2020 m. balandžio 1 d. trečiadienis - 5:04
   

ATSTOVAUTI DARBUOTOJAMS – NELENGVAS KASDIENINIS DARBAS

«
2017 05 04
Baigiantis deryboms dėl kolektyvinės sutarties atnaujinimo "Utenos trikotažo" darbuotojų profesinės sąjungos vadovė Vilija Bierontienė džiaugiasi, jog ir 2017-ųjų sutartyje pavyksta išsaugoti ankstesnius socialinius pasiekimus. Antra vertus, pokalbyje su redakcija dešimtmečio patirtį sukaupusi darbuotojų lyderė neslepia, jog ir "socialiai atsakingoje" bei pelningai dirbančioje įmonėje tinkamai atstovauti darbuotojams yra nelengvas kasdieninis darbas.

Profsąjungų naujienos (PN). Maždaug prieš metus mūsų tinklalapis pranešė, kad 2016 m. gegužės 26 d. įvyko AB „Utenos trikotažas“ (UT) darbuotojų konferencija, kurioje buvo pateikta metinė darbo kolektyvo ataskaita už 2015 metus ir pritarta kolektyvinės sutarties, galiosiančios iki 2017 m. balandžio mėn., projektui. Nors derybos buvo "sudėtingesnės ir aršesnės", vis dėlto Jūs pripažinote, kad, palyginus su ankstesniais metais, kolektyvinė sutartis bent vienu punktu pagerėjo.

Bet šios sutarties galiojimas jau baigiasi?
Vilija Bierontienė (VB). Laiko tėkmė greita, jau beveik įpusėjome ir 2017-uosius.Toks yra susidaręs tęstinumas, kad UT kolektyvinė sutartis (KS) sudaroma nuo balandžio mėn. iki kitų metų balandžio mėnesio.Todėl jau prieš porą mėnesių pradėjome derybas dėl naujo susitarimo projekto.

Derybos su darbdaviu vyksta vieniems kitus suprantant: darbuotojai nori dirbti ir užsidirbti, o darbdavį tenkintų rezultatai.

Po kelerių nuostolingų metų 2016-iuosius įmonė baigė pelningai. Pelnas nėra toks, kad leistų ženkliai didinti atlyginimus, gerinti darbo sąlygas, bet tai jau - pelnas...

Įmonės generalinis direktorius palankiai žvelgia į kai kurių kolektyvinės sutarties punktų gerinimą .
PN. Ar jau matyti derybų finišas?
VB. Kolektyvinės užbaigtumui trukdo (trukdė ir praėjusiais metais ) ilgai ir ,,nekokybiškai'' priiminėjamas, perdarinėjamas Darbo kodeksas (DK). Mat mūsų kolektyvinėje yra punktų, kuriais mes susitariame, ir įmonei toks susitarimas reikalingas. Pavyzdžiui, siuvėjos darbo vieta pastovi, ir pagal DK su kiekvienu naujai atėjusiu žmogumi turėtų būti sudaroma neterminuota sutartis. Bet praktika parodo, kad nemaža dalis naujokų neįsitvirtina tame darbe, todėl susitarta, kad kai kurių profesijų darbo vietos gali būti įforminamos ir terminuotai, t.y. tam tikram laikui .

2017-ųjų KS, galima sakyti, suderėta. Nors šiuo metu dar svarstome: gal naudingiau būtų sulaukti naujo DK priėmimo ir kartu derinti naujos KS punktus?

Žinoma, kol kas tai - tik pasvarstymai...

PN. Kas naujo, geresnio suderėta?
VB. Turime keletą pagerintų punktų dėl priemokų siuvėjoms nesirgus, dėl nemokamų masažo procedūrų kartą metuose, dėl naktinio darbo apmokėjimo padidintu tarifu...
PN. Įvairiais Jūsų profsąjungos veiklos periodais jos santykiai su administracija, generaline direkcija būdavo įvairūs - tai normalūs, tai įsitempdavo. Kaip sekasi bendradarbiauti dabar?
VB. Per praėjusį laikotarpį vėl pasikeitus vadovams, dabar įmonei vadovauja p. Algirdas Šabūnas, buvęs įmonės valdybos pirmininkas, kuriam pažįstamos mūsų problemos. Tai lengvina mūsų dialogą. Žodžiu, bendradarbiaujame, - keliami klausimai sulaukia vienokio ar kitokio atsakymo.

Manau, kad tai ir yra svarbiausia. Kaip seksis toliau, - laikas parodys .
PN. Taigi galima teigti, kad "Utenos trikotažas" ir toliau pateisina tą "tarptautinį socialinės atsakomybės" standartą, kurį įgijo prieš dešimtmetį?
VB. Kaip jau ne kartą esu minėjusi,tas socialinės atsakomybės standartas labai padeda dialogui, kartu su įmonės vadovais spręsti darbuotojams opias problemas.

Ar šį standartą įmonė atitinka, - tai kasmet tikrina ir audito bendrovė, standarto sertifikato paprašo Skandinavijos, Vokietijos, Šveicarijos ir kt. šalių užsakovai.

Taigi socialinis dialogas privalo vykti.
PN. Kas geresnio pačioje profsąjungoje? Gal padaugėjo narių?
VB. Darbuotojai keičiasi: vieni tampa senjorais, kiti keičia darbus, išvyksta į užsienius ir vėl sugrįžta (yra ne vienas sugrįžimo atvejis, ir tai džiugina), nemažai ateina dirbusių kitose įmonėse. Mūsų įmonė, kaip žinote, didelė, todėl darbuotojų kaita taip pat nemaža.

Kaip gyvename profsąjungoje? Kalbamės, bendraujame, įrodome darbais, kad profsąjungos nariai – tai jėga, kuri gali derėtis, kelti klausimus, išsakyti problemas darbdaviui ir sulaukti sprendimų. Todėl džiugu, kad narių nemažėja, jų skaičius išlieka stabilus.
PN. UT profesinė sąjunga priklauso LPSK narei Lengvosios pramonės profesinei sąjungai. Apie jos veiklą viešojoje erdvėje beveik nieko negirdėti. Gal galėtumėte bent trumpai apibūdinti šios oganizacijos bendrą situaciją.
VB. Šiuo klausimu siūlyčiau kreiptis į LLPPS pirmininką Romą Mažylį.
PN. Ką gi... Toks atsakymas - irgi atsakymas... Ačiū už pokalbį!

lprofsajungos.lt


NAUJAUSI KOMENTARAI
2017-05-04 15:50:42Citata iš Haidparko
Gražina 2017-05-04 15:21
Ar matote kokius koordinuotus profsąjungų vadų žingsnius, diskusijas bendrai nuomonei prieš Seimui vėl svarstant DK ? Finišo tiesiojoj LPSK ir Solidarumo vadai keliauja po konferencijas, atostogauja, jokios darbo laiko panaudojimo bendram labui kontrolės nei ataskaitų apie naudą dalyvautuose renginiuose, profsąjungų pozicijas ir kt. Matome tik epizodinius pasirodymus TV, jokių susitikimų su Seimo nariais, frakcijomis ar komitetais net su saviškiais, net Trišalės narias. Juk neveikimas irgi yra VEIKIMAS tik prieš. (
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai