2021 m. sausio 17 d. sekmadienis - 17:45
   

„ATRODYTŲ, PROFSĄJUNGAI LYG IR NĖRA KĄ VEIKTI“

«
2017 12 01
PN pokalbis su AB „Utenos trikotažas“ profesinės sąjungos pirmininke Vilija Bierontiene

Ar susiduriate su kokiomis nors problemomis dėl naujojo Darbo kodekso (DK) taikymo?

Per  pusmetį, kai galioja naujasis Darbo kodeksas, baimės ar didelių nesusipratimų dar neturėjome. Kadangi įmonė yra didelė ir socialiai atsakinga, tai yra  laikomasi įstatymų, vidinių darbo taisyklių, susitarimų.  Dėl įvairių priežasčių didelėje įmonėje (išėjimas į pensiją, į kitą darbą ar emigravimas dėl didesnio atlyginimo) vyksta nuolatinė darbuotojų kaita, todėl tiek darbininkų, tiek specialistų trūksta. Kokios nors drastiškos priemonės atleidžiant ar kitais atvejais, kai reikėtų įsikišti profsąjungai, per pusmetį nebuvo... Žinoma, niekada nesakyk niekada.

 Ir kaip su darbuotojų kaitos iššūkiais susidorojama?

Kaip minėjau, tiek  darbininkų, daugiausiai – siuvėjų, tiek specialistų trūksta ir „Utenos trikotaže“. Darbo specifika, technologiniai procesai reikalauja sumanių darbininkų ir specialistų. Negalima išmokti siūti ar megzti per 2-3 mėnesius, negalima ir išmokti greitai daryti dažymo receptūrų ar valdyti automatinius dažymo procesus. Todėl stengiamasi išlaikyti seniai įmonėje dirbančius  darbininkus bei specialistus. Tai daroma ir didinant atlyginimus, ir gerinant darbo sąlygas, ir teikiant kitas socialines garantijas.

Kaip atrodo jūsų atlyginimai Lietuvos ir Utenos kontekste?

Visi žinome, kad rajonuose darbo apmokėjimas mažesnis nei Lietuvos didmiesčiuose. Be to, jis  lengvojoje pramonėje visada buvo žemesnis nei kitose ūkio šakose. Jeigu lygintume atlyginimus Utenos kontekste, - jie yra neblogi.  Įmonės darbuotojų darbo užmokesčio vidurkis nesiekia Lietuvos vidurkio, bet ir nėra labai nuo jo nutolęs.

Anksčiau įmonės nenorėjo viešinti mokamų atlyginimų, dabar tai žinoti prieinama kiekvienam. Ir tai verčia darbdavius didinti darbuotojų algas.

Kaip sekasi dialogas su darbdaviu?

Aš manau, kad bet kuris darbdavys, norintis gerų rezultatų, norintis turėti nuolatinius, lojalius įmonei darbuotojus, turi bendrauti, girdėti, t.y. vystyti dialogą su darbuotojais. „Utenos trikotažo“ įmonėje yra gausi profsąjunga, yra darbuotojų atstovų taryba, kiekviename darbo padalinyje, pamainoje  yra atstovas, kuris informuoja,  ko reikia atitinkamam įmonės padaliniui. Informacijos pateikimas vyksta per mane – profsąjungos pirmininkę, per dvišalius vadovų ir darbuotojų atstovų tarybos susitikimus.

Taip pat turime naujovę: tiesioginį generalinio direktoriaus paštą, t.y pakabintą dėžutę, į kurią dedami rašteliai su  pastebėjimais, pasiūlymais, pageidavimais ir nusiskundimais. Laiškus iš dėžutės išsiima pats generalinis direktorius Algirdas Šabūnas.

Jūsų įmonė bene vienintelė Lietuvoje yra įsidiegusi socialinės atsakomybės standartą. Esate minėjusi, jog tai labai padeda gerinti darbuotojų sąlygas. Ar vis dar taip ir yra?

SA8000 standartas - puikus  dalykas, kuris įpareigoja vadovus laikytis įstatymų, vystyti dialogą, gerinti darbo sąlygas.. Nesakau, kad tik tai vadovus priverčia būti atsakingais. Yra daugybė įmonių, kurios ir be šio standarto yra socialiai atsakingos. Bet kasmetiniai išorės auditai neleidžia nukrypti nuo standarto reikalavimų, yra privaloma gerinti darbuotojų darbo sąlygas, didinti atlyginimus. Turime kolektyvinę sutartį su socialinių garantijų skyriumi, turime gerą maitinimą valgykloje, už kurį mokame tik savikainą, kavos, karšto-šalto vandens aparatai yra kiekviename padalinyje.
 
Spalio mėn. gautas  Švedijos verslo apdovanojimas nominacijoje „Už tvarią plėtrą“, kurio vertinimo sąlygose didelis dėmesys skirtas įmonės socialinei atsakomybei ir dialogui, rodo, kad šis standartas yra tikrai gyvas ir realiai veikiantis.

Išeitų,  „Utenos trikotaže“ profesinei sąjungai šiuo metu veikti nesunku?

Iš tiesų, atrodytų, kad profsąjungai lyg ir nėra ką veikti, tačiau čia kaip posakyje „kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių“. Problemų yra, - tiek darbinių, tiek gamybinių, tiek darbuotojų asmeninių. Vyksta darbuotojų konsultavimas visais jiems rūpimais klausimais, registruojame skundus, aiškinamės su vadovais  ir ...kartu švenčiame šventes.

lprofsajungos.lt inf.

Nuotraukoje: Seimo pirmininkas Viktoras Pranskietis - "Utenos trikotažo" svečias.

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai