2020 m. sausio 24 d. penktadienis - 4:58
   

2006 11 21 - ALDONA JAŠINSKIENĖ: KAM NAUDINGOS „SODROS LUBOS“?

«
Komentarų: (0)

Nerimą kelia siūlymai įvesti SODROS mokesčio viršutinę ribą, vadinamąsias SODROS lubas,- kalbėjo iš mitingo, vykusio prie Vyriausybės rūmų, tribūnos A.Jašinskienė.- Ką iš esmės tai reikštų? 


Įsigaliojus tokiai tvarkai piliečiai į SODRĄ mokėtų tik už atlyginimą, kuris siekia iki 7 tūkstančių litų, visa kita atlyginimo dalis liktų neapmokestinama. Žodžiu, tie, kurie atlyginimus gauna labai didelius, ženkliai pajustų skirtumą. Gaunantiems minimumą ar atlyginimą, siekiantį šalies vidutinį atlyginimą, mokesčių našta nė kiek nepalengvėtų.


Kas formuoja nuomonę


Ir kas gi formuoja nuomonę, kad dabar pats tinkamiausias laikas tas “lubas” įvesti? Kaip įprasta, čia reiškiasi Laisvosios rinkos institutas, Investuotojų forumas, Tarptautiniai prekybos rūmai „Lietuva“, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija, Lietuvos bankų asociacija. Akivaizdu, kad jie atstovauja stambiojo kapitalo interesams, bet šį siūlymą pridengia visos Lietuvos interesu, bendru siekiu garantuoti ūkio plėtrą, šalį padaryti patrauklesne užsienio investicijoms bei palaikyti vidaus vartojimo augimą. Bet ar užsienio investitorių neatbaido kiti dalykai - nesibaigiantys korupcijos skandalai, darbo jėgos trūkumas? Juk jau dabar įmonėse trūksta ne tik aukštos kvalifikacijos darbuotojų, bet ir nekvalifikuotų darbininkų.


Darbingiausi ir gabiausi mūsų piliečiai vos Lietuvai įstojus į ES pradėjo palikinėti mūsų šalį. Dažniausiai dėl to, kad Lietuvoje mokami atlyginimai žemina žmogaus orumą, nesuteikia jokios geresnio gyvenimo vilties, socialinių garantijų.


Socialinis draudimas Lietuvoje remiasi kartų solidarumo principu. Mokėdami įmokas SODRAI išlaikome savo tėvus ir senelius, o kai sulauksime senatvės, mūsų dirbantys vaikai mokės pensijas mums. Ir ne tik pensijas, - ligos, nedarbo, motinystės išmokas ir kompensacijas.


2005 m. SODROS biudžetas - 6 milijardai 391 milijonas litų. Sėkminga SODROS veikla įgalino pakelti bazinę pensiją iki 200 litų, o vidutinė senatvės pensija turintiems būtinąjį stažą vidutiniškai išaugo 13,6 procentų. Tik ar turės teisę turtingiausieji atsiriekti didžiausią gabalą nuo SODROS pyrago, nemokėdami įmokų?


Sugriauti daug proto nereikia


Sugriauti galima bet ką. Daug proto tam nereikia, - pakaks tik gobšumo. Juk emigracijos banga nemažėja, be to, aštrėja visuomenės senėjimo problema, demografiniai veiksniai.  Kokią Lietuvos ateitį pasirinks politikai? Ar tik ekonomiką, euro įvedimą, verslo ir pelno siekimą? Ar sieksime ir kitų vertybių – socialinio teisingumo, socialinės apsaugos, nors minimalios gerovės visiems? Ar be socialinio draudimo Lietuva atrodys kaip civilizuota valstybė?


Turėjome patirtį, kai Lietuvoje jau buvo įvestas SODROS įmokų ribojimas. Kuo tai baigėsi? SODRA buvo priversta imti kreditus iš bankų, mokėti palūkanas. Buvo nutrauktas pensijų mokėjimas dirbantiems pensininkams.


2005 metais Lietuvoje dirbančių buvo 1 mln. 300 tūkst., iš jų 7700 gavo daugiau nei 5 VDU (Vidutinis darbo užmokestis - red.). Pritaikius SODROS įmokų „lubų“ principą SODRA negautų 147 mln. litų. Kas kompensuos šitą sumą?


Ar realūs siūlymai?


„Investitors Forum“ siūlo tokius SODROS įmokų „lubų“ netekties padengimo šaltinius:


• SODROS netektis dengia valstybės biudžetas;
• SODROS netektys dengiamos per Finansų ministeriją iš skolintų lėšų;
• Padidinamas socialinio draudimo įmokų tarifas;
• Nedidinama socialinio draudimo pensijų pakeitimo norma (vidutinio darbo užmokesčio ir vidutinės pensijos santykis, proc.);
• Ilginamas pensinis amžius;
• Didinama socialinio draudimo aprėptis (įtraukiamos naujos apdraustųjų ar pajamų grupės).


Pagal šios darbo grupės prielaidas 70-80 proc. sutaupytų lėšų bus skiriama darbo užmokesčiui iki „lubų“ padidinti, 20-30proc. darbo užmokesčiui virš „lubų“ padidinti.


Ar Jus įtikina, kad tokios prielaidos Lietuvoje geranoriškai bus įgyvendintos? Labai gerai pažįstame darbdavius. Prisiminkime, kaip atsitinka su viršvalandžių apmokėjimu už darbą naktimis, nors visa tai įteisina Darbo Kodeksas. Kaip ir kiek to laikomasi?


Tai būtų pasikėsinimas prieš socialinį teisingumą


Lietuvos profesinės sąjungos griežtai pasisako prieš SODROS „lubų“ įvedimą. Tai būtų pasikėsinimas prieš socialinį teisingumą, socialinę apsaugą, lygias galimybes, minimalius socialinius ir darbo standartus, teisę į darbą ir pilną užimtumą, visuomeninių paslaugų (švietimo, sveikatos apsaugos, transporto) prieinamumą. Nekalbant jau apie kitas mūsų vertybes - socialinį dialogą, kolektyvines derybas, investicijas į žmogiškuosius resursus ir švietimą.


Dabar vis garsiau kalbama ir įvairių politikų, ekspertų pripažįstama, kad Lietuvoje didėja takoskyra tarp turtingųjų ir vargšų. Bet, deja, vykdomos mokesčių reformos šios takoskyros nesumažina, o tik didina. Sumažinus pajamų mokesčio tarifą, darbuotojai, gaunantys minimumą, prisidūrė tik 18,6 litų, o turtingesnieji - gavo nemažus pinigus.


Labai patiko „Lietuvos ryte“ išspausdintas straipsnis „Didžiausia lietuviška alga – per milijoną litų“. 


„Per kiek laiko samdomas darbuotojas Lietuvoje gali uždirbti milijoną litų?“- klausia straipsnio autorius ir atsako:


„Per metus“,– taip galėtų atsakyti 10 mūsų šalies gyventojų. Arba per 150 metų. Tiek laiko milijonui uždirbti prireiktų daugiau negu 100 tūkstančių darbuotojų, gaunančių tik minimalų atlyginimą.


Taigi, 150 metų padirbėję, galime tapti ir milijonieriais.


"Lietuvos profsąjungos", Nr.2006'14

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai