2020 m. rugpjūčio 14 d. penktadienis - 3:56
   

MEDIKŲ MITINGE – PRIEKAIŠTAI, GRASINIMAI IR MUZIKA

«
2018 04 27
Balandžio 26 d. prie Seimo įvyko Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) mitingas „Ką pasiūlysite medikams rytoj?“. Su šūkiu „Kartu su medikais – už valstybę ir jos ateitį!“ mitinge dalyvavo ir mokytojai, dėstytojai, kultūros, socialiniai darbuotojai.

Medikų peticijos su 43 tūkst. piliečių parašų pasiimti atėjo pats Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, apie siūlomą ir galimą mokesčių reformą nuo scenos diskutavo ir skirtingų ekonomikos mokyklų atstovai Rūta Vainienė bei Justas Mundeikis.

Kadangi mitingas surengtas Medikų dienos išvakarėse, jame netrūko ir muzikos: grojo ne tik odontologų grupė „Centrinė Okliuzija“, bet ir labiau žinomas „Saulės Kliošas“, vieną dainą atliko ir dainininkė Jurga Šeduikytė.

Kliuvo Gydytojų sąjungai


Mitingą vedę Lietuvos medikų sąjūdžio atstovai Živilė Gudlevičienė ir Vytautas Kasiulevičius teigė, jog susirinkta tam, kad Seimui tiesiogiai būtų galima pasakyti, kokia yra tikroji situacija sveikatos apsaugos sistemoje. O reikalaujama normalaus darbo krūvio, didesnių algų, bazinio medikų atlyginimo nustatymo, skaidrios ir deramai finansuojamos sveikatos priežiūros sistemos.

Nors Vyriausybė pritarė, kad nuo gegužės 1-osios medikų atlyginimai kiltų vidutiniškai 20 proc., tačiau medikai mano, kad tokį atlyginimų kilimą pajus tikrai ne visų sveikatos įstaigų darbuotojai.

LMS pirmininkas Darius Jauniškis kalbėjo, kad per daug liko neatsakytų klausimų dėl to, kas laukia medikų. Jis sakė, kad valdžia, pažeisdama Konstituciją, jau seniai nesumoka algų, kurias medikai uždirba. Sveikatos apsaugos ministerija tik dabar pradeda formuoti sveikatos politiką, kaip sakė D. Jauniškis, – 30 metų per vėlai. LMS vadovas taip pat kritikavo Lietuvos gydytojų sąjungą, didžiausią profesinę sąjungą, kuri turi ginti medikus, tačiau nieko nedaro, todėl ir esą susikūręs Lietuvos medikų sąjūdis.

Stinga skaidrumo

Šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotoja Giedrė Baršauskienė išreiškė viltį, kad tokie mitingai su dainomis leis pasiekti pokyčių sveikatos sistemoje ir ne vien tik medikams, bet ir pacientams, kurie kenčia negaudami kokybiškų paslaugų.

„Jeigu norime pokyčių visuomenėje, tam reikia skaidrumo, skaidrumo visose srityse. Viešieji pirkimai – negali gi taip būti, kad keturis kartus tualetinio popieriaus kaina skiriasi, negali gi taip būti, kad valstybė švaisto milijonus nereikalingiems dalykams, kurie niekada nebus panaudoti. Negali taip būti, kad vietoj medikui sumokėto atlyginimo nuperkamas brangiausias aparatas ir tik po dešimties metų jis atrandamas rūsyje. Taip negali būti, turi būti pasikeitimai esminiai“, – kalbėjo V. Kasiulevičius.

Kad sistema nebegali tokia daugiau funkcionuoti, todėl reikalingi strateginiai sprendimai, o ne kosmetinės priemonės, sakė ir LMS tarybos pirmininkė Ž. Gudlevičienė.

Planuoja mokytojų streikus

Nemažą būrį pedagogų į mitingą atlydėjęs Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas kvietė nesustoti ir kartu eiti toliau: „Valdžia kurį laiką gali kvailinti mokytojus, kad didina jiems atlyginimus, nors jie nedidėja; gali kvailinti medikus, kuriems irgi neva didina atlyginimus, bet kažkodėl jie neauga. Tik abejoju, ar jiems pavyks ir toliau kvailinti mus visus kartu“, - kalbėjo jis. Pedagogų lyderis informavo, jog gegužės 18 d. pradedami rengti mokytojų streikai.

Mitinge kalbėjo ir Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Aldona Baublytė, kuriai V. Kasiulevičius viešai padėkojo už derybose su valdžia dėl algų pasiūlytą kompromisą – 20 proc. kelti algas nuo gegužės 1 d., kuriam pritarė ir Vyriausybė. Ji paragino medikus būti budriais darbo vietose, nes nuo to labai priklausys, kaip ir kiek didės atlyginimai įvairiose įstaigose.

Seimo Pirmininką nušvipė

Seimo Pirmininko Viktoro Pranckiečio, atėjusio pasiimti medikų peticijos ir galybės raštu užduotų klausimų,  kalbą ant scenos dažnai lydėjo švilpimas, yapč kai jis paminėjo, jog sveikatos priežiūra Lietuvoje „tikrai“ yra prioritetas. „Mes turbūt galime kalbėti apie pensininkus – tai, ką pažadėjome, tiek ir padidinome, ką kalbėjome apie mokytojus, tai kas buvo skirta, tą jie ir gavo, kai kalbame apie aukštųjų mokyklų dėstytojus, tai, kas buvo pažadėta, jie tai gavo, dabar kalbame apie medikus ir jiems tą atiduoti turime“, – kalbėjo jis, vis pertraukiamas susirinkusiųjų keliamo triukšmo.

Nors mitinge dalyvavo ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, tačiau kviečiamas ant scenos nepanoro lipti.

Indikacijos streikui

Humanitarinių ir socialinių mokslų asociacijų sąjūdžio ir Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos vardu ant scenos kalbėjo politologas Liutauras Gudžinskas. „Mūsų reikalavimai yra, kad atlyginimai žmonių, atliekančių tą patį darbą, būtų sureguliuoti iki tokio lygio, koks yra tokiose šalyse, kurių BVP yra daugiau mažiau toks pats. Šiuo atveju kalbu apie Estiją. Lyginant su ja mūsų mokslininkų, dėstytojų atlyginimai yra du ir daugiau karto mažesni“, - kalbėjo jis.

Vėliau organizatorių sumanymu nuo scenos kalbėjo dviejų skirtingų ekonomikos mokyklų atstovai Rūta Vainienė bei Justas Mundeikis.

Medicinos įstaigų profesinės sąjungos „Solidarumas" pirmininkė Jolanta Keburienė paminėjo, jog jeigu nebus sulaukta adekvataus atsakymo į klausimą „Ką pasiūlysite medikams rytoj?“, tikėtinas medikų streikas.


Fotogalerija - feisbuke.

lprofsajungos.lt inf

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai