turi būti. Tačiau profesinių sąjungų Lietuvoje yra daug, o narių sąlyginai mažai, kodėl? Jeigu esame laisvi, tai galime daryti ką norime. Tačiau tokiu suvokimu kenkiame vieni kitiems, nepasiekiame darbuotojų pasitikėjimo, konkuruojame tarpusavyje, turime „palaidą balą“ ir neturime gerų rezultatų. Turime turėti galimybes daryti ką norime, tačiau turime apsispręsti, ko galime, o ko negalime norėti, ir tai turime daryti patys, visuotinai pasiekę pripažinimą valstybės lygiu. Profesinių sąjungų paskirtis ir tikslas užtikrinti darbuotojų ir netgi piliečių pagal profesijas interesus. Kad toks užtikrinimas būtų efektyvesnis, būtina sukurti sistemą, kurios pagalba būtų galima atskirti profesines sąjungas nuo kitų organizacijų, gal būt įsilaužimų, kišimosi į profesinių sąjungų veiklą.
Lietuvoje profesinės sąjungos veikia chaotiškai, tik detaliai svarstydami konkrečias problemas, prišokdami nuo vienos prie kitos, ir apie jokią sisteminę profesinių sąjungų veiklą nesvarsto, prašo duoti, bet neprašo leisti gauti tinkamus atlyginimus ir kitas priklausančias pajamas oriai. Keliamas klausimas dėl profesinių sąjungų taip vadinamo reprezentatyvumo. Čia bandoma remtis profesinių sąjungų narių skaičiumi, veiklos laikotarpio skirtumu, tarptautinių ryšių buvimu. Tai yra svarbu, tačiau neteisinga. Tai yra džiunglių įstatymo požymis, kas stipresnis – tas teisesnis. Transporto darbuotojų profesinių sąjungų Forumas reiškė protestus, tokioms reprezentatyvumo idėjoms. Ypač narių skaičiaus negalima patikrinti. Jų yra tiek, kiek organizacija deklaruoja, negalima tuo netikėti, nes tai yra organizacijos vidaus ir net gi gali būti konfidencialus klausimas.
Pateiksiu dar vieną argumentą, kodėl tokį reprezentatyvumą laikau neteisingu. Profesinės sąjungos nekovoja už savo teises, tačiau tik siekia savo tam tikros profsąjunginės „valdžios“. Atsiradusios „reprezentatyvios“ profesinės sąjungos gali nepaisyti kitų profesinių sąjungų balso, neprileisti jų prie derybų, užblokuoti jų reikalavimus. Atsiskyrusios nuo „nereprezentatyvių“ profesinių sąjungų, gali daryti neoficialius sandėrius su darbdavių ir valdžios atstovais, niekas negalės to užginčyti. Profesinės sąjungos nesinaudoja galimybėmis kovai už profesinių sąjungų teises, kova vykdoma ne ta kryptimi. Turiu už tai atsiprašyti profesinių sąjungų vadovų, paaiškinti, kad tai yra tik sąlyginė mano nuomonė ir kodėl susidariau tokią nuomonę. Darbdaviai ir valdžios institucijos mulkina profesinių sąjungų derybininkus, teigdami, kad profesinės sąjungos atstovauja tik tiek darbuotojų, kiek turi narių. Ir profesinės sąjungos neprieštarauja tokiam teiginiui. Tai kas tada atstovauja kitus darbuotojus? O juos kažkas atstovauti turi ir tikrai atstovauja! Profesinės sąjungos turi įsipareigoti ir prisiimti atsakomybę ir išsikovoti pripažinimą už atstovavimą visiems darbuotojams. Be abejo, kad atstovavimas nariams ir ne nariams bus skirtingas, tačiau ir vieniems ir kitiems jis vis tiek bus. Jeigu bus pripažinta, kad profesinės sąjungos atstovauja visus darbuotojus, tai darbuotojams bus pagrindas domėtis profesinių sąjungų veikla ir tapti jų nariais, kad jie patys galėtų įtakoti tokį atstovavimą ir pasiekti, kad jiems būtų tinkamas.
Profesinių sąjungų žemesnių grandžių vadovai nenori investuoti į profsąjunginę veiklą, nenori atstovauti ne profsąjungos nariams, kadangi tie nemoka nario mokesčio ir neatlygina profesinėms sąjungoms už darbą. Tai klaida, dėl to nereikia pergyventi, ši investicija atsipirks vėliau. Darbo sąlygos turi būti visiems vienodos, kitaip bus anarchija, išsibalansuos rinka, ir darbdaviai ir profesinės sąjungos ieškos kas ką ir kokiu dydžiu apgauti. O pagrindinis tikslas profesinėms sąjungoms ir darbdaviams susitarti. Profesinėms sąjungoms už darbą iš dalies turi atlyginti nariai nario mokesčiu ir iš dalies valstybės lėšomis, už ūkiui naudingą veiklą, kaip tai gauna ir partijos.
Profesinės sąjungos, dalyvaudamos trišalės tarybos veikloje, netiesiogiai inicijuodamos teisinių aktų, įstatymų nuostatų įteisinimo, keldami pensininkų, bedarbių, sveikatos, socialinių santykių problemas, atstovauja visus, turinčius arba turėjusius darbinį veiksnumą asmenis. Tų problemų sprendimai taikomi visiems piliečiams. Taigi profesinės sąjungos atstovauja visus darbuotojus, tačiau tiek kuklinasi, kad net nenori prisiimti nuopelnus šioje veikloje. O tokia ir turi būti darbuotojų atstovavimo sistema. Visi darbuotojai yra potencialūs pensininkai, bedarbiai, ligoniai, o aktyvūs yra tik dirbantys. Darbinei karjerai pasibaigus, jie negali pasilikti be socialinės apsaugos. Jeigu tai pripažintų visos profesinės sąjungos, darbdaviai ir valdžios atstovai, darbuotojai suprastų profesinių sąjungų svarbą, būtų ir daugiau narių.
Visų darbuotojų atstovavimą ir už tai atsakomybę turi prisiimti profesinės sąjungos ir turi būti joms tai leista. Niekas kitas to daryti negali, nes tam reikia specialistų, paruoštų tam darbui žmonių. Darbo tarybos iš dalies gali būti tik įmonėse, tačiau ir ten tik tol, kol ten nėra profesinių sąjungų. Jeigu tarp darbuotojų yra lyderių, tai nėra sunku sukurti profesinę sąjungą ir gauti ir metodinę ir derybinę paramą iš aukščiau stovinčių profesinių sąjungų ir jų specialistų, būti nuo darbdavio realiai nepriklausomiems. O jeigu nėra lyderių, tai kas organizuos darbuotojus? Be abejo tai darys pats darbdavys arba kas nors jo pavedimu. Niekas kitas to padaryti negalės, nes darbuotojai neturės pagrindo neaiškiais „aktyvistais“ pasitikėti. Būtinas tam tikras sertifikatas. O jeigu tai darys darbdavys, tai niekas jam neuždraus sukurti sau palankias išskirtines sąlygas.
Jeigu profesinės sąjungos atstovauja visus darbuotojus, tai visų darbuotojų organizacijos turi turėti galimybę pareikšti savo nuomonę, juos liečiančiais klausimais ir jos negali būti ignoruojamos, jų pasiūlymai negali būti atmesti kitaip, kaip tik visų profesinių sąjungų atstovų nustatyta demokratine balsavimo tvarka, balsavimo rezultatais. Todėl negali viena atskira, su kitomis profesinėmis sąjungomis nebendradarbiaujanti profesinė sąjunga, derėtis ir pasirašyti teisinį dokumentą, kuris galios atitinkamai teritorijos ar profesijos visiems darbuotojams. Galėtų pasirašyti dokumentus, kurie galiotų tik pasirašiusioms šalims, tačiau tai galėtų būti ir suokalbis kitoms profesinėms sąjungoms už nugaros ir pažeisti tretiesiems asmenims teisėtus interesus.
Manau, kad tai galima padaryti, tik nustačius profesinių sąjungų veiklos principus ir prioritetus. Kiekvienas pilietis ir kiekviena organizacija ne visada viešina, bet vis tiek turi savaime suprantamus savo principus ir prioritetus, kuriais vadovaujasi, pagal kuriuos galima jas atpažinti ir identifikuoti. Kiekviena partija turi savo principus, kurie matomi jų pavadinimuose ir programose. Profesinių sąjungų programos gali būti skirtingos, tačiau tikslai ir principai yra tie patys. Ką oponentas kalba, yra viena, ką pasako jo kūno kalba yra kita ir tai kartais skiriasi. Taigi programa yra tai, ką organizacija sako, o principai ir prioritetai („kūno kalba“) yra tai, ko organizacija laikosi ir kuo vadovaujasi.
Programoje galima dėlioti kaip nori, bet veiklos nepaslėpsi. Organizacijos veiklą galima vertinti pagal principus, jeigu tokie būtų visuotinai pripažinti. Pagal profesinės sąjungos veiklos principus nei viena profesinė sąjunga negalėtų būti ignoruojama, arba tokius principus pažeisdama, prarastų profesinės sąjungos statusą, profesinių sąjungų veiklos galimybes ir liktų neaiškia izoliuota organizacija. Pagal profesinių sąjungų veiklos principus galima būtų įteisinti ir profesinių sąjungų reprezentatyvumo lygius. Tačiau tai turi nusistatyti pačios profsąjungos ir išsikovoti pripažinimą savo iniciatyva.
Transporto darbuotojų profesinių sąjungų Forumas savo laiku (kada tai buvo, pamatysite, kai atsidarysite priedus) pritarė profesinių sąjungų veiklos principų projektui. Visa Forumo veikla ir buvo pagrįsta šiais principais. Jie buvo pateikti visoms profesinėms sąjungoms ir profsąjungų žiniasklaidai, kuriuos ir šiuo metu galima rasti internete. (Ištraukas iš žiniasklaidos pridėsiu atskiru dokumentu.) niekas nepasisakė prieš, tačiau, labai gaila, kad nesigirdėjo iš nacionalinių profsąjungų centrų ir žodžio „taip“. Netvirtinsiu, kad tie principai yra idealiausi, juos galima tobulinti, tačiau jie yra argumentuoti, mano nuomone, savaime suprantami, jais galima vadovautis, kol niekas nesugalvojo geresnių.
Paminėtų profesinių sąjungų veiklos principų 1 str.: „Profesinė sąjunga nariui, o ne narys profesinei sąjungai.“ Yra esminis, manau, be diskusijų. Kam nariui profesinė sąjunga, jei ne jo interesų gynyba?
Algirdas Markevičius buvo viršininkas ir UAB „Vilniaus viešasis transportas“ specialistų ir tarnautojų profesinės sąjungos tarybos narys. Kaip viršininkas jis galėjo taikyti priemones savo pavaldiniams, tačiau negalėjo kištis į tos pačios įmonės vairuotojų profesinės sąjungos veiklą, ypač susijusią su jo kaip viršininko sprendimais. Nevertinsiu vairuotojų „prasižengimų“, kalti ar nekalti, nesu į juos įsigilinęs, tačiau viršininkui „neužteko“ teisėtų poveikio priemonių prieš brolius Algį ir Praną Prašmantus bei Teresą Šilko. Viršininkas suvaidino darbo organizavimo „būtinumą“, piktnaudžiaudamas pasinaudojo savo „teise“, nors pats irgi profesinės sąjungos veikėjas, neatsižvelgdamas į profesinės sąjungos veiklos principus, taikė įstatymu nenumatytas poveikio priemones dėl jų aktyvumo profesinėje sąjungoje. Jis šiems vairuotojams, prieš jų valią pakeitė darbo priemonę, pasityčiodamas skyrė naujesnį autobusą, tačiau su ženkliai mažesniu atlyginimu. Sumažino atlyginimą ne vienam mėnesiui, kaip numatyta kolektyvinėje sutartyje už pažeidimus, o neribotam laikotarpiui. Maža to, neleido ginčyti, užblokavo vairuotojų ginčą įmonėje veikiančios profesinės sąjungos priemonėmis. Vien tai, kad (mano akivaizdoje) buvo prigrasinama profsąjungos pirmininkui bei uždrausta profesinės sąjungos teisininkui paruošti medžiagą darbo ginčui į teismą Teresos Šilko ginčui, yra nepateisinama. Tuo atveju, būdamas viršininku, Algirdas Markevičius priėmęs sprendimą, turėjo nusišalinti nuo tolesnio ginčo sprendimo įtakos ir jokiu būdu negalėjo kištis į profesinės sąjungos veiklą šiuo klausimu. Kiekvienas darbuotojas darbdavio sprendimą turi teisę ginčyti, net jeigu jis ir ne teisus. Profesinių sąjungų veiklos principų 1 str.: „Profesinė sąjunga nariui, o ne narys profesinei sąjungai.“ šiuo atveju nepateisinamai pažeistas.
Profesinių sąjungų veiklos principų 3 str. deklaruoja: „Skatinti narių jungimąsi į profesines sąjungas, pirmines į regionines ir šakines organizacijas, pastarąsias į nacionalinius centrus, siekti bendradarbiavimo tarp centrų ir struktūrinių padalinių,....“. Šis principas atspindi pačią profesinių sąjungų esmę pačiu pavadinimu – sąjunga, jungimasis, o ne skaldymasis. Iš pat pradžių darbuotojai – nariai jungiasi į grupes, pirmines organizacijas, pirminės organizacijos į didesnes grupes regioniniu ar šakiniu profesiniu pagrindu, tie dar toliau valstybiniu ir tarptautiniu lygiu. Tokiu pagrindu susikūrė ir tarptautinės pasaulinės profesinės sąjungos. Visos tarptautinės profesinės sąjungos ieško bendrų principų ir taip pat jungiasi į regioninius ir organizuotus pagal profesijas centrus. Tik taip profesinės sąjungos gali įgyti svorį visais lygiais ir tokio principo laikytis būtina. Todėl išstojimas iš kokio nors regioninio ar profesinio, nacionalinio centro turi būti labai apgalvotas. Išimtinis profesinių sąjungų kūrimasis buvo pagrįstas pasikeitus valstybinei santvarkai, atgavus valstybinę nepriklausomybę, kai buvo būtina pakeisti senas sovietinių profesinių sąjungų veiklos tradicijas ir principus. Po to momento praėjo ketvirtis amžiaus. Profesinės sąjungos pradeda koordinuotis. Iš 4 nacionalinių centrų iš esmės liko du ir tie savo veiklą koordinuoja per savo koordinacinį centrą. Todėl išstojimas iš aukštesnės profesinės sąjungos organo gali būti motyvuotas tik tos profesinės sąjungos veiklos principų nesilaikymo ir tuo atveju sprendimas gali būti priimtas tik organizacijos įstatų nustatyta tvarka ir aukščiausio organo, šiuo atveju susirinkimo arba konferencijos, arba kaip tai iki šiol buvo daroma UAB „Vilniaus viešojo transporto“ darbuotojų profesinėje sąjungoje (UAB VVT DPS), visuotinu balsavimu – referendumu. Taip pat, kaip darė Didžioji Britanija išstodama iš Europos sąjungos. UAB VVT DPS iki šiol visi rinkimai buvo taip organizuojami. Tai yra tolygu susirinkimui arba konferencijai. Kai organizacija turi daugiau 1000 narių, sukviesti pusę į susirinkimą nėra galimybės, organizuojant konferenciją kyla skaidrumo klausimas, atrenkant delegatus. Prieš balsavimus paskelbiama sprendžiami klausimai ir/arba kandidatai, sudaromos sąlygos susipažinti ir galimybės dalyvauti balsavimuose visiems nariams. Toks balsavimas buvo visiškai skaidrus, jo rezultatai neginčytini.
Todėl nepritariu UAB VVT DPS išstojimui iš Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“. Tuo labiau, kai tai daroma tik tarybos sprendimu, nariams neišaiškinus galimų pasekmių, nepasikvietus antros (LPS „Solidarumo“) šalies atstovų. Profesinių sąjungų veiklos principų 3 str.: „Skatinti narių jungimąsi į profesines sąjungas, pirmines į regionines ir šakines organizacijas,.....“ šiuo atveju irgi nepateisinamai pažeistas.
Toks sprendimas netelpa ir į logikos rėmus. LPS „Solidarumas ir LPSK dirba vieningoje profsąjunginėje sistemoje per Koordinacinį centrą, pats Algirdas Markevičius dalyvavo Trišalėje taryboje, Seimo komitetuose, ko jam dar reikia? Profsąjunga turi rimtų problemų narių interesams išsaugoti, apginti nuo privatizacijos, darbuotojų iš darbo atleidimo, kolektyvinės sutarties nuostatų išsaugojimo. Koks tikslas dabar konfliktuoti su profesinėmis sąjungomis, kurių paramos gali prireikti, vieną centrą keisti kitu arba pakibti be jokio centro paramos? Ar toks ir yra tikslas? Tada suprantama.
Aš, UAB „Vilniaus viešasis transportas“ darbuotojų profesinės sąjungos kviestame susirinkime minėjau, kad pasiektume rezultatą kovoje prieš įmonės privatizavimą, derybose dėl kolektyvinės sutarties išsaugojimo, būtinas pirmiausia pačių įmonės darbuotojų ir daugumos įmonės profesinių sąjungų ar jų narių aktyvus reikalavimas, po to turi būti gautas Lietuvos profesinių sąjungų (Transporto darbuotojų federacijos, Lietuvos transporto darbuotojų profesinių sąjungų Forumo ir Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“) palaikymas ir tik po to Tarptautinių profesinių sąjungų palaikymas.
Aukščiau paminėtų profesinių sąjungų veiklos principų pažeidimas, kurį daro Algirdas Markevičius ir yra kenkimas tai pačiai jo vadovaujamai organizacijai ir ne tik, o visai profsąjungų sistemai Lietuvoje. Viešojo transporto profesinės sąjungos gimė, jei taip galima išsireikšti, Lietuvos darbininkų sąjungos, dabar „Solidarumo“ pagalba, o dabar net nepakviečiami jų atstovai į svarstymus išstoti visai pirminei organizacijai? Bėgama slapta, lyg kažką pavogus? O iš tikrųjų tai ir yra vogimas, nemokėjimas nario mokesčio aukščiau stovinčioms organizacijoms ir neišaiškinus tai nariams, yra Lietuvos profesinių sąjungų vystymuisi ir veiklai skirtų darbuotojų lėšų fondo nusavinimas neaiškiems pirmininko tikslams pasiekti.
Algirdas Markevičius negavo pritarimo nutraukti nario mokesčio mokėjimą Lietuvos profesinei sąjungai „Solidarumas“, tačiau savavališkai tokį mokėjimą nutraukė, ėmėsi viršininko sugebėjimų gudrybės, kreipėsi į kai kuriuos tarybos narius atskirai, aiškindamas svarbą, kaip pats norėjo, kad tarybos nariai suprastų. Vienus įtikino kitiems gal prigrasino (jis tai moka) ir gavo parašus. Tie tarybos nariai, kurie turi savo nuomonę, nieko nežinojo apie tokią saviveiklą. Tai yra neteisėta. Tai buvo pasakyta ir Algirdui Markevičiui, tačiau gavau patikslinimą, kad nesu tiesiogiai UAB VVT DPS tarybos narys, suprantama, mano pastabos nieko nereiškia. Tada mano pareiga buvo tai paaiškinti šios kadencijos tarybos nariams. Ir tuo esu apkaltintas kaip kenkiantis organizacijai. Čia aš pakenkiau, tačiau ne organizacijai, o Algirdo Markevičiaus asmeniniams siekiams, o gal ir neteisėtiems įsipareigojimams.
Kiekvienas Algirdo Markevičiaus nuomonės neatitinkantis pasisakymas, vertinamas kaip išdavystė. Jeigu man, įmonėje dirbusiam 52 metus, iš jų 32 metus autobuso vairuotoju ir 25 metus profesinės sąjungos vadovaujamuose organuose, įkūrus profesinę sąjungą, išplėtus ją iki maksimalaus lygio (apie 70 proc. darbuotojų įmonės darbuotojų profesinės sąjungos narių, o Autobusų parke iki 90 proc.) įmonėje, išdrįso pateikti kaltinimus dėl savo nuomonės net neviešo pasisakymo, kokio psichologinio spaudimo galima tikėtis su kitais tarybos nariais ir su eiliniais profesinės sąjungos nariais?
Algirdas Markevičius iš buvusio viršininko perėmė vadovaujamas pareigas profesinėje sąjungoje, bet principų ne pakeitė, vadovauja, kaip viršininkas. Neslėpsiu savo nuomonės, kad jį reikia pristabdyti. Neduok Dieve jam gauti didelę valdžią, prie kurios jis braunasi, arba patekti į jo pavaldumą ir nemalonę! Ypač po šio atviro laiško, jeigu kas nors atsitiktų su gyvybe ar sveikata man, mano šeimai, artimiesiems, mano turtui ir būtų galimo nusikaltimo požymiai, jeigu dar galėčiau, pasiūlyčiau ištirti, ar tai nebūtų jo darbas arba tikrai ne jo užsakymas. Lietuvoje visko būna, ambicingi piliečiai kartais perlenkia. Šiame laiške ne viską galiu rašyti, tačiau ne kartą ir man buvo grasinta, turiu pagrindo tokį pavojų jausti. Tam asmeniui asmeninis tikslas pateisina priemones. Jis nejaučia pagarbos net savo asmeniškai artimiausiems žmonėms, juos įžeidinėdamas, plūsdamas, grasindamas.
Algirdas Markevičius kaltina LPS „Solidarumą“: nėra tvarkos, jis yra apgaudinėjamas, pažeidinėjami įstatai. Teisybės reikia siekti derybomis, teisinėmis priemonėmis, o ne grasinimais ir tikrai organizacijai kenkiančiais sprendimais. Išstojimas iš organizacijos dar ir be tinkamo sprendimo yra jau ne nuomonės išsakymas, kurio uždrausti niekas negalėtų, o tikrai kenkimas organizacijai. Turime stiprinti centrinę organizaciją. Jeigu šiandien mums paramos reikia mažiau, padedame kitoms organizacijoms savo indėliu, investuojame į savo narių interesų apsaugą ateityje. Turime susidaryti tinkamą aplinką, įgyti pasitikėjimą, kad laiku galėtume susiorientuoti ir lengviau gauti pagalbą, kai jos rimtai patiems reikės. Būtina ieškoti būdų vienytis, o ne skaldytis. Reikalaujant laikytis įstatų ir įstatymų iš kitų, pirmoje eilėje pačiam reikia jų laikytis. Be kita ko, kaip aukščiau minėjau, ir aš turiu pretenzijų profesinėms sąjungoms. Jos ne viską vykdo, ką aš norėčiau, tačiau negaliu jų kaltinti besąlygiškai, kadangi neturiu galimybės išsamiai išsiaiškinti, kodėl jos to nedaro. Gal būt mano siūlomoms priemonėms tiesiog nesubrendo aplinkybės. Profsąjungos daro, ką gali. Jas turime tokias, kokias turime. Jeigu sužlugdysime tokias, neturėsime jokių. Negalima žlugdyti organizacijos dėl dalykų, nesusijusių su narių interesų gynyba ir tuo labiau tokios gynybos sąskaita.
Transporto darbuotojų federacija yra ir ITF ir ETF kolektyvinis narys. Perbėgimo priežastimis iš vieno nacionalinio centro į kitą arba pasitraukimu iš nacionalinių centrų pasidomės ir Tarptautinės transporto federacijos. Jos glaudžiai bendradarbiauja su visomis pasaulinėmis, o per jas ir nacionalinėmis pripažintomis profesinėmis sąjungomis. Jos bus informuotos ir joms bus paaiškinta priežastis, jų sprendimu Federacijos tarptautinė veikla gali būti užblokuota. Reikia apsispręsti kolegialiai ar nereikėtų to paprašyti.
Algirdas Markevičius turėjo gerą progą dalyvauti ITF eiliniame kongrese Sofijoje, ten buvo užregistruotas ir laukiamas. Nors tai labai svarbu profesinių sąjungų lyderiui ir vadovui, bet nuvykti „nerado galimybės“. Tai sukelia įtarimą, kad rimta profsąjunginė veikla jo ne ypač domina. Siekimas Seimo nario, arba Briuselyje atstovo statuso kelia įtarimus dėl jo finansinės gerovės ir asmeninės karjeros siekių.
O gal profsąjunginė veikla tik vaidinimas, gal vykdoma politinė užduotis, atkirsti UAB VVT DPS nuo išorinių ryšių, o po to pabėgti į Briuselį ar į Seimą ir palikti organizaciją žlugimui??? Kadangi Algirdas Markevičius ne eilinis partijos narys, o miesto poskyrio pirmininkas ir skyriaus pirmininko pavaduotojas, atsiranda pagrindas įtarti politikų užduotis, užimti įtakingus postus profesinėje sąjungoje, kištis ir trikdyti profesinės sąjungos veiklą. Atsiranda pagrindas manyti, kad Algirdo Markevičiaus užduotis ar tikslas yra griauti profesines sąjungas. Jis užėmė Vilniaus profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininko pareigas, o veiklos nėra. Tikėtina, kad buvo toks tikslas ir užimti Lietuvos profesinės sąjungos pirmininko pareigas. Tikrai netvirtinu, kad tokia užduotis yra, tikrai neturiu duomenų, tokios užduoties oficialiai, aišku, niekas neskirs. Bet kas gali paneigti galimo konfidencialios užduoties vykdymo pavedimo buvimo ir tai nebūtinai politiko ar politikų grupės partijos, kuriai pats Algirdas Markevičius priklauso?
Transporto federacija vykdė veiklą Lietuvos ir tarptautiniu lygiu, pasitelkdama visas Lietuvos transporto darbuotojų profesines sąjungas, jas vienydama. Kai perleidau Transporto federacijos pirmininko pareigas Algirdui Markevičiui, netiesiogiai girdėjau priekaištą, kodėl nepasiūliau Algirdo Markevičiaus į Forumo pirmininko vietą. Oficialiai pareiškė, kad Forumo veikloje nedalyvaus, o pirmininku būti nori, kaip suprasti?
Pakankamai yra socialinių partnerių, su kuriais tenka tikrai kovoti derybose, o kartais ir akcijose. Kovoti tarpusavyje, reiškia remti darbdavius, sudaryti jiems sąlygas savivaliauti, panašiai, kaip ir pats Algirdas Markevičius savivaliauja. O nesiūliau į Forumo pirmininko vietą jo ne tik dėl to, kad Forume jis dar nebuvo tinkamai „kojų apšilęs“, bet atvirai pasakysiu ir dėl to, kad jo kandidatūrą iš esmės laikiau netinkama.
Vadinamų santykių pasibaigimas mano asmeniniams interesams neturi reikšmės, tačiau negaliu nepergyventi dėl organizacijos, kurią sukūriau, kartu su J. Dekaminavičiumi išpuoselėjome iki aukščiausio galimo lygio ir jam perdavėme. Negaliu ramiai stebėti organizacijos žlugdymo ir nieko nedaryti.
Todėl kadangi
esu UAB VTT DPS garbės pirmininkas, Transporto darbuotojų federacijos tarybos, LPS „Solidarumo“ koordinacinės tarybos narys ir SĮ „Susisiekimo paslaugos“ darbininkų sąjungos pirmininkas. SĮ „Susisiekimo paslaugos“ darbininkų sąjunga yra Transporto darbuotojų federacijos ir Vilniaus profesinės sąjungos kolektyvinis narys, o per juos ir LPS „Solidarumas“ kolektyvinis narys,
Transporto darbuotojų federacija yra LPS „Solidarumas“ struktūrinis padalinys. Algirdas Markevičius šiuo metu yra šios Federacijos pirmininkas. Jo vadovaujama pirminė organizacija išstoja iš LPS „Solidarumas“,
Prašau Algirdo Markevičiaus
atsistatydinti iš Transporto darbuotojų federacijos pirmininko ir Vilniaus profesines sąjungos „Solidarumas“ pirmininko pareigų ir leisti organizacijoms dirbti darbuotojų ir pirminių profesinių sąjungų interesų užtikrinimui, ypač dabar kai pasikeitė Darbo Kodeksas, reikalingas visų profesinių sąjungų konsolidavimas,
patikslinti: ką reiškia „santykiai pasibaigė“, raštiškai nurodyti, kokiais motyvais ir argumentais remiantis, kokia tvarka priimti visi sprendimai ir pateikti sprendimų ir protokolų kopijas. (aš dar gyvas, koks tokio išsireiškimo pagrindu mano asmeninis teisinis statusas, kokių teisių aš netekau? Santykiai gali pasibaigti, kai pasibaigia sutarties galiojimas, bet man pasiūlius tokią bendradarbiavimo sutartį pasirašyti, Algirdas Markevičius kategoriškai ir demonstratyviai tai net svarstyti atsisakė. Kas pasibaigė?)
Tokių dokumentų pateikimas arba nepateikimas reikalingas situacijai profsąjunginiame judėjime vertinti.
Jonas Petraška
2017-06-21 12:59marta
vilniaus solidarumui reikia paskolos, kad veikla atnaujintu
2017-06-21 12:21gal solidarumas noretu paskolo
gal solidarumas noretu paskolos? paraysykit tuo emauilu, gal gauisot dovanu pinigu. jus pastoviai svajohjat apie dovanas is politiku ir vyriausybes kad jums x** znajet uz ka vyurioausybe duotu babkliu. siaip uz grazias akis ir kad tas babkes jus vekl pravalgytumet kaip jau n kartu pravalget visokia probjektu babkes
2017-06-20 18:40klausimas
o profesinems sajungosm irgi teikiate paskolas?
2
RAŠYTI ATSAKYMĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai