2021 m. kovo 5 d. penktadienis - 21:46
   

ĮSISTEIGĖ VU FILOSOFŲ PROFESINĖ SĄJUNGA

«
2017 03 09
Kaip praneša Vilniaus universiteto filosofijos fakulteto tinklalapis, fakultete susikūrė profesinė sąjunga. Profsąjungos pirmininke tapo Sociologijos katedros docentė Rūta Žiliukaite. Fakulteto vadovai, kaip ir bendruomenės dauguma, palaikė profesinės sąjungos steigimą.

"Profesinę sąjungą įsteigti paskatino perpildyta kantrybės taurė," - tinklalapyje paskelbtame interviu kalbėjo R. Žiliukaitė. Anot jos, Lietuvos aukštojo mokslo sistemoje ne vienerius metus besikaupusios problemos, tokios kaip itin menki dėstytojų ir mokslininkų atlyginimai, dideli krūviai, mažas mokslo finansavimas ir pan., pastaraisiais metais tapo sunkai bepakeliamos. "Deja, - teigia pirmininkė, ir mūsų universitete, pelnytai besididžiuojančiame pirmavimu, šios tendencijos įgyja nuo pedagoginio ir mokslinio darbo atstumiančius pavidalus".


Situaciją dar labiau komplikavo Lietuvos mokslo sistemoje ir universitete pradėtos reformos, kurios kartais atrodo bloginančios ir taip prastą dirbančiųjų šioje sistemoje padėtį. Išjudinti įsisenėjusių problemų bei reformų projektų ir pajutę, kad nepasitenkinimas yra kolektyvinis, iniciatoriai neabejoję, jog reikia ryžtis steigti profesinę sąjungą.

Steigėjų nuomone, pagrindinis naujosios profesinės sąjungos tikslas – tapti aktyviais dialogo dėl universitete ir Lietuvos mokslo sistemoje vykdomų reformų dalyviais, galinčiais greitai susitelkti ir veikti išvien situacijose, kai darbuotojų socialinės ir ekonominės teisės yra pažeidžiamos ar ignoruojamas reformų socialinis kontekstas. Žodžiu, klostosi palanki aplinka formuotis "feodaliniams" darbo santykiams. O ir "tai, ką mes kartais girdime viešojoje erdvėje, visiškai nepelnytai mus žeidžia. Pagrindinė mokslininkams siunčiama žinutė, atrodo, yra ta, kad jūsų kuriamas mokslas yra bevertis, o pagrindinis aukštojo mokslo reformų tikslas turėtų būti visais įmanomais būdais priversti dirbti keliskart uoliau ir stropiau. Tokia žinutė yra siunčiama pervargusių ir išsekusių žmonių bendruomenei. Esame įsitikinę, kad pagrindinė mūsų mokslo atsilikimo ir studijų kokybės problemų priežastis yra menki mokslininkų atlyginimai, verčiantys juos dirbti keliuose darbuose iš karto, taip pat skurdus ir nenuoseklus mokslinių tyrimų finansavimas".

R.Žiliukaitė pripažįsta, jog liko ir skeptiškai nusiteikusių organizacijos steigimo atžvilgiu, nes "profesinių sąjungų įvaizdis mūsų visuomenėje iš tiesų yra itin prastas", o "neoliberalizmo apraiškos Lietuvoje yra daug stipresnės nei daugelyje kitų ES šalių".


Nepaisant to, pradedantieji profsąjungininkai ketina mokytis bei stengtis " perimti veiksmingiausias ir labiausiai pasiteisinusias kolektyvinių veiklų praktikas, inicijuojamas per profesines sąjungas, iš kolegų, dirbančių Vakarų universitetuose".

fsf.vu.lt nuotraukoje - profesinės sąjungos steigėjai Donata Petružytė, Rūta Žiliukaitė, Antanas Kairys

lprofsajungos.lt


NAUJAUSI KOMENTARAI
2017-04-03 20:49:13Nesvaikit
Lazutka is kito fakulteto, nesvaikit.
2017-03-12 21:37:35js
Jei jau skekpiški filosofai steigia profsąjungą, tai simptominga. Beje, galima spėti, kad tai įvyko ne be prof. Lazutkos palaikymo ir įtakos.
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai