2021 m. sausio 26 d. antradienis - 17:49
   

PO 8 METŲ – DAR VIENAS NACIONALINIS SUSITARIMAS

«
2017 10 16
Spalio 16 d. Vyriausybėje pasirašytas Susitarimas dėl šalies pažangai būtinų reformų. Jį pasirašė premjeras Saulius Skvernelis, penkių verslą ir investuotojus vienijančių organizacijų ir dviejų profesinių sąjungų vadovai.

Portalo lprofsajungos.lt žiniomis, svarstant dokumento projektą tiek Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK), tiek Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ valdybose diskusijų ar abejojančiųjų susitarimo nauda netrūko.

Buvo prisimenamas ir 2009 m. pasirašytas garsusis nacionalinis susitarimas, kuris iki 2010 m. pabaigos numatė tam tikras priemones pažaboti ekonominei krizei. Tačiau dar nesibaigus jo galiojimui vienoje protesto akcijų profsąjungos jį simboliškai sudegino, taip iliustruodamos nusivylimą valdžios pažadais.

Vis dėlto balsų dauguma abiejų profsąjungų valdybos priėmė sprendimus įgalioti pirmininkus pasirašyti 2017 m. susitarimą.

 

Tikisi, jog padės susitarti

Anot premjero, susitarimas sudarys galimybes glaudžiau bendradarbiauti, „Vyriausybei sėkmingai siekti esminių pokyčių daugelyje sričių“. Kad susitarimas sudarys prielaidų vieniems kitus geriau girdėti ir susitarti, tikisi ir profesinių sąjungų atstovai.

LPSK pirmininkas Artūras Černiauskas po pasirašymo ceremonijos žurnalistams sakė, jog šio susitarimo pasirašymas yra „didelis žingsnis į priekį“. Jo teigimu, šiuo metu problemas stengiamasi spręsti pasitelkiant vyriausybę ir Seimą, o šiuo susitarimu „vyriausybė įsipareigojo pažadinti mus, padėti mums, kad mes neieškotume kelių į vyriausybę, o ieškotume kelių į bendradarbiavimą, į sutarimą, kad galėtume atsisėsti su darbdaviais ir kalbėtis apie darbo užmokestį, apie darbų saugą, apie darbo sąlygas“. Iš šio susitarimo, anot A. Černiausko, tikimasi, kad „socialinio dialogo judėjimas paspartės“.

„Solidarumo“ pirmininkė Kristina Krupavičienė tuo tarpu labiau pabrėžė nepakankamai kokybiško dialogo su vyriausybe problemą ir išreiškė viltį, kad šis susitarimas padėtį pakeis: „Todėl šitas susitarimas mums suteikia vilčių, kad susitarsime su jumis, ministre pirmininke, su ministrų kabinetu, kad visos vykdomos reformos nepadarys žmonėms žalos“.

 

Pasirašymas užtruko

Primename, kad Trišalio susitarimo dėl algų didinimo ir darbo santykių reformos įgyvendinimo idėją bebaigiant Seime svarstyti Darbo kodeksą iškėlė parlamentaras Tomas Tomilinas. Kadangi kodekse buvo išplėstos galimybes verslui, tai šis susitarimas turėjo įpareigoti darbdavius pradėti derybas su profesinėmis sąjungomis dėl atlyginimų augimo.

Susitarimą ketinta pasirašyti pavasarį, paskui vasarą, tačiau užtrukus derinimo darbams, pasirašymas perkeltas į rudenį. T. Tomilinas spalio pradžioje net buvo viešai užsiminęs, kad jeigu verslas toliau „temps gumą“, teks grąžinti ankstesnes Darbo kodekso nuostatas.


Abejonių kelia kai kurie teiginiai

Tuo tarpu iš valdančiosios koalicijos pasitraukusios Lietuvos socialdemokratų partijos lyderis Gintautas Paluckas savo feisbuko paskyroje rašo, jog „pats nacionalinis susitarimas visiškai niekuo neypatingas - tarp normalių formuluočių apstu abstrakcijų, menkaverčių ar net bereikšmių tezių“.

Anot jo, vienintelis konkretus susitarimo skirsnis - socialinio dialogo priemonės, t.y. profesines sąjungas „liečianti“ politika. Politiko manymu, Vyriausybei buvo strategiškai svarbu gauti profsąjungų parašą ant susitarimo, todėl teko sumokėti ir kainą (konkrečias priemones susitarime). „Aš dėl to, tiesą sakant, džiaugiuosi“, - priduria jis.

Tuo tarpu esą verslui susitarime numatyta „visa kita“: „nedidinti mokestinės naštos verslui...“; „gerinti švietimo kokybę... ir stiprinti sąsajas su verslu, sudarant sąlygas socialiniams partneriams įsitraukti į švietimo valdymą“; „skatinti produktyvias investicijas mokestinėmis priemonėmis“; „didinti viešųjų bei privačių sveikatos priežiūros įstaigų lygiateisiškumą“.

Beje, pastarasis teiginys sukėlė abejonių ne vienam ir profesinių sąjungų atstovui, nes įžvelgiama grėsmė, kad privačios įstaigos bus dar daugiau finansuojamos iš valstybės resursų.

lprofsajungos.lt inf.


NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai