2021 m. sausio 20 d. trečiadienis - 22:25
   

2007 05 01 - JUOZAS STEPONAS. GEGUŽĖS PIRMOJI: MES - TAIP PAT LIETUVA!

«
Komentarų: (1)

Gegužės pirmoji: mes - taip pat Lietuva!

 

Gegužės pirmoji pradedant 1890 metais jau antrą šimtmetį minima daugelyje Europos, Azijos, Amerikos, Afrikos valstybių kaip samdomųjų žmonių, profesinių sąjungų kovos ir solidarumo diena.

Tarptautinės darbininkų dienos ištakos siekia dar 1886 metus. 1886 m. gegužės 1-ąją Čikagos miesto policija buvo priversta malšinti darbininkų demonstraciją, kurios metu darbininkai reikalavo sutrumpinti darbo laiką iki 8 valandų per dieną. Malšinant  demonstraciją neapsieita be aukų.

Po trejų metų Paryžiaus 2-asis tarptautinis kongresas paskelbė gegužės 1-ąją viso pasaulio darbininkų solidarumo diena.

Dvidešimt pirmajame amžiuje ne mažiau kaip 80 pasaulio šalių  Gegužės Pirmoji yra oficiali šventė ar nedarbo diena. Gegužės 1-ąją nedirbama Australijoje, Belgijoje, Egipte, Graikijoje, Ispanijoje, Italijoje, Liuksemburge, Portugalijoje, Prancūzijoje, Suomijoje,, Švedijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje ir kitose šalyse.

Lietuvoje Gegužės pirmoji švenčiama nuo 19 a. pabaigos. Beje, simboliška, kad 1896 m. gegužės 1 d. Vilniuje buvo įkurta Lietuvos socialdemokratų partija – pirmoji lietuvių partija.


Po tarybinių metų, kuriais jis buvo TSRS valstybine švente, dešinieji ilgai priešinosi šios šventės, kaip Tarptautinės darbo dienos, reabilitacijai. 2001 m. antrindamas Socialdemokratinės koalicijos frakcijos siūlymo įteisinti Gegužės Pirmąją kaip šventę priešininkams, prezidentas p. V.Adamkus ironiškai pareiškė, kad šventę derėtų pavadinti  "nostalgijos diena".


Netrūksta Gegužės Pirmosios nekentėjų ir šiandien, kai Gegužės pirmoji jau įvardyta Darbo kodekse tarp nedarbo dienų.

 Lietuvos nacionalinio radijo komentatorė R.Sotvarienė (nuotr.) klausia, "ką šiandien lietuviui reiškia gegužės 1-oji?"


"Darbo diena, dėsto Lietuvos radijo apžvalgininkė, - nėra suprantama kaip visuotinė – ji siejama tik su kairuoliška visuomenės dalimi... Nori to ar nenori, bet jos kontekste žodis darbas tapatinamas su tais, kurie dirba kur nors gamyklose, statybvietėse ar mašinų remonto cechuose.


Kodėl ji neatrodo, pavyzdžiui, fotomenininko ar rašytojo, biuro tarnautojo, bankininko, draudiko ar finansų maklerio šventė? Jie taip pat dirba ir nė kiek ne mažiau nei kur nors siuvykloje.


Dirba ir darbdaviai, kapitalo valdytojai. Labai dažnai jie yra tikrų tikriausi darboholikai, neturintys ramybės 24 valandas per parą kiaurus metus... Matyt, vis dėl tų niūrių sovietmečio gegužės 1-osios asociacijų su proletariatu, supriešintu su visų rūšių proto darbininkais.


Todėl atsakant į klausimą, kas šiandien lietuviui yra Darbo diena, tenka sakyti, kad ji yra niekas".


Ar turi ką atsakyti profsąjungos Nacionaliniam radijui ir p.Sotvarienei - laukinio kapitalizmo epochos suformuotai,  bulvarinių "lietryčių" išperėtai "intelektualei", kuriai sovietmečio raugu tebetrenkia tie, "kurie dirba kur nors gamyklose, statybvietėse ar mašinų remonto cechuose"?


Šiandien profsąjungos  TAIKIAI švenčia Rumšiškėse, nesusipriešindamos nei su nei dešiniuojančia Kirkilo (Ir Kubiliaus!)  vyriausybe, nei su mokesčių "nualintais" "kapitalo valdytojais", pasiryžusiais pasmerkti skurdui  ne tik savo darbuotojus, bet ir būsimus pensininkus.

O pasiklausęs Sotvarienių, Valatkų ar Petrauskių "argumentų", prisimeni LP tinklalpyje ir kitur keltą klausimą: ar nederėjo profsąjungoms ir kitiems tam naujajam elitui nemielų "runkelių" atstovams šios šventės proga MASINĖMIS KOLONOMIS PEREITI ŠALIES MIESTŲ IR MIESTELIŲ GATVĖMIS? 

Visiems, kurie nepriklauso Sotvarienių, Valatkų ir Petrauskių gerbiamam elitui, įskaitant ubagiškoje padėtyje tebeesančius medikus, bibliotekininkus, Valinsko neįdarbintus aktorius, Žakaitienės gėdinamus mokytojus, už žeminamą atlygį tebedirbančius universitetų profesorius - pasirodyti viešoje manifestacijoje ir pareikšti, jog  MES TAIP PAT  - LIETUVA!

Nepaisant to, kad  IŠ TIKRŲJŲ tapatinamės  ir su siuvėjomis, ir su tepalais atsiduodančiais remontininkais!

Juozas Steponas

2007 m. gegužės 1 d.

 

NAUJAUSI KOMENTARAI
2012-04-24 12:01:39ars
nesąmoningas tekstas iš day.lt (arba jie iš kažkur nusikopijavo) platinamas po visą lt internetą.
Kažkodėl parašo "Paryžiaus 2-asis tarptautinis kongresas", tik užmiršta parašyti kieno kongresas (marksistinių organizacijų), apie sovietines demonstracijas kokia tai nesąmonė
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai