2020 m. liepos 9 d. ketvirtadienis - 20:57
   

KUO BLOGIAU - TUO GERIAU? (KOMENTARAS)

«
2017 06 05
Darbo kodekso (DK) pataisos Seime bus priiminėjamos jau birželio 6 d. Plenarinio posėdžio darbotvarkėje šis klausimas numatytas pirmuoju ir, tikėtina, kliūčių nebus, kad ilgai gamintas, svarstytas, persvarstytas, atidėtas ir iš naujo derintas dokumentas pradės galioti nuo liepos 1 d.

Apibendrinant komentarus galima daryti išvadą, jog naujuoju produktu itin besidžiaugiančiųjų nėra nė vienoje pusėje. Tiek darbdavių, tiek darbuotojų atstovai jį vertina gana neigiamai. Pirmieji – dėl to, kad neva „sovietinį“ Darbo kodeksą pakeitęs dokumentas nelabai skiriasi nuo pirmtako, jis paseno dar neįsigaliojęs, nepakankamai liberalus ir pan. Antrieji tuo tarpu teigia, jog naujasis DK suvaržys profsąjungų teises, dar labiau didins darbuotojų išnaudojimą.

Tiesa, darbdaviai ragina jau daugiau nebeatidėti ir priimti „nors tokį“ Darbo kodeksą, o profesinės sąjungos „ruošiasi piketams, rimtiems ir, matyt, aštriems pokalbiams su Seimo frakcijų ir darbdavių atstovais“.

Taip žadama Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pranešime, kuriame teigiama, jog „tai, kas dabar vyksta Seime su Darbo kodeksu, yra nepriimtina, neetiška ir žalinga darbuotojams“. Turima omenyje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija, kuri „nuolat kartodama, kad yra darbuotojų pusėje, per antradienio Seimo posėdį balsavo balansą gerokai nusverdama liberalumo, kitaip tariant, darbdavių pusėn“.

Labiausiai kliūva Seimo nariui LVŽS pirmininko pavaduotojui Tomui Tomilinui, nuosekliai propaguojančiam poziciją, jog dėl Darbo kodekso turintys susitarti darbo rinkos žaidėjai – darbuotojai ir darbdaviai, ir blokuojančiam visus pasiūlymus Darbo kodeksui, dėl kurių nebuvo susitarta Trišalėje taryboje. Jo teigimu, socialinių partnerių sprendimai turi būti gerbiami, o jų nepaisydami Seimo nariai esą parodys nepasitikėjimą savo piliečiais.

Vis dėlto savi piliečiai – bent jau iš profsąjungų – nepasitikėjimą peradresavo atgal. Anot profsąjungos „Sandrauga“ pranešimo, siūlydami pirmiau priimti Darbo kodeksą, o po to jį taisyti, valdantieji profsąjungoms pakišę koją. O „demagogas“ T. Tomilinas esą savo noru lipantis „ant to paties grėblio, kaip ir A. Butkevičius“, nes profsąjungų įgaliojimų siaurinimas, kenkimas darbuotojams per kitus rinkimus nusiųs į užribį ir „valstiečius“.

Tačiau, atrodo, per emocijas kartais pristingama ir tikslumo. Štai vienoje Žinių radijo laidoje, kur buvo pacituotas LPS „Solidarumas“ pareiškimas, jog „Seimas priėmė Darbo kodekso pataisas, suteikiančias apsaugą nuo atleidimo tik vieninteliam profesinės sąjungos pirmininkui“, T. Tomilinas paragino profsąjungų atstovus atidžiau skaityti dokumentą. Jo teigimu, nuostata, apie kurią kalbama, yra visai nauja garantija darbuotojų organizacijų lyderiams, taikoma tik vykstant darbo ginčui, kurios, deja, derybose profsąjungoms nepavyko išplėsti didesniam atstovaujančiųjų ratui. Tuo tarpu iki šiol buvusios garantijos visiems profesinių sąjungų renkamųjų organų nariams – išliekančios.

Seimo narys taip pat kritikavo profsąjungas, jog šios pačios praradusios galimybę susitarti dėl tam tikrų nuostatų, kai atsisakė dėl jų derėtis Trišalės tarybos posėdyje gegužės 30 d. 

Taigi nuspėti ateitį įsigaliojus naujam Darbo kodeksui išties labai sunku. Kaip matome, prognozuotojai nė vienoje iš pusių entuziazmu netrykšta. Paradoksas, bet naujieji Trišalės tarybos darbdavių pusės nariai Rūta Skyrienė ir Andrius Romanovskis kaip susitarę tvirtina, kad pastarojo pusmečio derybose dėl DK laimėtojomis galima skelbti profsąjungas, nes darbdaviai esą nusileidę joms beveik visais klausimais.

Laimėtojomis profsąjungos savęs vis dėlto nelaiko. Nors net ir čia yra nedrąsių bandymų pasidžiaugti paprastesne streikų skelbimo tvarka ar nuostata, kad kolektyvinės sutartys galios tik jas sudariusių profsąjungų nariams. Pastarąja galimybe jau artimiausiu metu derybose dėl naujos sutarties žada pasinaudoti Naftininkų profesinė sąjunga, o apie streikų skelbimo supaprastinimą kalba Respublikinės jungtinės profesinės sąjungos pirmininkas Arvydas Dambrauskas.

Pasibaigus įspėjamajam streikui Panevėžio socialinės globos namuose portalui lprofsajungos.lt jis sakė: „Aš turbūt būsiu labai originalus ir pasakysiu, kad mes laukiame naujojo Darbo kodekso. Mes įpratę kaip vaikai, kad mums viską sukramtytų ir įdėtų į kodeksą, o dabar du trečdaliai yra [numatyta reglamentuoti] kolektyvinėse sutartyse, toliau – kodeksas. Ten (naujajame Darbo kodekse, - red.) yra du dalykai, kurie mums reikalingi, t. y. streiko skelbimas ir jo vedimo tvarka yra visiškai kita. Darbuotojų grupė gali streikuoti, nebūtinai visas kolektyvas, kas yra labai svarbu. Antras dalykas, kai yra kolektyvinis ginčas dėl teisės ir paaiškėja, kad darbdavys neteisus, jis profesinei sąjungai turi sumokėti iki 3 tūkst. eurų. Taigi atsiranda svertai, o mes turime susitarti, nustatyti bendras taisykles su socialiniais partneriais ir šventai jų laikytis“, - mano pašnekovas. Susitarimų sudarymo ir laikymosi pavyzdžiu A. Dambrauskas laiko Daniją, kur susitarimai retai laužomi, bet jeigu jau darbuotojai nuskriaudžiami, tai profsąjungų reakcija būna audringa. „Kol mes netapsime tokie, kaip danai, tai jokie kodeksai mums nepadės“, - portalui lprofsajungos.lt sakė A. Dambrauskas.

Yra sakoma, kad pavykęs dialogas ar sprendimas yra tada, kai nė viena pusė nėra patenkinta. Bet kokiu atveju, aišku viena, - profesinėms sąjungoms reikia rimtai ruoštis naujam darbo rinkos santykių evoliucijos etapui, - ar jį pavadinsime kova dėl prarastų teisių, ar raumenų auginimu rimtoms deryboms ateityje.

Žinoma, galima ir nieko nedaryti, nes, kaip ten dar sakoma: kuo blogiau - tuo geriau?

Ramunė Motiejūnaitė-Pekkinen

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai