2021 m. sausio 18 d. pirmadienis - 5:35
   

2007 06 05 - NESVEIKOS IDĖJOS GALI BŪTI PAVOJINGESNĖS UŽ PRIEŠIŠKOS JĖGOS PATRANKAS

«
Komentarų: (1)

NESVEIKOS IDĖJOS GALI BŪTI PAVOJINGESNĖS
UŽ PRIEŠIŠKOS JĖGOS PATRANKAS


Prof.  Povilo GYLIO kalba Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos gegužės 11 d. Vilniuje surengtoje aukštųjų mokyklų konferencijoje "Universitetai šaukiasi pagalbos"


Daugiausia laiko praleidžiu kabinete, dirbu savo darbą. Tačiau kartu stebiu, kas vyksta aukštojo mokslo sferoje.


Kiekvienas turime savo darbą ir nedaug laisvalaikio, bet pastaruoju metu tampa vis "karščiau" ir neramiau - pradedu galvoti, kad mūsų šaliai kyla nemaža, nors ir nesuvokta, grėsmė nacionaliniam saugumui. Todėl tenka eiti į viešumą.


Pripratome mąstyti, kad didžiausią grėsmę sukelia užsienio valstybės savo karinėmis pajėgomis, raketine ginkluote ir pan. Šiandien pasaulis sudėtingesnis ir kartais neprotinga idėja valstybės egzistencijai gali pakenkti daugiau nei priešiškos jėgos patrankos. Jeigu mes imamės kažką daryti gerai nesuvokdami, ką darome, tai gali virsti dideliais nuostoliais.


Mūsų atveju pradėdami gerai neapgalvotą reformą, manydami, kad visa tai turi nieko nekaštuoti, nes aukštajam mokslui negalioja ekonomikos dėsniai, mes, susidaro toks įspūdis, rengiamės smarkiai pakenkti šitai valstybei.


Manau, kad viena rimčiausių mūsų valstybės problemų  apskritai ir aukštojo mokslo reformavimo konkrečiai – tai neartikuliuotas viešasis interesas manant, kad privatus interesas viską išspręs savaime. 

 Esu iš tų žmonių, kurie galvoja, kad privačiam interesui turi būti atiduota duoklė, kad jis yra svarbus, tačiau viešieji poreikiai taip pat yra gyvybiškai svarbūs. Be to, jie turi būti aptariami viešai, aiškiai, jie didžiajai visuomenės daliai, taip pat ir akademinei visuomenei turi būti priimtini. Iš to, ką aš girdžiu iš oficialiųjų ir neoficialiųjų reformatorių grupių, suprantu, kad noro atstovauti, ginti viešąjį interesą ruošiant ir pravedant aukštojo mokslo reformą praktiškai nėra, yra tik žodžiai apie viešąjį interesą. Šalyje keliolika metų vykstantis žmonių indoktrinavimas individualizmo, rinkos fundamentalizmo dvasia davė savo vaisių.


Vienas iš tokių vaisių yra studento krepšelio idėja. Šios idėjos esmė yra ta, kad studentas, būdamas racionalus žmogus, geriausiai gali spręsti, kokio diplomo, kokios profesijos jam reikia. Vadinasi, netrukdykime - jis „pataikys“ į reikiamą universitetą. Pataikys jis ir į darbo rinką. Tačiau iš statistikos mes žinom, kad vis daugiau studentų su savo diplomu „nepataiko“ į darbo rinką, nors studentai turi didelė laisvę rinktis ir dabar.


Žinoma, jie turi turėti teisę rinktis, jie tai ir daro, tačiau kartu ir visuomenė turi bent apytikriai pasakyti, ko Lietuvai reikėtų po 5-10 metų. Ne visi juk turi būti teisininkai ir vadybininkai, kaip galima būtų spręsti iš dabartinės situacijos.


Studentas iš tikrųjų yra protingas žmogus, bet yra dvejopų rūšių studentų: vieni, kurie iš tikrųjų nori žinių, bet yra ir tokių, kurie nori tik diplomo. Duok pastarajam krepšelį ir jis eis ten, kur tą diplomą jam lengviausia gauti. Ir nesvarbu, kaip vadinasi tas diplomas. Ar tai yra viešasis interesas - prigaminti diplomų, už kurių nėra žinių, už kurių nėra žmogiškojo kapitalo? Taigi yra grėsmė, kad mes per neapgalvotas, ideologiškai motyvuotas reformas dar labiau sustiprinsim žmogiškojo kapitalo broko gamybą.


Yra ir kita klausimo pusė: jeigu studentas yra absoliučiai protingas, jo sprendimai nėra kvestionuojami, tai kam mums reikalingos visokios ministerijos, departamentai? Juk vis tiek nėra viešojo, yra tik individualus interesas, tai paleiskim ministerijas ir individualus pasirinkimas viską automatiškai išsispręs. Tokia yra logiška individualistinio mąstymo išdava. Bet mes juk žinom, kad neišsispręs. Žinom taip pat, kad ministerijos nebus panaikintos ar sumažintos.


Nereikalaujame, kad aukštasis mokslas pagerėtų be jokių išlaidų. Čia aš sutinku su prof. Eduardu Vilku, kad nieko nekainuojančios reformos (čia reikėtų pridėti žodį atsiprašant) daug kainuos mūsų šaliai.


Švietimo ir mokslo ministrė sako, kad mūsų biudžetas „nepaveš“. Taip, jeigu valdžia, jos sprendimai yra nenugalima jėga (force majeure), kaip uraganai, žemės drebėjimai ir t. t., tai taip galima kalbėti, bet jeigu mes pripažįstam, kad biudžetą „daro“ žmonės, jie turi tikslus, prioritetus, kuriuos galima keisti, tai išmintingai ir laipsniškai situaciją galima gerinti, pripažįstant, kad viskas, taip pat ir geras aukštasis mokslas, kaštuoja. Metas pradėti galvoti apie biudžeto didinimą ir nustoti jį mažinti. Beje, ar žinote, kad mūsų šalies biudžeto pajamos procentais nuo BVP yra mažiausios Europos Sąjungoje - 29 proc. Tuo tarpu ES vidurkis yra 42 proc.


 Dažnai su savo studentais diskutuojame: ar visada tai, kas kainuoja pigiausiai, yra ekonomiška? Jie sako - ne. Tam tikrais atvejais už gerą produktą verta mokėti brangiau. Pasakyta tinka ir aukštajam mokslui. Jeigu norime, kad ekonomika būtų aprūpinta geros kokybės žmogišku kapitalu, turime susitaikyti su mintimi, jog už jį turėsime mokėti brangiau. Ne tik individualiai, bet ir per biudžetą.

Deja, Lietuvos diduomenė (aristokratų mes neturime) to nesuvokia. Jie mano, jog sprendžiant aukštojo mokslo ar apskritai viešojo sektoriaus problemas, reikia vadovautis tik pigumo, mažiausių sąnaudų principu.


Per tokį (dar kartą atsiprašysiu) ekonominį mentalitetą dažnai priimami paradoksalūs sprendimai. Pateiksiu pavyzdį: vieno rajono ligoninės vyriausiasis gydytojas viešai per televiziją pareiškia, kad bus sujungti du vaikų ligų skyriai - terapinis ir infekcinis, nes, vadovaujantis rinkos ekonomikos principais, taip esą pigiau. Pirminiame etape pigiau, bet vėliau - vienas terapinis ir vienas infekcinis skyriai lengvai galėjo tapti vienu infekciniu. Galų gale viskas galėjo kainuoti daugiau. Ir pinigais, ir sveikata.


Šis pavyzdys rodo, jog reikia saugotis nesveikų idėjų infekcijos. Turėtų jos saugotis ir aukštojo mokslo reformatoriai.

"Lietuvos profsąjungos", 2007 m. birželio 5 d., Nr.7

NAUJAUSI KOMENTARAI
2008-10-16 14:35:03martynas
kai kvailys turi idėjų arba ,,prožektų'' vargas tau jeruzale odar blogiau kad su tokiais prožektais visadrasimuša kvailiai pažiūrėkit kiek jų tupi seimuose alia konservai
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai