2021 m. sausio 26 d. antradienis - 16:42
   

MENKINAMOS PROFESINĖS SĄJUNGOS SUSKATO VIENYTIS

«
2017 11 02
Lietuvoje oficialiai veikia trys nacionaliniai profesinių sąjungų centrai: Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK), Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ ir Lietuvos darbo federacija (LDF). Pastarieji du dar 2014 m. pabaigoje įformino partnerystės sutartį, kuri turėjo atvesti į susijungimą. Tačiau jau kurį laiką LDF balso iš viso nesigirdi, o šių metų pradžioje ji pašalinta ir iš Trišalės tarybos.

Vis dėlto judesius dėl susijungimo pradėjo daryti du likę profesinių sąjungų junginiai. Pirmasis jungimosi darbo grupių susitikimas įvyko spalio 27 d., - praneša „Solidarumas“.

Susitikime „Solidarumo“ ir LPSK pirmininkai Kristina Krupavičienė ir Artūras Černiauskas supažindino su savo organizacijų valdymo struktūra, nario mokesčio rinkimo tvarka ir atskleidė, kaip mato naujos jungtinės organizacijos darbą. Pasikeista nuomonėmis dėl jungimosi būdų, kurie bus pristatyti kiekvienos profesinės sąjungos valdymo organams.

LPSK deklaruoja turinti 26 šakines organizacijas, vienijančias 50 tūkst. narių. Ji yra didžiausias šalies profesinių sąjungų centras. Rekvizitai.lt duomenimis LPSK turi 21 darbuotoją.

„Solidarumas“ narystė yra mažesnė, tačiau jos narių skaičius visuomenei nėra žinomas. Organizacijos tinklalapyje nurodoma, jog ji vienija 13 gamybinių profesinių federacijų ir 24 miestų ar rajonų teritorines profsąjungas. Portalo lprofsajungos.lt žiniomis, tarptautinėms organizacijoms „Solidarumas“ deklaruoja turintis 13 tūkst. narių. Rekvizitai.lt nurodo, jog šioje organizacijoje dirba 10 žmonių.

Pirmajame susitikime dėl vienijimosi nuspręsta padaryti „reviziją“, kuriose įmonėse ir regionuose yra Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos nariai.

 

A. Černiauskas: profesinės sąjungos padaro daugiau, nei iš jų galima tikėtis

 

„Kritikuoti profesines sąjungas, atrodo, tapo gero tono ženklu. Net, kai nauji tyrimai akcentuoja daug stiprybių (išvystyta struktūra, aktyvi veikla poliniame lauke, žmogiškasis kapitalas ir kt.), jos vis vien nurašomos kaip „bejėgiškos“, - teigia LPSK pirmininkas A. Černiauskas savo naujausiame komentare. Tai – atsakas tiems, kurie skuba menkinti profesinių sąjungų svarbą, jų įtaką.

„Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija su savo 50 tūkst. narių yra skaitlingesnė nei kelios didžiosios partijos kartu sudėjus. Beje, į LPSK statistiką patenka tik tvarkingai mokantys nario mokestį, kai partijų sąrašuose rasime metus ir ilgiau nesusimokėjusių „narių“, - toliau komentuoja LPSK pirmininkas.

A. Černiauskas primena, kad ne kas kitas, o profesinės sąjungos „sugebėjo sustabdyti beprotišką Darbo kodekso liberalizavimą. Nors jis nėra toks palankus darbuotojams, kokio siekėme, vis tik sugebėjome laiku nukenksminti tiksiančią bombą. Beje, to pasiekėme nepaisant nevienodų derybinių pozicijų ir nuolat laužomų „partnerių“ pažadų“.

Taip pat profesinės sąjungos, anot jo, sugebėjo „įnešti sveiko proto į daugumą buldozeriu stumtų valstybinių reformų“. „O kur dar nuolatinė svarstomų teisės aktų analizė ir pasiūlymų teikimas, darbas su tarptautinėmis profesinių sąjungų organizacijomis, prisidėjimas prie pozicijų, darančių įtaką Lietuvai, įvairiais ES politikos formavimo klausimais, projektinė veikla, mokymų rengimas, kolektyvinės derybos įmonėse, teisinės narių konsultacijos, žmonių gynimas teismuose ir pan.?“ - retoriškai klausia A. Černiauskas.

Na, o mažos narystės problema, pasak LPSK vadovo, tai situacijos šalyje atspindys. Pirma – profsąjungos nukenčia nuo emigracijos. Antra – smulkios ir vidutinės įmonės Lietuvoje sudaro apie 99 procentų įmonių, o profesinės sąjungos dažniau kuriasi ir daugiausia darbuotojų sutelkia ten, kur vyrauja stambus verslas. Be to, anot didžiausio profsąjungų centro lyderio, profesinės sąjungos negauna subsidijų iš valstybės biudžeto, o išsilaiko pačios.

Ne paskutinėje vietoje ir darbdavių neigiamas požiūris į profesines sąjungas. „Ar žinote, kuo baigiasi mėginimai įkurti profesines sąjungas prekybos tinkluose? O bankuose (net ir skandinaviškuose)? Geriau atleisti aktyvistus su dosniomis išeitinėmis nei leisti „įsiveisti“ profesinėms sąjungoms“, - patirtimi dalijasi A. Černiauskas.

„Visada galima padaryti geriau ir daugiau – to siekiame kiekvieną dieną. Vis tik, mano galva, dirbant tokiomis sąlygomis, profesinės sąjungos padaro daugiau, nei iš jų galima tikėtis“, - apibendrina Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas.

lps.lt nuotr.

lprofsajungos.lt inf.

NAUJAUSI KOMENTARAI
2017-12-12 15:56:00Slapyvardis
Kad dirba LPSK tai galima kažkiek pamatyti. Gražina dar advokatą pasamdo ir pirmininką prižiūri, kad "klyskeliais" nenueitų :). Nu bet ką Solidarumas daro, tik manau "parodija" kad dirba.
Nu sėkmės jungiantis, bet netikiu ir viena iš jungimosi kliūčių bus P O S T A I.
LDF galima naudoti kaip švieytimui ataičiai, kaip negalima vadovauti ar leisti vadovauti iš Panevėžio
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai