2021 m. sausio 21 d. ketvirtadienis - 13:46
   

PROVERŽIS: PRAKTIŠKAI SUSITARTA DĖL DARBO KODEKSO

«
2017 03 10
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, kad socialiniai partneriai „praktiškai“ susitarė dėl naujojo Darbo kodekso. Neeiliniame Trišalės tarybos posėdyje kovo 13 d. pavyko susiderėti dėl daugiausiai nesutarimų kėlusių klausimų: darbo laiko ir viršvalandžių reguliavimo, atostogų ir darbo tarybų bei profesinių sąjungų funkcijų pasiskirstymo.

Dar viename posėdyje, numatytame vasario 13 val., bus tariamasi dėl darbuotojų atstovų garantijų, lokautų ir streikų.

Pagal naująjį susitarimą darbuotojai per savaitę negalės dirbti ilgiau nei 60 val., įskaitant papildomą darbą ir viršvalandžius. Darbdavių atstovai siekė, kad būtų leidžiama dirbti iki 72 valandų per savaitę.

Dirbantiems pagal suminę darbo laiko apskaitą taikomas 3 mėnesių apskaitinis laikotarpis, o maksimalus darbo laikas – ne daugiau kaip 52 val. per savaitę, neįskaitant papildomo darbo ir šio apribojimo netaikant budėjimui.

Šalys taip pat sutarė, kad darbuotojai per metus galės atostogauti 20 darbo dienų, o papildomos ir pailgintos atostogos bus reguliuojamos Vyriausybės nutarimais. Anksčiau darbdavių pusė laikėsi nuomonės, kad dėl ilgesnių atostogų būtų galima susitarti kolektyvinėse sutartyse.

Darbo tarybos bus steigiamos įmonėse, kuriose dirba ne mažiau kaip 20 darbuotojų, tačiau jei 1/3 darbuotojų priklauso profesinei sąjungai, darbo taryba sudaroma nebus. Nesant darbo tarybai, jos funkcijas perima profesinė sąjunga. Taip pat viena vieta darbo taryboje turės priklausyti profsąjungai.
Aistros dėl konsultavimo ir informavimo

Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“, kuri neseniai buvo priimta į Trišalę tarybą, prieš posėdį išplatino pranešimą, jog siūlymu perduoti konsultavimo ir informavimo funkcijas darbo taryboms siekiama sunaikinti profesines sąjungas.

„Absurdiška, kad toks klausimas apskritai yra svarstomas“ – teigia LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis. „Panaikinus teisę gauti informaciją ir vesti konsultavimo procedūras, profesinėms sąjungoms teliktų klausimas – pasikarti pačioms, ar paprašyti, kad kas nors patrauktų virvutę. Nes kaip įmanoma ginti žmogų ir ginčyti, tarkime, direktoriaus įsakymą, kurio nesi akyse matęs?“.

Remiantis profesinės sąjungos „Solidarumas“ po posėdžio paskelbta informacija, sutarta, kad kol įmonėje nėra darbo tarybos arba esančiai profsąjungai priklauso daugiau nei trečdalis darbuotojų, informavimą ir konsultavimą vykdo profesinės sąjungos.

Taip pat pakeistas ir darbdavio atsakomybės už konsultavimo ir informavimo pareigų nevykdymą reglamentavimas. Jeigu darbdavys jų nevykdo, profesinė sąjunga arba darbo taryba turi teisę inicijuoti darbo ginčą arba taikyti įstatymų nustatytą atsakomybę.

Premjeras Saulius Skvernelis ir toliau žiniasklaidai tvirtina, jog vyriausybė laikysis pozicijos, kad nuostatos, dėl kurių darbuotojai bei darbdaviai sutarė Trišalėje taryboje, nebus kvestionuojamos.

SADM nuotr.

lprofsajungos.lt

NAUJAUSI KOMENTARAI
2017-03-13 09:41:16Komentaras Facebook'e
Saulius Dziautas
Kovo 13 d., 00:15
Gerai, kad dabar Ugniagesių profsąjunga sustiprėjus, bet jei jos nebūtų, pagal šį susitarimą dirbtume 52 val. ie tai būtų norma, kaip ilgą laiką buvo 48 val. ir jokių viršvalandžių. 10 metų kovojom, aš per tris metus pralaimėjau Vilniaus ap.adm. yeismą ir LVAT, kol pagaliau per Seimą pavyko pakeisi įstatyminę nuostatą, kad viršijus 40, būtų skaičiuojami viršvalandžiai, Manau apsaugos privačios tarnybos tuo puikiai pasinaudos išbaudodami darbuotojus ir nustatydami jiems 52 val. d. laiko normą per savaitę ir be jokių viršvalandžių apmokėjimo.
2017-03-12 22:27:51Pastebejimas
Konstruktyvi opozicija po 2,5 metų išlindo iš urvų ? Pavasaris ar nušvitimas ?
2017-03-12 19:14:41100%
Pritariu K. Jukniui
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai