2020 m. rugsėjo 26 d. šeštadienis - 1:03
   

AUGINAMAS TRIŠALĖS TARYBOS SVORIS

«
2017 05 24
Gegužės 23 d. įvykusiame Trišalės tarybos posėdyje buvo svarstomi Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto (SRDK) pateikti siūlymai naujajam Darbo kodeksui (DK). To išvakarėse paprašė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, nes „SRDK pakeitė punktus, dėl kurių Trišalė taryba nėra pateikusi pozicijos arba jiems nepritaria“. Todėl antradienį numatytas DK svarstymas Seimo plenariniame posėdyje iš darbotvarkės buvo išimtas.

Kadangi Trišalei tarybai pavyko per vieną dieną peržiūrėti teiktas pataisas, tikimasi, jog DK klausimas bus įtrauktas į ketvirtadienio plenarinio posėdžio darbotvarkę.

Tuo tarpu Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija džiaugiasi, jog pasistūmėta „skandinaviškojo modelio link“ ir Parlamente jau užregistravo Darbo kodekso pataisas „pagal antradienį Trišalės tarybos pasiektą kompromisą“.


Tiesa, kompromisas rastas ne visais klausimas, todėl punktų, dėl kurių nesutarta, siūloma nekeisti, t. y. palikti taip, kaip šiuo metu yra atidėtame Darbo kodekse.

LVŽS frakcijos pranešime spaudai atmetami pasigirdę vertinimai, neva Seimas kratosi atsakomybės. „Valdančiosios koalicijos sprendimas suteikti sprendimų galią Trišalei tarybai yra viena iš pagrindinių sąlygų tvariam atlyginimų augimui ir teisingesniam pajamų paskirstymui Lietuvoje“, - teigiama pranešime.

Apie valdžios nuoseklumą stiprinant socialinę partnerystę kalbėjo ir antradienį Trišalės tarybos posėdyje apsilankęs premjeras Saulius Skvernelis. „Darbdavių ir darbuotojų atstovų dialogas su intensyvia vyriausybės mediacija yra prasmingas. Tik tikro socialinio dialogo metu galima surasti kompromisą“, - kalbėjo jis. „Būdami nuoseklūs paprašėme išimti Darbo kodekso svarstymą iš Seimo posėdžio darbotvarkės ir prašome apsvarstyti tas pataisas, kurios Trišalėje taryboje nebuvo svarstytos, bei pareikšti savo nuomonę. Jis pažadėjo, jog didžiausia Seimo frakcija gerbs šį sprendimą ir išreiškė viltį, kad taip pasielgs ir koalicijos partneriai.


Dėl ko sutarti pavyko ir dėl ko ne

Trišalės tarybos posėdyje profesinės sąjungos visais atvejais palaikė SRDK poziciją, o darbdavių atstovai nebuvo linkę pritarti komiteto sprendimams. Vyriausybės atstovų (tarybai šiuo metu vadovauja socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė) pozicija dažniau sutapdavo su darbdavių pusės nuomone.

Vis dėlto partneriams pavyko rasti kompromisą dėl laikinojo įdarbinimo, darbo laiko normos, darbo laiko režimo ypatumų dirbant nakties laiku, netesybų ir Trišalės tarybos.

Sutarta, kad nuo 2018 metų liepos 1 dienos laikinojo įdarbinimo paslaugas galės teikti Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytą tvarką ir kriterijus atitinkančios įmonės. Tvarką ir kriterijus Vyriausybė parengs iki 2018 m. sausio 1 d.

Kartu sutarta atsisakyti Socialinių reikalų ir darbo komiteto pasiūlyto įpareigojimo laikinojo įdarbinimo sutartyje nurodyti darbo laiko režimą, tačiau darbo laiko normos įpareigojimas lieka. Laikinojo įdarbinimo paslaugas perkanti įmonė pareikalavus privalės pateikti informaciją apie darbo užmokestį, mokamą tos pačios kategorijos darbuotojams, laikinojo įdarbinimo įmonėms. Laikotarpiui tarp siuntimų leidžiamos penkios neapmokamos darbo dienos ne dažniau kaip kartą per mėnesį.

Taip pat sutarta, kad darbo laiko normas dirbantiems kenksmingą darbą nustatys Vyriausybė pagal ankstesnį Trišalės tarybos susitarimą nepritariant Seimo komiteto pildymams. Dirbančio naktinį darbą darbuotojo darbo laikas vidutiniškai negali viršyti aštuonių valandų per darbo dieną (pamainą) per apskaitinį trijų mėnesių laikotarpį, jeigu aukštesnėse nei darbdavio lygmens kolektyvinėse sutartyse nesutarta kitaip. Kai darbdavys pavėluoja sumokėti atleistam darbuotojui darbo užmokestį, sutarta taikyti 6 mėnesių netesybas, anksčiau siūlyta – 3 mėnesiai.

Pavyko sutarti dėl Trišalės tarybos formavimo principų. Ji sudaroma ketverių metų kadencijai iš 21 nario: septynių nacionaliniu lygmeniu veikiančių profesinių sąjungų organizacijų deleguotų atstovų, septynių nacionaliniu lygmeniu veikiančių darbdavių organizacijų deleguotų atstovų ir septynių Vyriausybės deleguotų atstovų. Trišalės tarybos sudėtis įforminama Vyriausybės nutarimu.

Skirtingos nuomonės fiksuotos dėl kompensacijos už nekonkuravimą mokėjimo darbo santykių metu, maksimaliojo darbo laiko reikalavimo, dėl darbuotojų atstovavimą darbdavio lygmeniu įgyvendinančių asmenų garantijų ir apsaugos nuo diskriminacijos. Daug diskusijų sukėlęs klausimas dėl streikuotojų padėties ir garantijų taip pat nebuvo išspręstas – socialiniams partneriams susitarti nepavyko.


Nacionalinis susitarimas (tekstas)


Trišalės tarybos nariams pristatytas Nacionalinio susitarimo dėl šalies pažangai būtinų reformų projektas. Juo siūloma susitarti dėl reformų tikslų: švietimo kokybės, efektyvumo ir mokymosi visą gyvenimą užtikrinimo; mokesčių sistemos suderinamumo užtikrinimo; šalies konkurencingumo didinimo; socialinio dialogo stiprinimo ir viešojo sektoriaus efektyvumo ir viešųjų paslaugų kokybės didinimo.

Pasak LVŽS frakcijos Seime pranešimo spaudai, šis susitarimas numato sektorinius susitarimus dėl atlyginimų. Be to, informuojama, jog „LVŽS pastangomis ir gerbiant trišalį formatą gautas kolektyvinis verslo asociacijų sutikimas kalbėtis apie konkrečių sektoriaus atlyginimų mokėjimo sistemas, atlyginimų augimo galimybes, indeksavimus – tuos klausimus, kurie rūpi dirbantiems ir norintiems dirbti žmonėms“.

Socialiniai partneriai Trišalėje taryboje pritarė pačiai idėjai ir paskyrė atstovus nuo kiekvienos šalies susitarimui apsvarstyti.

Projekto tekstas


SADM nuotr.

lprofsajungos.lt

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai