2020 m. rugsėjo 22 d. antradienis - 13:19
   

PROFSĄJUNGOS TOLIAU NEPASIDUODA SPAUDIMUI DĖL MMA

«
2018 07 11
Liepos 10 d. pirmojo posėdžio susirinko naujos sudėties Trišalė taryba (TT). Bendru sutarimu toliau TT liko vadovauti Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė. Profesinės sąjungos tarybai pirmininkaus dar tris mėnesius, vėliau ši teisė pereis Vyriausybės atstovams.

Toliau posėdyje buvo tęsiamos diskusijos dėl minimalios  mėnesio algos (MMA) kėlimo nuo 2019 m. sausio 1 d. Lietuvos banko (LB) atstovas, iš naujo pristatydamas ekonomikos raidą ir perspektyvas (vienas pristatymas jau buvo ankstesniame posėdyje) pasiūlė kitą vidutinio darbo užmokesčio (VDU) apskaičiavimo metodiką, nei tai daro Statistikos departamentas. Kadangi šis dydis yra svarbus apskaičiuojant MMA pagal TT sutartą formulę, užvirė aštrios diskusijos.

LB pasiūlė VDU skaičiuoti pagal Eurostato metodiką, t.y., imti dydį, koks yra numatytas darbo sutartyje, neįskaičiuojant į jį įvairių išmokų, premijų ir priedų. Tokiu būdu VDU sumažėja apie 50 eurų ir pritaikius sutartą formulę išeina, kad 2019 m. MMA turėtų kilti iki 420 eurų.

Profesinių sąjungų atstovai nesutiko su tokiu skaičiavimu teigdami, jog Darbo kodekse, Vyriausybės nutarime numatyta, kad VDU sudaro tiek bazinis atlyginimas, tiek  įvairūs priedai, priemokos bei premijos. Jie prašė neiškreipti darbo užmokesčio sąvokos ir laikytis sutartos metodikos. Taip pat buvo siūloma nežiūrėti vien aklai į formules, o matyti ir Lietuvos žmones, kurių pajamos ES kontekste atrodo apgailėtinai.

Vyriausybės ir darbdavių atstovai atkakliai laikėsi LB pasiūlymo, tad profesinėms sąjungoms neliko nieko kito, kaip konstatuoti, jog susitarti dėl MMA nepavyko ir šį kartą. Tuo tarpu Vyriausybės atstovai nenorėjo fiksuoti atskirųjų nuomonių ir pasiūlė dar kartą tartis dėl MMA apskaičiavimo metodikos. Nors Trišalė taryba rekomendaciją dėl MMA kėlimo kitiems metams turi pateikti iki birželio 15 d., Vyriausybė, anot Premjero patarėjo Luko Savicko, nusiteikusi laukti partnerių pasiekto kompromiso.

„Pasirodo, kalbant apie minimalų darbo užmokesti VDU turi būti apskaičiuotas be priedų ir kitų priemokų, taip absoliučiai nekreipiant dėmesio į tai, ką aiškina Darbo kodeksas ir LR Vyriausybės nutarimas, - savo feisbuko paskyroje po posėdžio komentavo LPSK pirmininkė I. Ruginienė. - Lukai Savickai, šiandien mane nustebinot, kaip galima net VDU sąvoką pakeisti, kad skaičius – 420 eurų – būtų „pritemptas“ prie formulės. Čia iš tos operos, kai teisingą atsakymą gauni ne išsprendęs uždavinį, o pagal atsakymą modeliuoji uždavinio sąlygą“ .

TT narių susitikimas dėl MMA metodikos numatytas liepos 24 d. Kitas Trišalės tarybos posėdis planuojamas rugpjūčio 28 d.

Profesinėms sąjungoms Trišalėje taryboje atstovauja Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė (pakaitinė narė – Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė), Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Aleksandras Posochovas (pakaitinė narė – Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetiniu ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Irena Petraitienė), Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininko pavaduotoja Dalia Jakutavičė (pakaitinė narė – Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos pirmininkė Gražina Gruzdienė). Profesinei sąjungai „Solidarumas“ atstovauja pirmininkė Kristina Krupavičienė ir jos pavaduotojas Rimtautas Ramanauskas (pakaitiniais nariai valdybos nariai Ričardas Garuolis ir Vincas Kunca). Profesinei sąjungai „Sandrauga“ – pirmininkas Kęstutis Juknis (pakaitinė narė teisininkė Karolina Randakevičiūtė), komiteto narys, teisininkas Virginijus Mizaras (pakaitinė narė komiteto narė, profesijos mokytoja Rūta Andriuškevičienė).

lpsk.lt nuotr.

Parengta pagal LPSK inf.

lprofsajungos.lt inf.

NAUJAUSI KOMENTARAI
2018-07-19 13:28:06Labai įdomu
Tai ar Maistininkų vadė kartais nėra "pilkaisis kardinolas" o kiek matau Ryšininkų vadė tai pagalbininkė
2018-07-17 13:12:03Ne Algirdui
Ne jo klausit reikia, o gerbiamos Gražinos Gruzdienės. Algirdas naujokas ir tegu kojas apšila, o ne valdžion lipa.
2018-07-15 11:02:20zana amodua
per tarybos posezius neklauso algirdo markeviaus taip ir gaunasi
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai