2020 m. gegužės 27 d. trečiadienis - 17:20
   

2006 05 28 - RAMUNĖ MOTIEJŪNAITĖ: LAISVOSIOS RINKOS INSTITUTAS VĖL KANDA PROFESINĖMS SĄJUNGOMS

«
Komentarų: (1)

Balandžio 25 d. Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) pristatė tyrimo „Migracija: pagrindinės priežastys ir gairės pokyčiams“ rezultatus. Jame pateikiamos rekomendacijos, kaip spręsti problemas dėl augančios darbuotojų migracijos. Deja, šalia kitų siūlymų, LLRI toliau įsikibęs laikosi į savo pamėgto „arkliuko“ karčius - siūlo atsisakyti kolektyvinių sutarčių.
Tai ne pirmas instituto atliktas tyrimas, kurio išvadose taikomasi įkąsti profesinėms sąjungoms.
„Atsižvelgdama į tai, kad patys migrantai svarbiausia išvykimo priežastimi nurodo mažas pajamas ir nedarbą, o valstybinis darbo ir jo mainų reguliavimas šiuo metu itin intensyvus, Lietuvos Vyriausybė didžiausią dėmesį turėtų skirti ekonominių migracijos priežasčių šalinimui“,- skaitome daug vilčių teikiantį sakinį.
Tačiau, pradėjus skaityti siūlomas konkrečias priemones, darosi šiek tiek nejauku. O siūlymas „sudaryti sąlygas darbuotojui ir darbdaviui dėl darbo laiko, darbo užmokesčio ir kitų sąlygų susitarti individualiai, mažinti kolektyvinių sutarčių privalomumą“ skamba apskritai absurdiškai. Pirma, kur parašyta, kad darbuotojas su darbdaviu neturi sąlygų susitarti individualiai? Juk kolektyvinė sutartis netrukdo susitarti dėl geresnių sąlygų. O gal darbdaviams atrodo, kad darbuotojai labai trokšta blogesnių, nei numatyta kolektyvinėje sutartyje, sąlygų?
Antra, darbdaviai trišaliuose susitarimuose ir susitikimuose deklaruoja socialinę partnerystę, kolektyvinius darbo santykius, o štai jų ruporas - LLRI - gieda priešingai. Ir jau kurį laiką stengiasi įrodyti valdžiai ir visuomenei, kad profsąjungos apskritai nereikalingos.
Visai neseniai LLRI užsakyto tyrimo išvados pašiurpino profsąjungas. „Net 56,2 proc. apklaustųjų nepalankiai vertina profsąjungų kaip savo interesų atstovų veiklą“,- skelbia tyrimas. Nesame utopistai ir žinome, kad profsąjungų situacija Lietuvoje nėra gera, tačiau žinome ir posakį - kas moka pinigus, tas užsako ir muziką.
LLRI genijai, remdamiesi tais skaičiais patarė susirūpinti valdžiai, „kuri suteikė profsąjungoms plačias galimybes atstovauti visų dirbančiųjų interesams, pavyzdžiui, Trišalėje taryboje. Atsižvelgdamas į prastai darbuotojų vertinamą profsąjungų gebėjimą atstovauti jų interesams, įstatymų leidėjas pirmiausia turėtų panaikinti profsąjungoms suteiktas galias sudaryti kolektyvines sutartis darbuotojų vardu (net ir tų darbuotojų, kurie nėra profsąjungų nariai)“.
Negalėdama susitaikyti su tyrimo skaičiais, nutariau juos panagrinėti. Pasirodo, jog tie 56,2 proc. dirbančiųjų, nepalankiai vertinančių profsąjungas, tėra maždaug 300 žmonių! Paaiškinu: tyrimui buvo apklausti 1 093 nuolatiniai Lietuvos gyventojai nuo 16 iki 74 metų amžiaus. Net 42,3 proc. apklaustųjų atsakė šiuo metu nedirbantys. 7,5 proc. respondentų laiko save darbdaviais. Taigi analizei buvo naudojami tik kiti likę procentai, t. y. mažiau nei 50 proc. - apie 530-540 respondentų atsakymų. 
Teiginys, kad beveik pusė apklaustųjų (43,5 proc.) mano, kad darbo santykių kontrolės ir darbo santykių reguliavimo griežtinimas mažiau prisidėtų prie jų darbo sąlygų gerėjimo, nei tai galėtų padaryti geresnė įmonių finansinė padėtis ir darbdavių konkurencija dėl darbuotojų, nublanksta, kai išaiškėja, jog tai vos daugiau nei 200 žmonių nuomonė.
Grįžkime prie paskutiniojo instituto tyrimo dėl migracijos. Nesu ekonomistė, tačiau siūlymai „sumažinti gyventojų pajamų mokestį iki 15 proc., panaikinti socialinį mokestį (įvestas šiemet kaip atsvara gyventojų pajamų mokesčio mažinimui - R.M.), neįvesti naujų mokesčių“ man atrodo nekorektiški. Suprasčiau, jei būtų siūloma 15 proc. pajamų mokesčiu apmokestinti tik minimalų atlyginimą, o dabar norėčiau paklausti gerbiamųjų ekspertų, kas, jų manymu, finansuos Vyriausybės biudžetą? Gal Laisvosios rinkos instituto deimantiniai, auksiniai ir sidabriniai rėmėjai? Beje, tarp deimantinių instituto rėmėjų yra ir Bronislovo Lubio vadovaujamas koncernas „Achemos grupė“. Priminsiu, kad tas pats B.Lubys yra ir vieno iš profsąjungų socialinių partnerių - Lietuvos pramonininkų konfederacijos - prezidentas.
Gal toks tendencingas Laisvosios rinkos instituto elgesys profsąjungų atžvilgiu yra ženklas, kad nebesam tokie silpni?

                                                                                                            Ramunė Motiejūnaitė
("Lietuvos profsąjungos", 2006 m. Nr. 6)

NAUJAUSI KOMENTARAI
2006-08-22 16:00:13Andrius
Puikus straipsnis. Saunu, kad priesinamasi LLRI ideologijai. Saunu, kad rodoma, kokios galios institucijos slypi uz tos ideologijos.
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai