2020 m. vasario 21 d. penktadienis - 13:59
   

2010 05 07 - R. TAMOŠAUSKAS: KAD PROFSĄJUNGOS TAPTŲ BENT ŠIEK TIEK AKTYVESNĖS

«
Komentarų: (0)

2010 m. gegužės 7 d. Vilniuje įvyko IV Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) suvažiavimas, kuris kitiems ketveriems metams išrinko  LPSK vadovus. Greta dabartinio LPSK vadovo A.Černiausko į LPSK pirmininko postą pretendavo LPSK narės Maistininkų profesinės sąjungos (MPS) kandidatas MPS koordinatorius Klaipėdoje "Švyturio" alaus darykos profesinės sąjungos pirmininkas Raimondas Tamošauskas. Rinkimus į LPSK pirmininko postą jis pralaimėjo. Tuo tarpu jis pateikė išsamiausią rinkiminę programą.

Tokia pat išsami buvo ir R.Tamošausko kalba suvažiavime. Jos tekstą R.Tamošauskas atsiuntė lp redakcijai prašydamas ją paskelbti. Kadangi kandidato kalboje pateikiami išties dėmesio verti siūlymai publikuojame R.Tamošausko  kalbos LPSK suvažiavime tekstą.

 

Raimondas Tamošauskas:

 

Noriu pakalbėti apie savo viziją: kaip turėtų atrodyti profesinės sąjungos.

Mano kandidatavimo tikslas,- kad profsąjungos taptų šiek tiek aktyvesnės, „greitesnės“, pradėtų aštriau reaguoti į Lietuvos įvykius, pradėtų keistis struktūros, ir galėtume pasiekti geresnių rezultatų.

Esame ir turime būti, tuo kuo esame - konfederacija:

Tai - šakinių PS struktūra, organizuojama iš apačios

Konfederacija:

Tai - struktūra, atspindinti Lietuvos ūkio raidą: valstybinio, pramonės ir paslaugų sektoriaus PS
Tai - šakinių organizacijų stiprinimas -Siekti giminingų organizacijų susiliejimo. Pertvarkyti šakinių organizacijų struktūras taip, kad narystė koncentruotųsi tiesiai šakose ir ne mažiau 50 proc. mokesčio būtų mokama tiesiai šakoms.

Esame ir turime veikti taip, kaip veikia konfederacija:

Tai - veiklos koordinavimas visais lygiais (nacionaliniu, regioniniu, rajoniniu, savivaldybių) - siekti ilgalaikių susitarimų.
Tai - valdyboje atstovaujama visiems sektoriams proporcingai. Valdybą pertvarkyti ir padaryti proporcingą kiekvieno sektoriaus atstovavimą. Narių skaičius -12. Įvesti kadencijų skaičiaus cenzą renkamiems į valdybą. LPSK vadovai valdyboje turi turėti tik vieną balsą


Veikti, kaip veikia konfederacija:

Tai - pereiti prie derybų šakiniu principu. Dirbti sektorinėmis kryptimis. Sudaryti darbo grupes darbui šiuose sektoriuose. Sukurti specialistų derybininkų grupes pagal sektorius. Kiekvienam sektoriui- šakai parengti pavyzdinės kolektyvinės sutarties maketą. Siekti, kad visos sutartys įmonės lygiu būtu unifikuotos. Apibendrinti ir analizuoti sudarytas kolektyvines sutartis, aptarti ir skleisti pažangią patirtį.
Pereiti prie derybų šakiniu principu.
Tai - siekti kolektyvinių sutarčių pasirašymo visose įmonėse ar organizacijose.

Esame ir turime siekti gerovės visiems mūsų nariams:

Tai - remti PS moterų, jaunimo centrų ir visų PS tikslinę švietimo ir savišvietos veiklą

Tai - šviesti PS narius, organizuoti realias mokymo veiklas. Atgaivinti švietimo centro veiklą.
Baigti profsąjunginį turizmą (mokymuose, turi dalyvauti tik tie žmonės, kurie realiai dirba tose srityse, reikalausiu atsiskaityti už gautų žinių panaudojimą veikloje). Parengti ir pradėti profsąjungų darbuotojų mokymo programas.

- Sukurti mokymo modulius įvairaus lygio profsąjungų darbuotojams (pirmininkai, komiteto nariai, atstovai saugai ir sveikatai, trišalių ir kt. komisijų nariai, agitatoriai, ir t.t.).

- Siekti, kad naujai išrinkti profsąjungų atstovai dalyvautų mokymo programose (žinios turi būti reguliariai atnaujinamos).

Tai - finansinis skaidrumas: narių informavimas apie finansinę padėtį, vidiniai auditai, finansų kontrolė, skelbiami vadovų atlyginimai, pajamos gaunamas iš PS veiklos

Tai - būti pasiruošusiems streikams: formuoti nedarbo šalpos fondą ir streikų fondas

Tai - veikti viešojoje erdvėje aktyviai ir organizuotai: įkurti propagandos ir akcijų centrą

Tai - siekti dirbančiųjų darbo užmokesčio ir kitų pajamų didėjimo, skaidrios darbo užmokesčio sistemos kolektyvinėse sutartyse.

Tai - siekti, kad visose tarptautinio kapitalo įmonėse kuriose veikia profesinė sąjunga būtų įkurtos Europos darbo tarybos

Tai - veikti per Trišalę tarybą ir tiesiogiai per įstatymų leidėjus

Trumpai apie save.

Profsąjunginė veikla prasidėjo „Švyturio“ alaus darykloje ir toje profsąjungoje esu nuo pirmos dienos. Šiandien esu šios profesinės sąjungos pirmininkas, taip pat „Philip Morris Lietuva“ ir Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro profesinių sąjungų pirmininkas.

Pastaroji yra ne Maistininkų profesinės sąjungos narė, bet esame įstoję į Teatrų ir koncertinių įstaigų federaciją.

Klaipėdoje nuo 2003 metų veikia  trišalė taryba, kurioje pusė profesinėms sąjungoms atstovaujančių narių yra iš neasocijuotų organizacijų kiti du atstovai (tarp jų ir aš) - iš dviejų Klaipėdoje veikiančių nacionalinių centrų. Vieną kadenciją vadovavau šiai trišalei tarybai, profsąjunginiais reikalais ne kartą teko vykti į LR Seimą ir respublikinę trišalę tarybą.

Iš įdomesnės tarptautinės patirties: „Philip Morris“ įmonių profsąjungos yra įkūrusios (koncerno ribose) tarptautinę koordinacinę tarybą, kuri koordinuoja profesinių sąjungą veiklą keliose šalyse, kuriose yra „Philip Morris“ įmonės.

Tik 10 metų profsąjunginiame judėjime, tai daug ar mažai, ar turiu pakankamai patirties? Spręsti jums.

 Bet per tą laika įkurtos tris profesinės sąjungos, narystė, kuriose auga, dvi iš jų turi daugiau kaip 50 proc. narystę.  Dalyvavau kuriant miesto trišalę tarybą, pastoviai prisidedu prie reguliarių profsąjungiečių susitikimų, susitikimų su Seimo nariais organizavimo.  Reta vieša akcija mieste apsieina be mano dalyvavimo ir organizavimo. Ne kartą persekiotas už savo veiklą, drausta lankytis įmonėse, neleista dalyvauti susitikimuose su darbuotojais. Buvau išlydėtas iš įmonės net su ginkluota apsauga.


Esame ir turime būti tuo, kuo esame - konfederacija!

Esame ir turime veikti taip, kaip veikia konfederacija!

Esame ir turime siekti gerovės visiems mūsų nariams!

(Kalba netaisyta - red.)

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai