2021 m. sausio 18 d. pirmadienis - 13:11
   

PAREIGŪNŲ ALGOMS KELTI – KELI VARGANI MILIJONAI

«
2017 10 13
Vyriausybė visuomenei pristatė 2018 metų valstybės biudžeto projektą. Atlyginimų augimo reikalaujančios švietimo profesinės sąjungos kol kas projekto nekomentuoja, tačiau neatrodo, kad einama susitarimo linkme.

Pareigūnai įvertino šiokį tokį finansavimo augimą teisėsaugos įstaigoms, tačiau tai, anot Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) pirmininko Vladimir Banel, optimizmo nekelia.

Biudžeto projekte numatyta, kad finansavimas policijai kitais metais didės 4 mln. eurų, Valstybės sienos apsaugos tarnybai - 1,3 mln. eurų, ugniagesiams - 2,3 mln. eurų, Vadovybės apsaugos departamentui - 1,1 mln. eurų ir dar maždaug 0,5 mln. eurų Viešojo saugumo tarnybai. Tačiau, pastebima V. Banel komentare, Pareigūnų darbo užmokesčio fondui teks tik kiek daugiau nei trečdalis šių sumų.

Katastrofiška situacija teisėsaugoje nesikeis
 
„Liaudies išmintis mums sako, kad į kišenę visuomet geriau nei iš jos. Visgi šiuo konkrečiu atveju toks optimistiškas būti negaliu. Planuojamas kitų metų teisėsaugos biudžetas pareigūnams parodo, kad Vyriausybei ir Vidaus reikalų ministerijai puikiai tinka neužsivedantys ugniagesių automobiliai, tarnybą masiškai paliekantys pasieniečiai, ekstremalioms situacijoms neparengti, todėl tarnybos metu žūstantys policininkai. Tinka ir pareigūnai, turintys galvoti ne apie tinkamą pavojingų pareigų atlikimą ir Lietuvos žmonių saugumą, o apie tai, kaip išmaitinti ir aprengti savo šeimą“, - rašoma portale pareigunai.lt publikuotame NPPSS pirmininko komentare.
 
Jame teigiama, kad, pvz., Estijoje žemiausios grandies pareigūnai jau seniai uždirba  bent 1000 eurų per mėnesį. Tai esą tapo įmanoma po įgyvendintos reformos, prie kurios finansiškai prisidėjo tiek pačios teisėsaugos įstaigos (per veiklos efektyvumo didinimą), tiek valstybė (per finansavimo didinimą).

Įstaigos pasistengė, valstybė – nelabai
 
„Atrodė, kad tokiu keliu pagaliau žengs ir Lietuva. 2015 metais priimtas Vidaus tarnybos statutas ir pasiektas susitarimas dėl „Programos 1000” (reiškiančios, kad 2020 m. pareigūnai Lietuvoje uždirbs ne mažiau nei 1000 eurų) įgyvendinimo paskatino teisėsaugos įstaigas keistis. Ir jos tai darė: pačios sutaupė daugiau nei 20 mln eurų, atleido tūkstančius darbuotojų. Vidiniams pokyčių finansavimo resursams išsekus, atėjo eilė prie reformos prisidėti valstybei. Ir ką gi mes matome?“, - retoriškai klausia V. Banel.
 
„Dar pavasarį su vidaus reikalų ir finansų ministerijomis diskutuodami apie 2018 metų teisėsaugos biudžetą rimtai svarstėme galimybes didinti pareigūnų darbo užmokesčio koeficientą bent jau 0,8 karto. Tam papildomai būtų reikėję kiek daugiau nei 30 mln eurų, o pareigūnų mėnesinis atlyginimas didėtų 100 eurų. Vėliau mums buvo aiškinama, kad valstybė šiam reikalui geriausiu atveju gali rasti 17 mln eurų (t.y. 50 eurų didesnis darbo užmokestis kiekvienam pareigūnui). Iš kurių galiausiai liko keli vargani milijonai…

Investicija į teisėsaugą atsipirktų greitai
 
Tie keli milijonai eurų, kuriais kitais metais planuojama didinti pareigūnų darbo užmokesčio fondą, reiškia, kad mėnesinis policininko, pasieniečio ar ugniagesio atlyginimas geriausiu atveju augs 20-30 eurų per mėnesį. Kai pagal pradinį „Programos 1000” įgyvendinimo planą jis turėjo didėti 100  ar net 150 eurų. Galbūt Vyriausybė rengiasi milžiniškam pareigūnų darbo užmokesčio šuoliui 2019 metais, todėl šiemet nutarė didinti atlyginimą saikingiau? Tokių ženklų kol kas taip pat nematyti“, - apgailestaujama NPPSS vadovo komentare.
 
Anot V Banel, pareigūnams belieka tikėtis, kad Seime teisėsaugos poreikius ir aktualijas suprantančių žmonių yra gerokai daugiau nei Vyriausybėje. „Žmonių, kurie suvokia, kad stipri teisėsauga yra valstybės prioritetas. Ir kad investicija į ją atsipirks mažesnėmis šešėlinės ekonomikos apimtimis, efektyvia kova su korupcija ir padidėjusiu paprastų Lietuvos žmonių saugumu ir pasitikėjimu savo šalimi“, - komentarą baigia NPPSS pirmininkas Vladimir Banel.

pareigunai.lt nuotr.


lprofsajungos.lt inf.


NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai