2021 m. sausio 17 d. sekmadienis - 18:46
   

A. ČERNIAUSKAS: NELEISIME DĖTIS TOKIOMS NESĄMONĖMS

«
2017 12 27
Prieš savaitę Seimo Ekonomikos komitetas pritarė konservatoriaus Lauryno Kasčiūno parengtai  pataisai, kuri  leistų teisėsaugai specialiai komisijai prie Vyriausybės tikrinti šalies strateginėse įmonėse veikiančių profesinių sąjungų vadovus.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkas Artūras Černiauskas šią pataisą vadina absurdiška, nepagrįsta, kaltina iniciatorius teisiniu neišmanymu ir rengiasi apie šį neregėtą precendentą informuoti Europos profesinių sąjungų konfederaciją.

Pataisos iniciatoriaus teigimu, kai kurių strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių valstybės įmonių darbuotojus vienijančių profesinių sąjungų pirmininkai yra trečiųjų šalių piliečiai. "Turint omeny, kad trečiosios šalies pilietybė gali būti susijusi su didesniu lojalumu tai šaliai ir kad tokie darbuotojai gali būti netikrinami, tai gali būti riziką nacionaliniam saugumui didinantys veiksnys. Pavyzdžiui, tokie profesinių sąjungų pirmininkai gali daryti neigiamą įtaką minėtų įmonių darbuotojams ir pan.", - taip savo pasiūlymą, kuriam buvo pritarta Ekonomikos komitete, argumentuoja L. Kasčiūnas.

LPSK šį Seimo Ekonomikos komiteto žingsnį traktuoja kaip profesinių sąjungų teisių pažeidimą, spaudimą darbuotojų atstovams, taip pat įžvelgia nusižengimą Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) 87 konvencijai dėl asociacijų laisvės ir teisės jungtis į organizacijas gynimo.

„Tokiame svarbiame komitete norėtųsi daugiau kompetencijos ir įsigilinimo į tuos dalykus, dėl kurių priimami sprendimai. Džiaugiamės, kad bent ūkio ministras Virginijus Sinkevičius iškart pasakė tam nepritariantis“, – LPSK pranešime cituojamas pirmininkas Artūras Černiauskas.

Pasak jo, niekas iš politikų taip ir nesusiprato, kad iš išvardintų įmonių sąrašo nemaža dalis profsąjungų pirmininkų apskritai neturi darbo santykių su įmonėmis, bet dirba vien profesinėse sąjungose. Taip pat pamiršta, kad Profesinių sąjungų įstatyme parašyta, jog, jei profesinė sąjunga vykdytų priešišką veiklą, teismas galėtų nesunkiai jos veiklą nutraukti.

„Ar reikėtų suprasti, kad Seimo ekonomikos komitetas nusigręžia nuo demokratinės santvarkos vertybių? Negi taip bijoma profesinių sąjungų atstovų, reikalaujančių gerbti darbuotojų teises? Ar tada nereikėtų to paties taikyti ir kitoms organizacijoms, darbdavių asociacijoms?“ – klausia A. Černiauskas.

„Be to, daug įmonių profesinių sąjungų yra po LPSK „skėčiu“, tai gal ir mus norite tikrinti? Toks spaudimas nepateisinamas. Tikrai neleisime dėtis tokioms nesąmonėms. Negi einame tokių šalių, kur profesinių sąjungų nariai spaudžiami, persekiojami ar net areštuojami, keliu?“ – komentuoja LPSK pirmininkas Artūras Černiauskas.

Jeigu Seimas pritartų minėtai pataisai, būtų tikrinami profesinių sąjungų lyderiai tik pirmos ir antros kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiose įmonėse, o trečios kategorijos įmonėms tai negaliotų. Pirmai kategorijai projekte siūloma priskirti įmones, kurių visas akcijos valdo valstybė ar savivaldybės – tai yra „Oro navigacija“, tarptautiniai oro uostai, branduolinės jėgainės, Naftos produktų agentūra, Klaipėdos jūrų uostas, Registrų centras ir kiti registrų valdytojai, valstybinio duomenų perdavimo tinklo operatoriai, vandens tiekėjai.

Antros kategorijos įmonių sąraše būtų bendrovės: „Epso-G“, „Lietuvos energija“, „Lietuvos energijos gamyba“, „Litgrid“, „Energijos skirstymo operatorius“, „Lietuvos dujų tiekimas“, „Amber Grid“, „Geoterma“, SGD terminalo operatorius, „Klaipėdos nafta“, „Lietuvos geležinkeliai“, Giraitės ginkluotės gamykla, „Jonavos grūdai“, Lietuvos radijo ir televizijos centras, Lietuvos paštas, „Litgas“, „VAE-SPB“.

lprofsajungos.lt inf.

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai