2021 m. sausio 26 d. antradienis - 16:55
   

ŠAKOS KOLEKTYVINĖS SUTARTYS – PANACĖJA AR APYNASRIS?

«
2017 11 06
Lapkričio 6 d. Vyriausybės Baltojoje salėje iškilmingai pasirašyta švietimo ir mokslo šakos kolektyvinė sutartis. „Istorinis žingsnis“, „istorinė sutartis“, - žodžiai, skambėję pasirašymo ceremonijoje, kurioje, beje, nedalyvavo vienos iš dėl sutarties besiderėjusių profsąjungų vadovas – Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas. Anot jo, pasirašius dokumentą grėsmių mokytojams kils daugiau negu bus iš to naudos.

Tiek LŠDPS pirmininkas, tiek organizacijos taryba „nepritaria sutarties projektui, kuriame nėra jokių valdžios įsipareigojimų dėl pedagogų atlyginimų kėlimo ir ugdymo kokybės gerinimo“, - teigiama LŠDPS išplatintame pranešime.

 

Įves etatinį darbo modelį, o kokį - neaišku

„Švietimo ir mokslo ministrė manipuliuoja viešąja nuomone teigdama, jog šakos kolektyvine sutartimi įvykdomas pagrindinis mokytojų reikalavimas – etatinio darbo apmokėjimo įvedimas. Tačiau visiškai nėra aišku, koks tas naujasis modelis bus, dabar jį visi įsivaizduoja taip, kaip nori“, - komentuoja LŠDPS vadovas. Anot jo, uždegus žalią šviesą įvesti etatinio mokytojų darbo apmokėjimą nesusitarus dėl paties modelio, galiausiai bus įvykdyta vyriausybės „svajonė“ – su praktiškai tais pačiais pinigais padaryti taip, kad mokytojų sumažėtų, o likusieji dirbtų visus darbus.

Švietimo ir mokslo ministerija tuo tarpu skelbia, jog etatinis darbo apmokėjimas palaipsniui bus įvedamas nuo 2018 metų rugsėjo per dvejus metus. Valstybė etatiniam darbo užmokesčiui įvesti per dvejus metus esą papildomai skirs 93 mln. eurų. Tiesa, sutarties tekste šie milijonai nėra nurodyti.

Sutartyje taip pat numatyta 2018–2022 m. sudaryti prielaidas didinti dėstytojų, mokslininkų algas, gerinti jų darbo sąlygas. Kolektyvinėje sutartyje taip pat numatoma iki kiekvienų metų birželio 1 d. su sutartį pasirašiusiomis profesinėmis sąjungomis aptarti ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimų didinimo galimybes, siekiant iki 2020 metų juos sulyginti su bendrojo ugdymo mokyklų mokytojų darbo užmokesčiu.

Be kita ko, sutarta skatinti mokyklų tinklo optimizavimą ir tobulinti mokyklų, vykdančių formaliojo švietimo programas, tinklo kūrimo taisykles. Sutarta nustatyti tinkamą (optimalų) mažiausią ir didžiausią mokinių skaičių klasėje. Ši sutartis neterminuota ir įsigalioja nuo pasirašymo datos.

 

Ministerija lauks galutinio LŠDPS sprendimo

„Sutartyje iš principo susitarta siekti, siūlyti, ieškoti galimybių. Manau, kad jau išaugome iš tos stadijos, kai reikia pasirašyti sutartį, kurioje susitarta, kad tarsimės“, - LŠDPS pranešime cituojamas pirmininkas Andrius Navickas. Jo teigimu, pirmiausia reikia galutinai susitarti dėl esminio mokytojų laukiančio pokyčio, t.y. dėl etatinio darbo apmokėjimo modelio, o po to bus galima nuspręsti ir dėl sutarties pasirašymo.

Kaip LŠDPS informavo anksčiau, ar po sutartimi atsiras organizacijos pirmininko parašas, spręs LŠDPS suvažiavimas, numatytas lapkričio 18 d. Portalo lprofsąjungos.lt žiniomis, į tai reaguodama Švietimo ir mokslo ministerija nusprendė palaukti LŠDPS sprendimo iki lapkričio 20 d. ir tik tada registruoti šakos kolektyvinę sutartį teisės aktų numatyta tvarka.

Tuo tarpu parašus ant sutarties pasirašymo ceremonijoje lapkričio 6 d. padėjo Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“, Lietuvos švietimo profesinės sąjungos, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo, Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos vadovai Eugenijus Jesinas, Kęstutis Juknis, Audrius Jurgelevičius, Asta Lapinskienė, Ramutė Minkevičienė ir Jūratė Voloskevičienė.

 

Medikai jau užlipo ant šakinės sutarties grėblio

Viena iš „aptakios“ kolektyvinės sutarties pasirašymo grėsmių LŠDPS pirmininkas laiko tai, kad pasirašius dokumentą profesinėms sąjungoms surišamos rankos. Visų pirma, 6 mėn. po jo įsigaliojimo nebus galima inicijuoti jokių pakeitimų ar papildymų, o tai iš esmės reiškia, jog nebus galimos jokios derybos. Antra, kolektyvinę sutartį pasirašiusios profsąjungos neturės teisės streikuoti.

Jog šie svarstymai nelaužti iš piršto, rodo sveikatos sistemos profesinių sąjungų patirtis. Šių metų birželio mėnesį Lietuvos nacionalinę sveikatos sistemos šakos kolektyvinę sutartį pasirašė sveikatos apsaugos ministras ir penkių profesinių sąjungų vadovai.

Spalį profsąjungos pabandė prisistatyti kolektyvinėms deryboms dėl atlyginimų augimo. Deja, iš Sveikatos apsaugos ministerijos gautame atsakyme nurodoma, jog derybos dėl šakos kolektyvinės sutarties baigtos, ji pasirašyta, todėl „Ministerijai yra nesuprantama, kokias naujas derybas siekia inicijuoti profesinių sąjungų organizacijos, nes DK 188 str. 9 dalis numato, kad jeigu šalys nėra nusprendusios kitaip, kolektyvinės derybos laikomos baigtomis, kai pasirašoma kolektyvinė sutartis, <...>“. (Pabraukta ministerijos). Toliau pateikiamos nuorodos į kolektyvinę sutartį, kurioje numatytos sutarties keitimo sąlygos, nesutarimų ir ginčų tvarka ir t.t.

Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerijoje jau yra sudaryta darbo grupė, kuri neva turės pateikti konkrečius pasiūlymus, kiek ir kaip turėtų būti didinami atlyginimai.

Lietuvos švietimo ir moklso šakos kolektyvinė sutartis

Nacionalinė sveikatos sistemos šakos kolektyvinė sutartis

lrv.lt nuotr.

lprofsajungos.lt inf.

NAUJAUSI KOMENTARAI
2017-11-07 11:40:29rasa
Kolegos, komentuokite aiškiau : ką siūlote ? 30 metų kniaukti, kad viskas blogai, - neracionalu, reikia pagaliau ką nors ir VEIKTI ar bent siūlyti jums suprantamus veiksmus vietoj dabartinių veiksmų. Pvz., "nereikia etatinio darbų apmokėjimo" - siūlykite, ko reikia, pagal kokią metodiką racionaliau būtų apmokami visi papildomi mokytojo darbai ; nereikia sutarties dėl bent kelių konkrečių dalykų - ką vietoj sutarties siūlote - į amžinybę nusitęsusias tolesnes derybas ar apskritai paleist profsąjungas ? ir t.t. ir t.t.
2017-11-06 22:48:28Neringa
Sutinku su A.Navicku: mokytojų mažiau, pinigai – tie patys. Ir ką reiškia tas 1000 eur. 2020 metais? Aišku, čia net ne į rankas.Juokinga. O štai gydytojams tais pačiais metais pažadėta iki 2500 eur. Skirtumas akivaizdus. Apsiginklavę perkreiptom šypsenom, valdininkai įsivaizduoja pagerinantys mokytojų padėtį iki neregėtų aukštumų! Tiesiog svajonių darbas, vertas 10O0 eur! Dar ketina ir jaunimą pritraukti – kas eis dirbti už menamą 1000? O kiek mokytojų taip ir nesulaukė to pažadėto tūkstančio?! Bet kas kam rūpi? Gal ministrei, iš kurios reikėtų pasimokyti niekada neatsakyti į klausimus.
2017-11-06 17:41:07Simona
Bijokim danajų, dovanas nešančių. Ponas Navickas teisus. Liksim apgauti, apkrauti darbais- jokio etato modelis negali būti vienodas visiems. Ar galima lyginti darbo apimtį ,atsakomybę pvz. lituanisto ir etikos ar net... chemijos mokytojo... kiek mokinių laiko VBE-tokia ir atsakomybė. Bet kaip buvo lygiava, taip ir bus. Kam rašyti sutartį , jei etatinio modelio dar nėra. Paskubėta, nekonkretu- garantuota apgaulė. Tik yra toks dalykas-ateis pagaliau diena, kai neliks savižudžių šitiek dirbti nemokamai mokykloje. Tada pažiūrėsim. Su pagarba, lituanistė.
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai