2021 m. sausio 26 d. antradienis - 17:01
   

NAUJASIS DK – ĮRANKIS MANIPULIACIJOMS

«
2017 09 29
Iš esmės pasikeitęs Darbo kodeksas (DK) – didelis galvos skausmas tiek darbdaviams, tiek darbuotojams.  Atsiranda darbdavių, kurie gal vedami piktų kėslų, o gal dėl nežinojimo manipuliuoja darbuotojų neišmanymu ir taip pablogina samdytiniams darbo sąlygas.

Naują darbo santykių reglamentavimą naudojant kaip pretekstą, imamos nebesuteikti ilgesnės atostogos neįgaliesiems ir kitoms socialiai jautresnėms darbuotojų grupėms. Be to, pasitaiko atvejų, kai darbuotojai verčiami keisti darbo sutartis, ko daryti naujasis DK darbdavių neįpareigoja.

Ginčai dėl atostogų

Klaipėdos profesinių sąjungų susivienijimui dar vasarą su kai kuriais darbdaviais kilo nesutarimų dėl kasmetinių ir papildomų atostogų taikymo neįgaliesiems. Įsigaliojus naujajam DK darbdavys neįgaliesiems ėmė nebesuteikti jiems nustatytų 25 darbo dienų trukmės kasmetinių atostogų ir papildomų atostogų už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje pačioje darbovietėje kartu. Esą naujasis darbo santykių reglamentavimas nurodo neįgalumą turinčiam darbuotojui pasirinkti: arba tik 25 darbo dienų pailgintas atostogas, arba 20 darbo dienų kasmetines atostogos ir papildomas
atostogas už ilgalaikį darbo stažą. Tuo tarpu profesinė sąjunga mano, jog darbuotojui priklausančios abi lengvatos.

Klaipėdos profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Alvidas Balskus dėl to kreipėsi į Valstybinę darbo inspekciją, kuri patvirtino profsąjungos poziciją. A. Balskus atkreipia dėmesį į tai, kad šios normos taikymas yra aktualus ne tik neįgaliesiems, bet ir darbuotojams iki aštuoniolikos metų, darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki keturiolikos metų arba neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų.

DK neįpareigoja keisti darbo sutarčių

Dar viena sritis, kur reiškiasi pernelyg „uolūs“ darbdabviai – darbo sutartys: tiek individualios, tiek kolektyvinės. Tai pastebėjęs Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas ragina žmones nepasiduoti galimoms manipuliacijoms. Anot jo, naujasis Darbo kodeksas neįpareigoja darbdavių keisti darbo sutartis su savo darbuotojais.

„Darbo sutartis yra abipusiškai naudingas civilinis susitarimas. Sudarant darbo sutartį visų pirma turi būti įgyvendinamas sutarčių laisvės principas, t. y. sąlygos sutartyje gali būti kur kas geresnės nei minimalūs reikalavimai, numatyti Darbo kodekse. Jei yra noras, žinoma, abi pusės gali tartis dėl tam tikrų darbo sąlygų įtraukimo ar išbraukimo iš darbo sutarties, tačiau lygiai taip pat gali būti susitarta nieko nekeisti – liktų galioti pagal anksčiau galiojusį Darbo kodeksą veikiančios darbo sutartys. Pavyzdžiui, jei sutartyje numatytas ilgesnis įspėjimo terminas nei šiuo metu numato Darbo kodeksas, tai yra teisėta sutartis ir ji turi galioti, jei dėl to sutaria abi pusės“, - komentuoja parlamentaras.

Jo teigimu, neteisėtos yra tik tos sutartys, kurios siūlo blogesnes sąlygas darbuotojams nei numato naujasis Darbo kodeksas.

lprofsajungos.lt inf.

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai