2020 m. rugpjūčio 14 d. penktadienis - 3:37
   

PROFESINĖS SĄJUNGOS KRITIKUOJA MOKESČIŲ REFORMĄ

«
2018 05 23
Gegužės 23 d. Vyriausybė pritarė šešių struktūrinių reformų paketui, kurį sudarantys 46 įstatymų projektai bus teikiami Seimui. Lietuvos profesinės sąjungos aštriai kritikuoja mokesčių ir pensijų reformą, kuri, anot jų, nemažins socialinės atskirties ir mažins valstybės pajamas.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) vakar kreipėsi Vyriausybę ir Seimą, išreikšdama poziciją, jog pertvarka kreipiama abejotina linkme ir bus naudinga tik dideles pajamas gaunantiems šalies gyventojams. Dar anksčiau nuomonę dėl planuojamos mokesčių reformos yra išreiškusi ir Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“.

„Solidarumas“ siūlo naikinti privačius pensijų fondus

„Mūsų manymu, planuojama mokesčių reforma dar labiau padidins socialinę nelygybę, kuri Lietuvoje yra viena didžiausių Europoje, nes įvedamos Sodros „lubos“, leis turtingiausiems mokėti mažesnius mokesčius ir sutaupyti 115 mln. eurų. Taip pat nežadama didinti mokesčių progresyvumo, kuris apimtų ir mokesčius už dividendus ir kitas iš kapitalo (žemės, nekilnojamojo turto ir kt.) gaunamas pajamas, kaip yra visose Vakarų šalyse“, - teigiama „Solidarumo“ kreipimesi.

Profesinė sąjunga teigiamai vertina įstatymų projektuose teikiamus pasiūlymus atsisakyti Sodros 2 proc. pervedimų į privačius pensijų kaupimo fondus, tačiau kritikuoja siūlymus nustatyti socialinio draudimo įmokų „lubas“ bei 2 proc. mažinti Sodros įmokų tarifą. „Manome, kad II –osios pakopos privatūs pensijų fondai neužtikrins deramų pensijų juose pinigus kaupiantiems asmenims, o saugias pensijas gali užtikrinti tik valstybės valdoma Sodra, todėl šios rūšies fondus siūlome naikinti“, - mano kreipimosi autoriai.

„Solidarumas“ pritaria darbdavio ir darbuotojo Sodros įmokos sujungimui, tačiau jam kelia nerimą, ar bus teisingai pervedami darbuotojų mokesčiai, kai darbuotojo atlyginimas nėra pastovus.

Kadangi buvo panaikintas Papildomas neapmokestinamų pajamų dydis (PNPD) dirbantiems tėvams, „Solidarumas“ siūlo kitais metais didinti vaiko pinigus iki 50 eurų kiekvienam vaikui, nepriklausomai nuo tėvų pajamų. Taip pat turi būti įvestas papildomas neapmokestinamų pajamų dydis darbuotojams, priklausomai nuo išlaikytinių šeimos narių.

„Solidarumas“ primena, kad Lietuvoje krizė pasibaigė todėl būtina grąžinti pelno mokestį nuo 15 iki 20 proc. Primename, kad finansinės krizės metu 2009 m. pasirašytame Nacionaliniame susitarime laikinai buvo numatyta sumažinti pelno mokestį.

LPSK vardija blogybes ir iškėlė reikalavimus

LPSK atkreipia dėmesį į šiuos pagrindinius aspektus: gyventojų pajamų mokestis (GPM) mažinamas plečiant NPD, nors valstybės pajamos ir taip nepakankamos; daliniai progresiniai GPM tarifai įvedami tik darbo užmokesčiui, o reikėtų daugiau apmokestinti ne darbo pajamas; „Sodros“ bazinė pensija perkeliama į Valstybės biudžetą, bet jo mokesčių bazė neplečiama ir nenumatoma didinti bazinės pensijos finansavimo; visi siūlomi minėti mokesčių pakeitimai reiškia mažesnes valstybės pajamas, nors Vyriausybės priemonių plane pažadėta sistemiškai didinti išlaidas socialinei apsaugai.

Kritikuodama pensijų reformą LPSK pastebi, jog siūloma mažinti įmoką „Sodros“ pensijai, manipuliuojant visuomenės neinformuotumu ir tai pristatant kaip „Sodros” išlaisvinimą nuo II-osios pakopos finansavimo; siūloma II-osios pakopos pensijų reforma apims tik fondų valdytojų aprūpinimą klientais; nesirūpinama, kas nutiks po to, kai į II-ąją pakopą bus pervestos žmonių ir valstybės lėšos; pensijų fondams nesiūloma prisiimti jokių įsipareigojimų dėl pensijų dydžių. Taip pat kyla klausimas, kodėl Lietuvoje nesiūloma didinti biudžeto perskirstymo, kuris dabar yra 29 proc. (ES vidurkis yra 35 proc.); nenumatoma realių progresinių mokesčių bei visai nekalbama apie profesinių pensijų per sektorines kolektyvines sutartis sudarymo galimybes.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija reikalauja:

pakeisti mokesčių reformos įstatymų projektus, kad, sujungiant darbuotojo darbo užmokesčio ir „Sodros“ įmokas, būtų taikomas metinis vidutinis darbuotojo darbo užmokestis;

nustatyti bendrą šeimos neapmokestinamųjų pajamų dydį;

nepanaikinti darbdavių pareigos mokėti padidintus valstybinio socialinio draudimo įnašus už darbuotojus, dirbančius pagal terminuotas darbo sutartis;

taikyti 15 proc. apmokestinimo dydį einamosioms mėnesio pajamoms, susijusioms su darbo santykiais, darbuotojams, dirbantiems papildomą darbą kitoje darbovietėje;

užtikrinti teisę darbuotojams savanoriškai įsijungti į pensijų fondus;

įtvirtinti pensijų fondų patikimumą, atsakomybę už būsimų pensijų dydžius ir tvarką;

nemažinti „Sodros“ pensijų finansavimo, o II-ąją pensijų pakopą finansuoti privačiomis pensijų fondų dalyvių lėšomis;

užtikrinti profesinių pensijų per sektorines kolektyvines sutartis sudarymą;

įgyvendinti Europos Komisijos, Tarptautinio valiutos fondo, Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos rekomendacijas mažinant darbo pajamų apmokestinimą, bet įvedant mokesčius ne darbo pajamoms.

lprofsajungos.lt inf.

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai