2021 m. sausio 26 d. antradienis - 16:34
   

ŠVIETIMO ŠAKOS SUTARTĮ PASIRAŠYS NE VISI

«
2017 10 31
Parengtą ir Vvriausybės patvirtintą švietimo ir mokslo šakos kolektyvinę sutartį pasirašyti ketinama lapkričio 6 d. Tačiau ne visos dėl sutarties besiderėjusios profesinės sąjungos tą dieną ją pasirašys. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinei sąjungai (LŠDPS), jos pirmininkui Andriui Navickui ir tarybai sutarties projektas kelia esminių abejonių, todėl nuspręsta sutarties pasirašymo klausimą spręsti artėjančiame suvažiavime lapkričio 18 d.

Toks sprendimas priimtas spalio 30 d. įvykusiame LŠDPS koordinavimo tarybos posėdyje. Pasak LŠDPS derybininko pirmininko pavaduotojo Vytauto Silvanavičiaus, vasarą su Švietimo ir mokslo ministerija suderintas sutarties projektas buvęs konkretesnis, tačiau Vyriausybė jį atmetė.

Paskutiniame derybiniame posėdyje spalio 18 d. ministerijos pusėje, anot LŠDPS atstovo, „dominavo pati ministrė, savo pozicijas ji buvo sustiprinusi Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko dalyvavimu“. Kadangi pastarieji buvo vyriausybės įpareigoti atsisakyti visų punktų, kurie susiję su papildomu finansavimu, taip atsirado „aptakios“ formuluotės. Nors daugumai tokių formuluočių LŠDPS derybininkas nepritaręs, tačiau pritariančių balsų (įskaitant ir kitų profsąjungų atstovus) dauguma nusvėrė.

Derybas stebėjusi LŠDPS pirmininko pavaduotoja Erika Leiputė-Stundžienė komentavo, jog konkretūs punktai ilgainiui pavirto į „siekti“, „ieškoti galimybių“, „sudaryti prielaidas“. Štai profesinės sąjungos paaukojo punktą dėl tarnybinių atlyginimų koeficientų kėlimo iki maksimalaus dydžio mainais į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimų kėlimą, tačiau ir pastarasis punktas liko tik siekiu.

Be to, Darbo kodeksas numato, kad, jeigu darbuotojui turi būti taikomos kelios kolektyvinės sutartys – darbdavio lygmens ir šakos kolektyvinė sutartis, tai jam taikoma pastaroji. Tuo tarpu LŠDPS priklausančiose ugdymo įstaigų profsąjungų sudarytos kolektyvinės sutartys yra gerokai palankesnės darbuotojams, nei ši šakos sutartis.

LŠDPS koordinavimo tarybos nariams taip pat pasirodė nepriimtinas susitarimas skatinti mokyklų tinklo optimizavimą. „Ar tokiu būdu patys nesutiksime uždarinėti mokyklų, kurios dar galėtų sėkmingai veikti?“ - retoriškai klausė pedagogai

LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas teigė matantis ministerijos manipuliavimą viešąja nuomone esą mokytojai reikalaujantys etatinio darbo apmokėjimo, o ši sutartis neva tai jiems ir duos. „Tačiau visiškai nėra aišku, koks tas naujasis modelis bus, dabar jį visi įsivaizduoja taip, kaip nori. Uždegus žalią šviesą jo įvedimui ilgainiui gali būti įvykdytas vyriausybės siekis – su praktiškai tais pačiais pinigais padaryti taip, kad mokytojų sumažėtų, o likusieji dirbtų visus darbus“, - kalbėjo LŠDPS pirmininkas.

Argumentai, jog susitarimas tai yra gairės į ateities kokybišką ugdymą ir aukštą mokytojo profesijos prestižą, A. Navicko teigimu, nėra pagrįsti, nes vizijai nereikalinga sutartis. „Tai, kad ministerija nesutinka kelti mokytojų atlyginimų koeficientų, viską pasako apie jos ketinimus....“, - sakė pirmininkas. Maža to, pasak jo, pasirašius sutartį 6 mėn. po jos įsigaliojimo nebus galima inicijuoti jokių pakeitimų ar papildymų, o tai iš esmės reiškia, jog nebus galimos jokios derybos.

„Labai menko turinio sutarties skubėti pasirašyti tikrai neverta. Jeigu išgyvenom be sutarties 27 nepriklausomybės metus, tai išgyvensim ir dar keletą mėnesių. Todėl reikia pirmiausia galutinai susitarti dėl esminio mokytojų laukiančio pokyčio, t.y. dėl etatinio darbo apmokėjimo modelio, o po to bus galima nuspręsti ir dėl sutarties pasirašymo“, - apibendrino A. Navickas.

LŠDPS pirmininkas pasiūlė šį klausimą svarstyti artėjančiame suvažiavime, ir tam buvo pritarta.

Istorinę, anot ministerijos, švietimo šakos kolektyvinę sutartį palankiausiai vertina Lietuvos švietimo profesinė sąjunga (pirmininkas Audrius Jurgelevičius), labiau rezervuotai - Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga (Eugenijus Jesinas).

Primename, kad birželio 16 d. pasirašyta Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinė sutartis.

Parengta pagal lsdps.lt

lprofsajungos.lt inf.

NAUJAUSI KOMENTARAI
2017-11-21 09:34:20Narys
Gražina yra teisi. Jeigu Jūs galite geriau tai pirmyn parodykite savo išmonę kaip teisingai elgtis. Siūlykite savo variantus.
Kritikuoti yra lengviausiai.
2017-11-17 16:29:19bulka
O yra ten ką įgyvendinti?
2017-11-17 12:31:34Nesutinku
Su Evaldu. Nesupranta jis nieko.Susitarimas labai svarbus ir pasiektas po ilgos kovos.Dabar teks kovoti dėl įgyvendinimo.Lengviausia kritikuoti. Greičiausiai pats Evaldas niekur nedalyvauja ir yra paklusnus ėriukas savo gardelyje.
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai