2021 m. sausio 25 d. pirmadienis - 12:40
   

2006 01 15 - MOLOTOVO PARAŠAS ANT... EURŲ ?!

«
Komentarų: (0)

Kad ir kaip būtų keista, tačiau įvedant įvairiose šalyse eurus iš užmaršties išniro… V. Molotovas – buvęs TSRS užsienio reikalų ministras, .J.Stalino bendražygis bei parankinis. Mums, lietuviams, šis vardas skamba ypač neigiamai: Ribentropo-Molotovo paktas ir kt. Todėl žinutės autorius pavadinime neišvengė ir klaustuko, ir šauktuko… Bet V. Molotovo parašą iš tiesų galima pamatyti ant euro. Gali būti, kad ir mes patys aptiksime euro moneto su Molotovo parašu… Žodžiu,  euro moneta, ant kurios tarp 9 parašų įžvelgiamas ir V.Molotovo parašas, egzistuoja.

ES narė Austrija pernai šventė Austrijos valstybės sutarties penkiasdešimtmetį. Ta proga ji išleido į apyvartą nacionalinę apyvartinę euro monetą.
Apyvartinės euro monetos yra teisėta mokėjimo priemonė visoje euro zonoje. Siekdama informuoti su monetomis dirbančias institucijas ir plačiąją visuomenę, Komisija skelbia visus naujus euro monetų dizaino variantus (taigi jeigu Lietuva leis savąją, tai pasauliui irgi bus paskelbta). Pagal 2003 m. gruodžio 8 d. Tarybos išvadas valstybėms narėms ir šalims, kurios su Bendrija sudarė Pinigų susitarimą, numatantį apyvartinių euro monetų išleidimą, leidžiama išleisti tam tikrą proginių apyvartinių euro monetų kiekį. Leidžiama, tačiau su sąlyga, kad kiekviena valstybė narė per vienerius metus išleistų ne daugiau kaip vieną tokią monetą ir kad tokios monetos vertė būtų 2 eurai. Monetos techninės savybės yra tokios pačios, kaip ir įprastos apyvartinės euro monetos, tačiau monetos nacionalinis aversas – proginis atvaizdas. Tad ką Austrija pavaizdavo savo nacionalinėje pusėje?
Išorinėje dalyje (žiede) – dvylika Europos Sąjungos žvaigždučių. Centrinėje dalyje (šerdyje) – parašų ir antspaudų iš 1955 m. Tarybų Sąjungos, Didžiosios Britanijos, JAV ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrų ir ambasadorių bei tuometinio Austrijos užsienio reikalų ministro Leopold Figl pasirašytos Austrijos Valstybės sutarties paskutinio puslapio reprodukcija. Taigi 9 parašai, tarp kurių ir Molotovo, nes jis tada buvo TSRS užsienio reikalų ministras. Virš antspaudų, prie centrinės dalies viršutinio krašto, puslankiu, kuris šiek tiek patrauktas į dešinę pusę – įrašas „50 JAHRE STAATSVERTRAG“. Kairės pusės apačioje – išleidimo metai – 2005 m. Vertikalių juostų fonas centrinėje dalyje – heraldinis Austrijos nacionalinės vėliavos spalvų (raudona-balta-raudona) atvaizdas.
Monetos tiražas: ne daugiau kaip 7 mln. monetų, t.y iš viso 14 milijonų eurų. Apytikris išleidimo laikotarpis prasidėjo nuo 2005 m. gegužės 11 dienos.
Pridėtame euro Austrijos nacionalinėje pusėje siūlau rasti Molotovo parašą.
Beje, mums irgi jau reikėtų pagalvoti, kokią pirmąją euro proginę monetą reikėtų išleisti kitais metais. Gal su parašais ant stojimo į ES sutarties.

Lietuvos profsąjungos, 2006 m. Nr.1

 

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai