2021 m. kovo 5 d. penktadienis - 21:50
   

MIŠKŲ REFORMA: IKI 100 € UŽ EKSPERTINĮ ĮVERTINIMĄ IR STREIKAS

«
2017 05 03
Išnaudojus visas taikias priemones inicijuoti derybas su Aplinkos apsaugos ministerija dėl rengiamos miškų reformos, Lietuvos miško ir miško pramonės darbuotojų profesinių sąjungų federacijai neliko nieko kito, kaip tik pradėti teisines procedūras dėl streiko.

Kadangi į LMPF pateiktus reikalavimus buvo atsakyta tik formaliai, ši kreipėsi į Lietuvos trišalę tarybą, kaip numato Darbo kodeksas rengiant šakos streiką. Kadangi atsakymų nesulaukta ir išTrišalės, šiuo metu rengiamas raštas dėl taikinimo komisijos sudarymo.

LMPF Trišalę tarybą informavo, jog Aplinkos ministerijai pavaldi Generalinė miškų urėdija (GMU) su LMPF yra pasirašiusi šakinę kolektyvinę sutartį. Pagal ją reformos negali būti vykdomos prieš tai neinformavus ir nepasikonsultavus su darbuotojais, o to padaryta nebuvo.

„Kolektyvinė sutartis – ne juodraštis po stalu. Tai – labai aiškus teisinis dokumentas, jo laikytis Lietuva yra įsipareigojusi Europos Sąjungai. Ir sutartyje juodu ant balto parašyta: būtina konsultuotis. Tai reiškia ne reformos modelio pristatymą darbuotojams. Tai reiškia informavimą, kad planuojama reforma  ir tariamasi su darbuotojų atstovais, koks modelis galėtų būti po reformos. Ignoruodama kolektyvinę sutartį valstybė savo pavyzdžiu visiems darbdaviams duoda aiškią žinią: susitarimai su profesinėmis sąjungomis yra niekiniai. Ir taip elgiamasi dabar, kai kalbama apie susitarimą dėl emigracijos mažinimo“,- komentuoja LMPF pirmininkė Inga Ruginienė.

Pasak I. Ruginienės, iki šiol dar turėta vilties, kad Aplinkos ministerija per jai pavaldžią GMU atliks tiek Darbo kodekse, tiek kolektyvinėje sutartyje numatytas procedūras. Tačiau balandžio 25 d. Trišalės tarybos posėdyje paaiškėjo, jog į įstatymą bei sutartį žvelgiama atsainiai. „Gauti tik formalūs atsakymai į mūsų reikalavimus laikytis įsipareigojimų ir pradėti derybas. Iki šiol derybinė grupė nesudaryta, nėra ir jos darbo plano. Ką gi, informuojame, kad esame pasiruošę kraštutinei priemonei”,- sako miškininkų atstovė.

Jos teigimu, didelė protesto akcija planuojama gegužės viduryje, o streiką pradėti taip pat numatoma dar šį mėnesį.

Streikuojant būtų atliekamos tik būtiniausios funkcijos, t.y.saugomi miškai nuo gaisro, vagysčių, vykdomi atsodinimų įsipareigojimai. Bet visa prekyba mediena bus sustabdyta.


Už ekspertinį reformos vertinimą – iki 100 eurų

Tuo tarpu Seime keliasdešimties parlamentarų prašymu pradėtos Miškų įstatymo pataisų projekto nepriklausomo ekspertinio įvertinimo paslaugos pirkimo procedūros. Pagal Seimo valdybos balandžio 21 d. posėdyje nustatytus reikalavimus ekspertams nėra būtinybės turėti specifinių žinių miškininkystės srityje, užtat keliami dideli kvalifikaciniai reikalavimai verslo valdymo srityje. Be to, būtina turėti nemažą darbo įmonių teisės ir valdymo srityje bei ekspertinę patirtį.

Ekspertai turės „motyvuotai“ atsakyti į 8 klausimus. Tarp jų šie: koks valstybinių miškų valdymo modelis taikomas kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse? koks yra valstybinių miškų ūkio valdymo reformos kaštų ir naudos santykis bei ekonominis pagrįstumas? ar siūloma reforma geriausiai atitinka valstybės strateginius poreikius? ar centralizavimas sumažins korupciją ir didins skaidrumą, o medienos pramonei bus sudarytos palankesnės sąlygos apsirūpinti žaliava? kiek valstybinių miškų ūkio valdymo reforma pareikalaus išlaidų iš valstybės biudžeto ir kokia bus jos įtaka darbo vietų kūrimui ir išlaikymui?

Seimo kanceliarijai su ekspertu ar jų grupe pasirašius viešojo pirkimo sutartį, šie savo išvadą turi pateikti per 14 kalendorinių dienų. Tačiau labiausiai šioje istorijoje stebina paslaugų kaina. Seimo valdyba įpareigojo kanceliariją, vykdant nepriklausomo ekspertinio įvertinimo paslaugų viešąjį pirkimą, nustatyti paslaugų kainą – iki 100 eurų su PVM.


Pasak I. Ruginienės, tai – nesuvokiama: „Ekspertams keliami aukšti reikalavimai, reikalinga nemaža patirtis, o kaina už paslaugą nustatyta tokia maža, jog akivaizdu, kad joks normalus žmogus nesiims tokio darbo. Mums paaiškino, kad neva Seimo kanceliarijai numatytame biudžete nėra ekspertizėms numatytų lėšų. Bet ar nejuokingas toks pasiteisinimas, kai kalbama apie miškų ir žmonių likimus? Be to, 14 kalendorinių dienų terminas yra nepagrįstai trumpas. Mano nuomone, tokiai ekspertizei atlikti reikalinga mažiausiai 90 dienų“, - mano LMPF pirmininkė.

lprofsajungos.lt

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai