2021 m. sausio 26 d. antradienis - 17:19
   

PIRMAS LATVIJOS ISTORIJOJE ŠEIMOS GYDYTOJŲ STREIKAS

«
2017 07 05
Pirmadienį, liepos 3 d., prasidėjo Latvijos šeimos gydytojų neterminuotas streikas. Šeimos gydytojų asociacija (Latvijas Ģimenes ārstu asociācija) , praneša, kad šiame "precedento Latvijoje neturinčioje" protesto akcijoje dalyvauja apie 650 šeimos gydytojų "iš visos Latvijos".Pasak žiniasklaidos, lygiagrečiai protestuoja ir valstybinių klinikų medikai, kurie atsisako dirbti viršvalandžius.
Paskelbus streiką ligoninėse - pacientų anšlagas.  Latvijos ligoninių bendrija informavo, kad valstybiniai stacionarai nesusidoroja su pacientų gausa (ž.nuotr.). Matyt, daugelis pacientų, tik išgirdę apie prasidėjusį streiką, iš karto atvyko į ambulatorinius ligoninių centrus registruotis.

Kaip jau buvome pranešę ,šeimos gydytojai kelia ne vieną principinę pretenziją - reikalavimą valdžiai, tarp jų - 30-čia procentų padidinti šeimos gydytojų institucijos praktikos finansavimą, atidėti privalomo e-sveikata sistemos (receptai, nedarbingumo pažymos ir pan. - per internetą) taikymo terminą ir sustabdyti planus suplakti keletą šeimos gydytojų praktikų į vieną sistemą. Pastarasis valdžios sumanymas, streikuojančiųjų nuomone, užuot optimizavus ambulatorinę medicinos pagalbą, sukels joje chaosą.

Streikas paskelbtas kaip neterminuotas, t.y. jį numatoma tęsti iki tol, kol valdžia neįvykdys protestuojančių medikų reikalavimų. Yra sudarytas šeimos gydytojų streiko komitetas, kuris laukia, kad sveikatos apsaugos ministrė Anda Čakša, o gal ir pats Vyriausybės premjeras pradės su medikais derėtis. Nors, telegraf.lv nuomone, derybų gali ir nebūti. Mat Čakša viename interviu priminė, kad kitais metais Latvijos sveikatos apsauga gaus apie 200 milijonų eurų, iš jų 80 mln. bus skirti medikų atlyginimams pakelti.

Svarstoma ir kita galimybė šeimos gydytojų streikui sustabdyti. Kadangi sveikatos apsaugos finansavimo reikalai (mokesčių įstatymo pataisų eilutėje) bus svarstomi neeiliniame šalies parlamento posėdyje liepos 22 dieną, tai "teoriškai galima prognozuoti, kad šeimos gydytojų streikas kaip tik liepos 22 d. gali ir baigtis". Gavę priedus prie atlyginimų, elektroninės sistemos srityje šeimos gydytojai gali ir nusileisti, spėlioja telegraf.lv.


*


Kaip šiandien praneša Latvijos žiniasklaida, streikas tęsiasi, jis "vykstąs ramiai", o pacientų  aptarnavimas taip pat nėra pernelyg sutrikęs. Mat, reaguodama į streiką, apie kurį, kaip jau rašėme, buvo žinoma iš anksto, valdžia skubiai sukūrė visoje Latvijoje veikiančią "budinčių gydytojų" sistemą. Į "budinčiuosius" gali kreiptis tie pacientai, kurių šeimos gydytojai šiuo metu streikuoja.

Iki streiko kategoriškai atsisakinėjusi derėtis su profesine sąjunga valdžia jau "suminkštėjo". Ministrė Čakša, atsakydama į žiniasklaidos klausimus, pareiškė, kad ketvirtadienį (t.y. liepos 6 d.) derybos prasidės. Numatomuose susitikimuose su streiko komitetu esą gali pavykti susitarti "dėl dalies klausimų", ypač susijusių su finansavimu. Tačiau kitus streikuojančiųjų reikalavimus "taip greitai" įvykdyti esą neįmanoma, todėl dėl pastarųjų derybos būsiančios sunkios.

lprofsajungos.lt informacija

 NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai