2021 m. sausio 20 d. trečiadienis - 21:19
   

2008 03 18 - EUGENIJAUS JESINO KALBA LR SEIMO PLENARINIAME POSĖDYJE

«
Komentarų: (1)

LŠDPS pirmininko pavaduotojo ir Žemaitijos regioninio susivienijimo vadovo Eugenijaus Jesino kalba LR Seimo plenariniame  posėdyje
2008 m. kovo 18 d.
(Stenograma)


Gerbiamasis posėdžio pirmininke, gerbiamieji Seimo nariai!

Ačiū visų streikuojančių mokytojų vardu už galimybę šiandien kalbėti iš šios tribūnos. Tai yra beprecedentis įvykis, kad mokytojai, inteligentai išėjo į gatves ir taip gina savo teises, bet ne dėl atrakcijos, ne iš dyko buvimo.

Kad mūsų reikalavimai yra teisėti, patvirtina Europos Sąjungos atlikti tyrimai. Lietuvos mokytojas dirba daugiausiai, daugiau nei kiti kolegos užsienyje, o gauna mažiausiai. Atotrūkis nuo daugiausiai gaunančių yra dešimt kartų, nuo mažiausiai – du kartus. Ši Vyriausybė sako labai didelius skaičius, manipuliuoja jais, teigia, kad mokytojų atlyginimas išaugs 100 %, 2,4 milijardų, po to staiga sumažėja iki 60 %, iki 1,2 milijardų.

Tai rodo ne ką kita kaip norą suklaidinti mokytojus. Jų siūlymai, kad reikia iš kažko atimti, yra tik noras supriešinti mus su kitų socialinių sričių darbuotojais, taip pat siūlymas atimti iš Nacionalinio stadiono statybos. Tai tikrai nėra protinga.

Mokytojai palaiko konservatorių siūlymą padidinti mokytojų atlygį nuo balandžio 20 dienos, atsiprašau, balandžio 1 dienos. Tai yra logiška, nes mokytojų atostoginiai yra skaičiuojami pagal paskutinius tris mėnesius, tai yra balandį, gegužę ir birželį.

Manyčiau, valdantieji turėtų pradėti taupyti nuo savęs. Būtent čia yra didžiuliai rezervai. Mes neiname aklai pro atviras duris, kaip bandė teigti premjeras, siūlydamas mums pabadauti. Mes teikėme kaip tik kompromisinį siūlymą. Yra pinigų biudžete, yra numatyta nuo rugsėjo 1 dienos padidinti 20 %. Kodėl dabar jų neatkelti neskriaudžiant jokių socialinių grupių, neskriaudžiant sportininkų ir t. t.? O iki rugsėjo 1 dienos, man atrodo, jūs spėsite persvarstyti biudžetą, Seimui tai leidžia Konstitucija ir Seimas tikriausiai turės politinės valios ir pakankamai kompetencijos atlikti šį darbą.

Mokytojas nebenori būti niekinamas ir žeminamas. Mes norime išlikti orūs, dabar mūsų reikalavimai yra teisėti ir ne vien tik dėl darbo užmokesčio. Mums rūpi darbo sąlygos, ne tik mokytojų, bet ir mokinių darbo sąlygos, mums rūpi jų saugumas. Beje, tai yra deklaruota praeitų metų gegužės mėnesį vykusiame pasaulio pedagogų internacionalo kongrese, kur buvo pripažinta, kad mokytojas dirba ypač sunkiomis sąlygomis, ir Europos Sąjungos Komisijai bus pasiūlytas projektas, kad ši profesija būtų pripažinta kaip viena iš sunkiausių profesijų.

Manyčiau, kad atsižvelgiant į tas rekomendacijas ir į tai, kad Vyriausybė neskiria pakankamai lėšų pagal savo įsipareigojimus, dabar vietoj 6%, atmetus visus struktūrinius fondus, yra tik 4,6%, o pagal indeksą Europoje švietimui Lietuvoje tenka mizerinė dalis… Europos vidurkis yra 1,25 nuošimčiai, Lietuvoje tai sudaro tik 0,2 nuošimčius. Tai yra labai didžiulis skirtumas. Kur mes einame? Ar mums reikia apsišvietusios tautos, ar mums reikia tamsuolių?

Kai kurie seimūnai bandė teigti, kad mokytojai yra tamsūs, kad jiems vadovauja maži napoleonai. Ką padarysi, ką išrinkome, tą ir turime. Pretenzijų į napoleonizmą niekada neturėjau nei pagal ūgį, nei pagal pretenzijas į valdantįjį postą, bet manyčiau, kad Seimo nariams kartais reikėtų kalbėti pagal savo kompetenciją.

Aš nesikišu į lesbiečių, gėjų reikalus, nekalbu apie feminizmo problemą, tai galbūt leiskite mums, profsąjungoms, kalbėti apie mokytojų reikalus.

Ir dėl politikavimo. Visi kaltina, kad mes streikuodami užsiimame politika. Taip, politika! Bet tai yra profsąjungų politika ginti mokytojų teises visais lygiais. Mes tą politiką ir toliau plėtosime ir bendradarbiausime su visomis partijomis, kurios pasiūlys mums paramą.

Aš prašau Seimą rimtai išnagrinėti mūsų siūlymą, kuris tikrai yra kompromisinis, tikrai įgyvendinamas, ir Seimas iš tikrųjų pajėgus tai išspręsti. Taip pat išnagrinėti ir konservatorių siūlymą.

Jūs galite rasti konsensusą visos Lietuvos, visų žmonių labui. Lietuvoje turi būti gera gyventi ne tik išrinktiems, bet mums visiems, kartu ir mokytojams.

Baigdamas aš noriu palinkėti jums išmintingo sprendimo, kad jis patenkintų abi puses.

Gerų švenčių – Šv. Velykų. Ačiū už dėmesį. (Plojimai)

NAUJAUSI KOMENTARAI
2009-06-03 15:54:07Vladimir (V.MOSKVICIOV@GMAIL.COM)
Molodec-tak derzat.Vladimir Moskviciov- TT partijos narys ir taip pat JUNGTINES PROFESINES SAJUNGOS ATSTOVAS AB< LIETUVOS GELEZINKELIAI>.
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai