2021 m. sausio 17 d. sekmadienis - 18:04
   

ATAKA PRIEŠ PROFSĄJUNGAS AR PRIEŠ ŽODŽIO LAISVĘ?

«
2018 02 20
Jungtinėse Amerikos Valstijose nuo 1977 m. galioja įstatymas, pagal kurį darbuotojai, nesantys darbovietėje veikiančios profesinės sąjungos nariais, privalo prisidėti prie išlaidų, susijusių su derybomis dėl naujų kolektyvinių sutarčių.

„Tačiau prieš profsąjungas nusiteikusios jėgos ketina sunaikinti viešojo sektoriaus darbuotojų ir mokytojų profesines sąjungas“, - informuoja tarptautinė švietimo sektoriaus profesinių sąjungų organizacija „Švietimo internacionalas“ (Education internacional – EI).

Vasario 26 d. JAV Aukščiausiasis teismas svarstys bylą, pavadintą „Janus prieš Amerikos valstijų apygardų ir savivaldybių darbuotojų federaciją (AFSCME)“.

Markas Janus dirba Ilinojaus valstijos administracijoje vaikų teisių apsaugos specialistu. Jis inicijavo šią bylą argumentuodamas tuo, jog „politiškai galinga, valdžiai palanki profesinė sąjunga“ AFSCME, kuri atstovauja daugiau nei 90 proc. Ilinojaus viešojo sektoriaus darbuotojų, vyriausybei leidus renka pinigus iš visų, nepaisant to, ar žmonės palaiko profsąjungos politiką, ar ne. „Aš neturėjau jokio pasirinkimo ir jokios balso teisės“, - komentuoja M. Janus savo tinklalapyje. Anot jo, tai yra darbuotojų teisės į žodžio laisvę ir laisvę jungtis į asociacijas pažeidimas.

Tuo tarpu Tarptautinė profesinė sąjunga EI kviečia visas savo nares palaikyti AFSCME ir išsaugoti profesinėms sąjungoms finansinį veiksnumą derantis dėl kolektyvinių sutarčių.

„Šis mokestis yra žinomas kaip agentūros mokestis (agency fee), nes profsąjungos veikia kaip agentūros tiems darbuotojams, kurie nusprendė nepriklausyti sąjungoms. Agentūros mokestis dar vadinamas sąžiningo dalijimosi mokesčiu, nes profsąjungoms nepriklausantys nariai taip pat naudojasi derybų rezultatais“, - teigiama EI pranešime.

„Ši byla turės rimtų pasekmių ne tk JAV, bet ir tarptautinei darbuotojų bendruomenei. Tai nėra pavienė ataka prieš profsąjungas Amerikos Valstijose, bet gali tapti ir pavyzdžiu visoms konservatyvioms vyriausybėms ir korporatyviniams interesams, kurie siekia susilpninti profesines sąjungas“, - teigia EI.

lprofsajugos.lt inf.

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai