2020 m. rugpjūčio 13 d. ketvirtadienis - 12:15
   

„NE TULPIŲ, O TEISIŲ!“ (Papildyta)

«
2018 03 08
Kovo 8 d. Vilniuje paminėta jau tradicija tampančiomis eitynėmis už moterų teises. „Tokios Lietuvos dukroms nepaliksime: POKYČIAI BELDŽIASI!“ - taip pavadintas renginys šiemet. Jo dalyviai rinkosi Katedros aikštėje, iš kur Gedimino prospektu, stabtelėję prie Kudirkos aikštės, keliavo iki Seimo. Prie Mažvydo bibliotekos įvyko mitingas. Pagrindinis reikalavimas – ratifikuoti Stambulo konvenciją, kurios pagrindinis tikslas – smurto, ypač prieš moteris, šalinimas.

„Man kūnas – mano pasirinkimas“, „Pasisakome prieš seksualinį priekabiavimą“, „Stabdykim smurtą prieš moteris“, „Už dukrą, už sesę, už save: smurtui prieš moters – ne!“, „Moters teisės – visuotinės ir nedalomos žmogaus teisės“, „Ne – reprodukcinei prievartai!“, „Susikiškite gėlytes, noriu reprodukcinių teisių“, - tokius plakatus nešė akcijos dalyviai, kurių nemaža dalis buvo vyrai.

Taip pat buvo stumiamos didžiulės raidės „ME TOO“, - stovėjusios prie Vilniaus dailės akademijos po ten praūžusio seksualinio priekabiavimo skandalo. "Ne tulpių, o teisių ir solidarumo", "Ne tulpių, o streiko ir solidarumo!", - buvo skanduojama einant.

Eiseną ir mitingą pagyvino tarptautinė sambos grupė iš Kauno „Bombo Feminista“, o ant bibliotekos laiptų specialiai sukurtą šokį "Pokyčiai brėkšta" pademonstravo socialinėmis temomis šokių spektaklius rengianti grupė „Spošok“.


Užuot paisę vyskupų ir verslo magnatų, turi paisyti piliečių

„Ar mes matome šiandien Lietuvoje, kad moterų ir vyrų teisės būtų lygios? Ar mes matome, kad moterų ir vyrų atlyginimai už tą pat darbą yra tie patys? Ar mes matome moteris siuvimo fabrikuose dirbančias nuo ryto iki vakaro ir uždirbančias tik tiek, kad galėtų susimokėti už savo vaikų priežiūrą, kad pačios vėl galėtų eiti į tą darbą?“, - klausė viena pagrindinių renginio organizatorių visuomenininkė Jolanta Bielskienė taip atsakydama į klausimus tų, kurie nesupranta, kas šiandien „atitirpdė moteris po 120 m.?“

Jos teigimu, politikai, kurie daugiau paiso verslo magnatų ir vyskupų įgeidžių ir pageidavimų, turėtų pradėti klausyti savo piliečių. „Mes esame pilietės ir reikalaujame paisyti mūsų reikalavimų, kurių pagrindinis – ratifikuoti Stambulo konvenciją“, - kalbėjo J. Bielskienė. Ji teigė, jog jeigu politikai to neišgirs dabar, kitais metais čia moterų bus daug daugiau: „mes atsivešime moteris iš rajonų, tas, kurios patyrė smurtą ir kurios jau nebeturi ką prarasti“.

Visuomenininkė taip pat priminė, jog daugybės nevyriausybinių organizacijų pasirašytas reikalavimas ratifikuoti Stambulo konvenciją buvo įteiktas visoms valdžios institucijoms, tačiau reakcijos nesulaukta. "Šiandien mes dar kartą pasirašėme šį dokumentą ir teikiame pakartotinai", - informavo J. Bielskienė.


Nebe mė̃sos, o žmonės

Menininkė Laima Kreivytė, nepaisant negausaus žmonių būrio, sakė besidžiaugianti susirinkusiaisiais, kurie yra stiprūs ir solidarūs bei daug pasieks, „nes didis yra mūsų tikėjimas ir didelė yra mūsų tiesa“. Jos teigimu, yra didžiulė gėda, kad praėjus šimtui metų po Lietuvos valstybingumo atkūrimo, moterys yra "antraeilės pagal proporciją viešumoje, maždaug viena trečioji vyro".

Kalbėtoja priminė, jog eisenoje dalyvavusios raidės „ME TOO“ yra menininkės Eglės Grėbliauskaitės kūrinys, padarytas "iš mėsos kombinato". „Jeigu anksčiau mes buvome mėsos, tai dabar mes esame žmonės, ir laikas visiems tai suprasti“, - sakė menininkė. Ji taip pat ragino grįžti prie tiesioginės demokratijos, „kad visi Lietuvos piliečiai eitų ir darytų, o nepaliktų to kažkam“.


Tai - politinė diena

Akademikė Asta Volungė iš Kauno socialinio centro „Emma“ teigė, jog nepaisant to, kad nuolat kalbama, jog moterų situacija esą gerėjanti, tačiau didelės dalies moterų tai nepaliečia. Anot jos, tai, kad dabar vis daugiau moterų prabyla apie skaudžias patirtis "MeToo" judėjimo kontekste, nereiškia, kad tai yra vienetiniai atvejai. „Tai yra sisteminiai atvejai, mūsų visuomenės problemos. Ir nereikia teisti, nukryžiuoti po vieną žmogų […], reikia keisti visą visuomenę, visą struktūrą ir situaciją, kur moteris vis dar laikoma žemesne piliete, mažiau žmogumi negu vyras“, - kalbėjo mokslininkė.

Ji priminė, jog kovo 8-oji nėra tulpių dovanojimo moterims, gražiosios lyties pagerbimo diena, tai yra politinė diena, kilusi iš moterų kovos už savo teises. „Mes norime socialinio teisingumo visuomenėje, kad moterys gautų tą pačią algą už tą patį darbą, kad liautųsi smurtas prieš moteris, diskriminacija. Ratifikuota Stambulo konvencija taptų nuolatiniu visuomenės supratimas, o ne karts nuo karto pasakomomis kalbomis“, - sakė A. Volungė.


Atsakomybė primetama visuomenei


Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė informavo, jog Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teisinasi, kad Stambulo konvencijos ratifikavimas kainuotų Lietuvai papildomų lėšų. Be to, sakoma, kad visuomenė šiuo klausimu nesusitaria ir nepasiekia kompromiso dėl lyties sąvokos. „Nors kitais klausimais, kai buvo priiminėjami draudimai dėl alkoholio arba baudžiamosios atsakomybės suimti už kanapių suktinę, neklausė visuomenės, ar ji susitarė dėl šių klausimų“, - ironizavo B. Sabatauskaitė.

Jos teigimu, kai sakoma, jog investicija į kovą su smurtu nėra prioritetas, toliau luošinami žmonių gyvenimai, žalojamos, žudomos moterys, žudomi ir žalojami vaikai, serga visa visuomenė.

Vėliau į improvizuotą sceną pakviestiems parlamentarams Dovilei Šakalienei, Algirdui Sysui ir Eugenijui Gentvilui įteiktas reikalavimas Seimo nariams ratifikuoti Stambulo konvenciją. Šie teigė inicijuosantys, kad prasidėtų konvencijos ratifikavimo procedūros, tačiau, būdami opozicijos atstovais, išreiškė abejonių, ar tai pavyks.

Pirmasis mitingas Vilniuje kovo 8-osio proga įvyko 2016 m.

Fotogalerija

lprofsajungos.lt inf.

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai