2020 m. liepos 9 d. ketvirtadienis - 20:45
   

SIŪLYMUS STIPRINTI PROFESINES SĄJUNGAS VADINA „MASALU“

«
2017 05 31
Gegužės 30 d. Seime užregistruoti trijų įstatymų pakeitimų projektai, kuriais, anot Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos pranešimo, siekiama „žymiai sustiprinti Lietuvoje veikiančių profesinių sąjungų veiklos bazę“.

Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme siūloma nustatyti galimybę piliečiams iki 3 proc. sumokamo gyventojų pajamų mokesčio skirti pasirinktoms profesinėms sąjungoms; Valstybinei darbo inspekcijai – pavesti teikti nemokamą profesinę pagalbą profesinių sąjungų veiklai. Profesinių sąjungų įstatymo pataisomis siekiama pagerinti profesinių sąjungų veiklos garantijų užtikrinimą ir jos narių interesų apsaugą.

Du projektus įregistravo LVŽS frakcijos nariai Tomas Tomilinas, Vytautas Bakas, dar vieną kartu su jais – ir Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnu neseniai tapęs Andrius Palionis.
Pasiūlymai


Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo projektu siūloma, kad profesinės sąjungos priklausytų ne tik pirmai paramos gavėjų grupei (kuriems gyventojai gali skirti iki 2 procentų pajamų mokesčio), bet kartu ir antrai (kuriems gyventojai gali skirti 1 procentą pajamų mokesčio). „Taigi gyventojai įgis teisę skirti visą paskirstomą gyventojų pajamų mokesčio dalį (3 procentus) profesinėms sąjungoms ar vienai iš jų“, - teigiama projekto aiškinamajame rašte.

Valstybinės darbo inspekcijos atveju siūloma formuoti kompetencijos centrus kiekviename teritoriniame padalinyje ir šiose įstaigose teikti nemokamą profesinę pagalbą profesinių sąjungų veiklai, taip skatinant steigimosi procesą ir padedant pradėti veiklą darbuotojams atstovaujančioms organizacijoms.

Profesinių sąjungų įstatymą siūloma papildyti nuostata, jog profesinių sąjungų atstovaujamųjų ir (arba) valdymo organų nariai savo pareigoms eiti turi būti nuo darbo atleidžiami ne mažiau kaip 120 valandų per metus. Be to, siūloma nustatyti, jog į šį laiką neįskaitomas laikas, būtinas dalyvauti darbdavio sudaromų patariamųjų institucijų ir kitų komisijų ar darbo grupių veikloje ir posėdžiuose, taip pat tais atvejais, kai profesinės sąjungos atstovo privalomas dalyvavimas yra numatytas įstatymu, poįstatyminiu teisės aktu ar darbdavio nurodymu.

Taip pat minėta įstatymą siūloma papildyti nuostata, jog darbdavys, prieš priimdamas sprendimus dėl darbuotojų grupės atleidimo, privalo informuoti ir konsultuotis su įstaigoje, įmonėje veikiančia profesine sąjunga, siekdamas abi šalis tenkinančių sprendimų.

Be to, siūloma nustatyti, jog darbuotojui, išrinktam į vienasmenį darbdavio lygiu veikiančios profesinės sąjungos valdymo organą ir sudariusiam su šia profesine sąjunga darbo sutartį, išskyrus darbo sutartį dėl papildomų darbo funkcijų, jo prašymu suteikiamos nemokamos atostogos visuomeninėms pareigoms atlikti. Šių atostogų trukmė negali viršyti vienos pagal profesinės sąjungos įstatus numatytos kadencijos (įgaliojimų) trukmės. Šių atostogų metu darbuotojui, išrinktam į vienasmenį darbdavio lygiu veikiančios profesinės sąjungos valdymo organą, išsaugoma jo darbo vieta.


Pasiūlymus vadina „masalu“ profsąjungoms


Tuo tarpu trečiadienį išplatintame Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pranešime spaudai šie „demagogo“ T. Tomilino pasiūlymai vadinami „primityviu masalu profsąjungoms“.

„Mūsų šalyje valdžios „meilė“ profsąjungoms atitinka korupcijos lygį – kai politikai vos ne atvirai pasisako atstovaujantys verslo interesams. Naujai išrinktoji valdžia pasižymi nesuvokiama trumparegyste – imamasi veiksmų tik stiprinant pavienių firmų konglomeratą, o visa rinka lieka nuošalyje. Lietuvos ekonomikos ateitis tokiame kontekste pakimba ant trapaus beprasmių pažadų siūlo“, - teigiama „Sandraugos“ pranešime spaudai.

„Profsąjungoms duodamas primityvus masalas teigiant, kad mūsų padėtis gerės, nors iš tiesų nutylima apie jos bloginimą. Valdantieji tariamai tiesia mums ranką, tuo pačiu metu kišdami koją,“ – pranešime cituojamas „Sandraugos“ pirmininkas Kęstutis Juknis.

lprofsajungos.lt


NAUJAUSI KOMENTARAI
2017-06-02 11:27:28Bėda
Bėda, kad kol kas pirmu smuiku groja profsąjungos perėmusios TSKP laikų nekilnojamą turtą ir įsipareigojimus. Ant plyno lauko ilgokai išeina raumenis auginti.... Nafik tos sutartys bus reikalingos, jei nebus jėgų....
2017-06-01 12:29:30Funtikas
Tai gal profsąjungos, pripažinkit savo pralaimėjimą, jeigu jau taip viskas blogai, - praš***t visas derybas dėl DK... Užuot sriūbavus, gal reiktų auginti raumenis ir rengtis ateities kovoms dėl tarifinių sutarčių?
2017-06-01 11:34:16Luna
Oi kokie svarbūs įstatymo projektai :)))Kuriai profsąjungai reikia darbo inspekcijos isikišimo, pagalbos ir konsultacijų kaip jos turi kurtis ar veikti, kas neskaitė profsąjungų įstatymo ? Vietoj vadinamų kompetencijos centrų profsąjungoms, kuriuos administruos valstybės įgaliota institucija leisdama pinigus, reikia palikti bent dabartines teises,o ne dalį jų atėmus makiaveliškai aiškinti apie pagalbą profsąjungoms . Darbo isnspekcija naujame darbo kodekse jau reguliuos profsąjungų sutikimo ir nesutikimo teisėtumą, dalinai paeriims Teismo funkcijas. jau čia, šioje situacijoje nuvertinamos profsąjungos, nes jos bus priverstos lankstytis dar vienai institucijai. Kur tas profsąjungų savarankiškumas ir nepriklausomumas. Skiriamas papildomas 1% procentas profsąjungoms tik pagalbos imitacija, kai įstatyme susiaurinamos, apribojamos suveliamos profsąjungų galios. Valdantiesiems jokiu būdu nereikia stiprių profsąjungų. Tik naivuolis, nesusipratėlis galėtų teigti, kad milijonieriams, kapitalo magnatams reikia stiprių profsąjungų ir socialinio dialogo. Tomilinas ( skvernelio ruporas, save prisistatantis profsąjungų ekspertu vidurio europai :) bakas- kartu su skverneliu įkūręs uniją- bankelį ir besirūpinantis tik kapitalo didinimu, milijonierius karbauskis- bailys gudrutis , besislapstantis už kitų nugarų neikada nebus profsąjungų patriotais. Tai parodė ir darbo kodekso svarstymas trišalėje taryboje, bei seime. Visi matome ir girdime tuos tomilino- skvernelio grupuotės piurpalistines deklaracijas, atitraukiant dėmesį nuo pagrindinių profsąjungų funkcijų.
Kiti pasiūlymai, kad išrinktiems profsąjungų nariams bus suteikiamos nemokamos atostogos ir tipo išsaugojama darbo vieta yra tik eilinė kosmetika, eilinis komufliažas. Mums būtina rengti bendrus susirinkimus, seminarus, kad naivuolia pagaliau suprastų kas yra kas....
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai