2021 m. sausio 21 d. ketvirtadienis - 13:51
   

PREMJERAS DAR DAVĖ LAIKO TRIŠALEI TARYBAI

«
2017 03 14
Kovo 13 d. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje (SADM) įvykusiame papildomame Trišalės tarybos posėdyje, skirtame pabaigti svarstyti ginčytinas naujojo Darbo kodekso nuostatas, taškas dėl DK dar nepadėtas.


Visą dieną posėdžiavę socialiniai partneriai nerado sutarimo daugeliu klausimų: dėl terminuotų darbo sutarčių, dėl darbo grafikų, darbuotojų atstovų papildomos apsaugos, kolektyvinės sutarties sudarymo.


Pasak SADM informacijos, pavyko susitarti tik dėl privalomos informacijos pateikimo darbuotojams pareikalavus bei dėl Trišalės tarybos atstovų atrankos kriterijų.

Vyriausybės atstovų pasiūlymui pratęsti posėdį po darbo valandų ir baigti svarstyti likusius punktus nepritarė profesinės sąjungos, kurios prašė papildomo posėdžio. Premjero patarėjas Lukas Savickas teigė pirmiausia sužinosiąs Premjero, raginusio derybas pabaigti iki kovo 10 d., poziciją šiuo klausimu. Dabar jau aišku, jog papildoma posėdis numatytas trečiadienį, kovo 15 d., 10 val.

Svarstant klausimą dėl darbuotojų atstovavimo ir konsultavimo galimybių, Trišalės tarybos naujokė – profesinė sąjunga „Sandrauga“ išplatino pranešimą, jog siūlymas dirbančiųjų informavimą ir konsultavimą patikėti darbo taryboms iš profesinių sąjungų šias teises atimant yra žalingas iš esmės.

„Profesinių sąjungų teisės yra fundamentalios dirbančiųjų atstovavimui darbo santykiuose. Be jų, netrukus grįžtume į pramonės revoliucijos laikus, kai darbuotojai buvo laikomi ne žmonėmis, o sraigteliais industriniuose fabrikuose. Informavimo ir konsultavimo funkcijų perkėlimas kitiems, dažniausiai darbdavio formuojamiems dariniams, reiškia grįžimą prie tokių santykių. Mums gresia tapti vienintele ES valstybe, sunaikinusia profsąjungas“, – pranešime cituojamas „Sandraugos“ pirmininkas Kęstutis Juknis.

„Sandrauga“, kartu su Lietuvos darbdavių konfederacija, taip pat liko mažumoje svarstant Trišalės tarybos sudarymo klausimą. Dauguma tarybos narių pritarė, kad bus ir toliau taikomi tie patys kriterijai, kaip buvo nustatyta prieš mėnesį pasipildžius tarybai. Trišalėje taryboje galės būti tos organizacijos, kurios veikia ne mažiau kaip trejus metus, turi juridinio asmens statusą, ne mažiau kaip penkis darbuotojus, nėra iškelta bankroto byla, neturi skolų, veikia tarptautiniu lygmeniu, turi atstovų ar padalinių teritoriniu lygmeniu.
Dėl ko jau sutarta (pagal SADM inf.)


Šiame posėdyje taip pat sutarta, kad informacija apie darbo užmokestį pagal lytį bus teikiama, jei profesijos grupėje yra daugiau nei du darbuotojai. Taip pat nuspręsta nekeisti nuostatų, kad darbuotojai turės teisę, išdirbus daugiau nei trejus metus darbo vietoje, esant ypatingoms aplinkybėms, prašyti darbdavio leisti dirbti ne pilną darbo dieną, tačiau dėl sudėtingų sąlygų, pastarieji galėtų netenkinti šio prašymo. Visgi jei jis bus patenkintas, darbuotojui negalės būti mokamas mažesnis nei minimalus valandinis darbo užmokestis už realiai išdirbtą darbo laiką.

Praeitame posėdyje sutarta, kad darbuotojai per savaitę negalės dirbti ilgiau nei 60 val., įskaitant papildomą darbą ir viršvalandžius; dirbantiems pagal suminę darbo laiko apskaitą taikomas 3 mėnesių apskaitinis laikotarpis, o maksimalus darbo laikas – ne daugiau kaip 52 val. per savaitę, neįskaitant papildomo darbo ir šio apribojimo netaikant budėjimui.

Šalys taip pat sutarė, kad darbuotojai per metus galės atostogauti 20 darbo dienų, o papildomos ir pailgintos atostogos bus reguliuojamos Vyriausybės nutarimais.

Darbo tarybos bus steigiamos įmonėse, kuriose dirba ne mažiau kaip 20 darbuotojų, tačiau jei 1/3 darbuotojų priklauso profesinei sąjungai, darbo taryba sudaroma nebus. Nesant darbo tarybos, jos funkcijas perima profesinė sąjunga. Taip pat viena vieta darbo taryboje turės priklausyti profsąjungai.

lprofsajungos.lt inf.

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai