2021 m. sausio 18 d. pirmadienis - 6:17
   

„ACHEMA“: DARBUOTOJAI NENORI BŪTI POLITIKŲ ĮKAITAIS

«
2017 12 06
Šiuo metu Seime svarstomą įstatymo projektą, kuris įpareigotų strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčias įmones deklaruoti didelius sandorius, kritikuoja ne tik pačios bendrovės, bet ir darbuotojų atstovai. Į strateginių įmonių sąrašą patenkančios AB „Achema“ profesinė sąjunga įspėja, kad „vienas absurdiškesnių šios valdžios sprendimų“ turės įtakos kiekvienam strateginės įmonės darbuotojui.

Achemos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė įspėja, jog ne vieneri metai įvairiais mokesčiais ir apribojamais smaugiamos bendrovės darbuotojai jau pavargo iš darbdavio girdėti, jog nėra lėšų gerinti darbo sąlygoms ar kelti atlyginimams. O naujas siūlymas, leisiantis politikams tiesiogiai kištis į įmonės veiklą ir ją destabilizuoti, kelia dar daugiau nerimo dėl ateities.

Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių, neskaitant valstybės valdomų, Lietuvoje, anot politikų, yra trys: „Achema“, „Orlen Lietuva“ ir „Telia Lietuva“.

Viena gausiausių Lietuvoje Achemos darbuotojų profesinė sąjunga, vienijanti apie 50 proc. įmonėje dirbančių darbuotojų, Ūkio ministerijos pasiūlyme mato grėsmę daugiau nei dviem tūkstančiams aukštos kvalifikacijos „Achemos“ ir ją aptarnaujančių bendrovių darbuotojams, kurių parengimas pačioms įmonėms dar papildomai užtrunka beveik dvejus metus.

„Ar jaunas specialistas norės eiti dirbti į įmonę, kurios sandorius bet kada gali atšaukti politikų komisija, taip tiesiogiai kirsdama per kasdienę įmonės veiklą? Kaip gelbėsite tokius regionus kaip Jonava arba Mažeikiai, kuriuose stovi galingos gamyklos, dirba tūkstančiai žmonių, kai gamyklų partneriai nebenorės dirbti su politikų kontroliuojamomis įmonėmis arba dėl politikų įsikišimo bus sustabdyta bendrovių veikla?“, - retoriškai politikų klausiama Achemos profsąjungos antradienį išplatintame pranešime spaudai.

O mes savo ruožtu profesinės sąjungos pirmininkės Birutės Daškevičienės klausiame, kas šį kartą paskatino Achemos darbuotojų profsąjungą kalbėti vienu balsu su darbdaviais tema, kuri iš pirmo žvilgsnio, tarsi, ir neliečia darbuotojų.

Achemos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkės Birutės Daškevičienės komentaras:


Mums tiesiog trūko kantrybė. Jau ne vieneri metai stebime politikų sprendimus dėl ekonominių veiksmų, žlugdančių „Achemą“. 2010 m. buvo įvestas VIAP (viešuosius interesus atitinkančių paslaugų) mokestis bendrovėms, kuris nuolat augo ir dabar siekia beveik 5 mln. eurų per metus. Buvo apmokestinta ir pačių pasigaminta elektra, kuri pačių būdavo ir sunaudojama.

Šį žingsnį sekė kitas – suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo mokestis. Mes, darbuotojų atstovai, kantriai stebėjome šiuos procesus, nes suvokėme, kad svarbu yra turėti galimybę alternatyviam dujų tiekimo šaltiniui, ir bent iš dalies visi vartotojai turėtų prie to prisidėti. Bet po to, kai per SGD terminalą importuotomis dujomis prekiaujanti valstybinė bendrovė „Litgas“ dujas pradėjo pardavinėti nuostolingai, vienašališkai nuspręsta, kad tą nuostolį priversti padengti visi vartotojai – ir gamtines dujas vartojančios įmonės, nepriklausomai nuo to, iš kur jos tas dujas perka, ir buitiniai vartotojai.

Atrodo, kad kuo toliau, tuo daugiau įmonei taikoma visokių apribojimų, apmokestinimų, o viso to įkaitais tampa darbuotojai. Jeigu įmonė smaugiama, tai jaučia ir darbuotojai, nes visi sėdi toje pačioje valtyje. Ir priešingai, jeigu įmonė dirba pelningai, mums pavyksta susiderėti dėl didesnių atlyginimų, geresnių socialinių garantijų. Ką mes galėsime išsiderėti 2018 m., kai bendrovė, planavusi keletą milijonų eurų pelno, šiuos pinigus turės atiduoti už Kainų ir kontrolės komisijos beveik trečdaliu padidintą SGD terminalo mokestį kitiems metams? Iš kokių resursų darbuotojams gerinti darbo sąlygas? Aš jau nekalbu apie investicijas į įmonės atnaujinimą, saugumą, juk gamykla nėra nauja, į naujų produktų, naujų gamybos rūšių kūrimą.

Iki šiol visais tais klausimais likdavome nuošalyje, tačiau naujos valdžios nauja idėja – kai strateginių įmonių didesnius sandorius galės blokuoti patys politikai, perpildė kantrybės taurę. Dar būtų suprantama, jeigu politikai norėtų sekti akcijų pardavimo procesus, bet kontroliuoti privačios bendrovės sandorius, t. y. jos tiesioginę veiklą – čia nesuvokiama.

Įsivaizduokite, kad staiga politikai nuspręstų, kad tam tikras dujų tiekėjas kelia grėsmę Lietuvos saugumui, ir nusprendžia blokuoti sandorį. Kas tuomet atsitiks su mumis? Ogi du su puse tūkstančio bendrovių darbuotojų liks be darbo. Nemažai žmonių dar prisimena ekonominę blokadą, kai dujos iš Rusijos visiškai nebuvo tiekiamos. Tada trys tūkstančiai darbuotojų prarado darbą, nenorime to išgyventi dar kartą.

Todėl šį kartą būdami gerai organizuoti ir pratę kovoti už savo teises, esame pasirengę imtis ir veiksmų, jeigu šis absurdiškas pasiūlymas bus toliau stumiamas. Parodysime, kad esame aktyvūs darbuotojai, kurie nori garbingai atlikti savo pareigas ir už tai gauti adekvatų atlygį.

lprofsajungos.lt inf
NAUJAUSI KOMENTARAI
2017-12-06 10:26:42Optimistė
Darbuotojai turi teisę streikuotį, įdomu, prieš ką nukreipti streiką? Valdžiai, greičiausiai, dėl to nei šilta, nei šalta.
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai