2021 m. sausio 25 d. pirmadienis - 4:01
   

2013 11 08 - KAIP UŽTIKRINTI SVEIKATOS APSAUGOS FINANSAVIMĄ?

«
Komentarų: (0)
Po 2013 m. spalio pabaigoje Vilniuje  įvykusios Tarptautinės viešojoje sektoriaus efektyvumo konferencijos 2013 LPSK narės Lietuvos svaikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos tinklalapyje paskelbtas  „Atviras kreipimasis į visuomenę, valdžios institucijas, politines partijas“,  kuriame konstatuojama vis blogėjanti  Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos finansavimo būklė,  ir Nevyriausybinių organizacijų kreipimasis, kuriuo siūloma užtikrinti „papildomo finansavimo šaltinio įteisinimą.“

Čia publikuojamas pirmasis dokumentas  (beje, nepasirašytas) vertingas konkrečia analize bei faktine medžiaga.

 

 

ATVIRAS KREIPIMASIS

į visuomenę, valdžios institucijas, politines partijas

2013 m. lapkričio mėn. 4 d.

Vilnius

Nuo 2009 m. finansuojama 81-92 proc. sveikatos priežiūros paslaugų patvirtintų įkainių, tad nuo 2009 m. už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas nesumokėta daugiau kaip 1 milijardas litų. 2013 m. rugsėjo 30 d. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) taryba planuoja, kad kitais metais finansuos 92 proc. Tačiau paslaugos, medicinos medžiagos, vaistai nuolat brangsta. Susidarė tokia situacija, kad net 98 proc. stacionarių sveikatos priežiūros įstaigų šių metų I pusmetį baigė turėdamos neigiamą balansą, o jų įsiskolinimai kreditoriams grėsmingai išaugo. Visos įstaigos yra skolingos daugiau nei 79,3 mln. litų. Ypač sudėtinga rajono ligoninių finansinė būklė. Finansinė sveikatos priežiūros įstaigų padėtis yra išties bloga, ir vis blogėja. 2011 metais 17 proc. įstaigų baigė su minuso ženklu, 2012 metais - jau 43 proc, o šių metų pirmąjį pusmetį - jau net 70 proc. įstaigų.

Kadangi ir toliau planuojamas visų įstaigos patiriamų išlaidų nepadengiantis finansavimas, tai didėja rizika, jog kreditoriai pradės sveikatos priežiūros įstaigoms taikyti sankcijas - areštuoti atsiskaitomąsias sąskaitas ir taip sutrikdyti sveikatos priežiūros paslaugų teikimą pacientams.

Dėl nepakankamo finansavimo įstaigos yra priverstos pacientus gydyti pigiausiais vaistais ir kitomis medicinos medžiagomis. Kita neigiama pasekmė - tenka mažinti medicinos darbuotojų darbo užmokestį ir „savo noru" leisti gydytojus ir slaugytojas nemokamų atostogų. Tai didina pacientų eiles ir skatina kvalifikuotus medicinos specialistus emigruoti. Jau šiandien regionuose trūksta gydytojų (gydytojų skaičius 10 tūkst. gyventojų yra 3 kartus mažesnis, nei didmiesčiuose), o miestuose įsikūrusiose įstaigose dirba apie 30-40 proc. pensinio amžiaus specialistų. Jau dabar „kas antram respondentui kyla sunkumų, siekiant sveikatos priežiūros paslaugų; dažniausi sunkumai - ilgos eilės pas gydytoją specialistą, ilgos eilės tyrimams atlikti".

Jei 2014 metais finansavimas nebus adekvatus sveikatos priežiūros paslaugų poreikiui, paslaugų prieinamumas sergantiems asmenims dar labiau pablogės.

Kartu su mažėjančiu finansavimu auga sveikatos priežiūros paslaugų poreikis. Jį didina ilgėjanti gyvenimo trukmė ir vis daugiau gydomų lėtinių ligų. Be to, padažnėjo apsilankymų pas gydytojus skaičius - net 12 proc, plg. 6,4 proc. (2000 m.) ir 7,17 proc. (2011 m.).

Nepakankamas sveikatos priežiūros paslaugų finansavimas lemia padidėjusias „Sodros" išlaidas.

Per pastaruosius 3 metus (2010-2012) dirbančiųjų nedarbingumo dienos ir išlaidos ligos pašalpai sparčiai augo:

• Apsilankymų pas gydytojus skaičius padidėjo 5,8 proc. ir sudarė 23,9 mln. per 2012 metus.

• Apmokėtų dienų skaičius vienam apdraustajam padidėjo 7,9 proc. ir pasiekė 5,86 dienas.

• Nedarbingumo atvejų skaičius tūkstančiui apdraustųjų padidėjo 13,4 proc ir pasiekė 406,6 atvejus.

Dėl to išlaidos valstybinio socialinio draudimo ligos pašalpai padidėjo 19,2 proc. ir pasiekė 394 mln. litų per 2012 metus. Matyti tendencija, kad jos augs ir toliau.

Klausimas, kaip užtikrinti sveikatos priežiūros paslaugų finansavimą, yra labai aktualus kiekvienam Lietuvos piliečiui, todėl jį ir svarstome Tarptautinėje viešojoje sektoriaus efektyvumo konferencijoje 2013.

 

Šaltinis: lsadps.ltNAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai