2021 m. sausio 25 d. pirmadienis - 11:29
   

UŽ TRIŠALĖS RIBŲ PALIEKAMOS ORGANIZACIJOS TEIKIA SAVO SIŪLYMUS

«
2017 02 22
Praėjusių metų gruodį "Asociacijos susitarimą" sudariusiems pareigūnų, muitinės darbuotojų, švietimo, transporto darbuotojų atstovams ir Nacionaliniam aktyvių mamų sambūriui Trišalės tarybos durų kol kas, atrodo, atverti neketinama, - apgailestaujama Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) išplatintame pareiškime.Todėl principiniais klausimais, teikiant siūlymus į naująjį Darbo kodeksą, ketinama juos adresuoti tiesiogiai Vyriausybei ir Seimui.

Asociacijos narės sieks, kad į Darbo kodeksą būtų įtrauktos tiek biudžetinių įstaigų darbuotojams, tiek statutiniams pareigūnams galiojančios nuostatos, susijusios su darbo laiko apskaičiavimu, viršvalandžių apmokėjimu ir profesinės sąjungos veiklos garantijomis.
Daugiau lengvatų profesinėms sąjungoms

Asociacijos nariai siūlo daugiau dėmesio skirti profesinių sąjungų, darbo tarybų kompetencijai ir veiklos garantijoms užtikrinti. Norima numatyti atsakomybę už neteisėtą trukdymą profesinių sąjungų veiklai. Kadangi valstybė teigia skatinanti narystę profesinėse sąjungose, jų nariams taikomos tam tikros lengvatos (pavyzdžiui, išlaidos draudimui, studijoms yra neapmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu). NPPSS siūlo lengvatą taikyti ir profesinių sąjungų narių mokamam nario mokesčiui.

Asociacijos narės - Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininko Andriaus Navicko teigimu, modernizuojant darbo teisę svarbu palengvinti sąlygas profesinėms sąjungoms rengti streikus. „Jeigu darbdaviai nori lankstumo organizuojant darbą, darbuotojai taip pat turi turėti daugiau įrankių savo rankose. Streikas – viena iš tokių priemonių. Todėl kolektyvinių ginčų reglamentavimas Darbo kodekse turi būti maksimaliai aiškus. Streiką turi būti realu surengti, o streikuojantys ar ketinantys streikuoti darbuotojai negali būti persekiojami“, - įsitikinęs LŠDPS vadovas.

Lietuvos muitinės darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimo koordinacinės tarybos pirmininkas Jūrius Bruklys teigia, kad Darbo kodekso įgyvendinimo įstatyme neturi likti nuostatų apie šiuo metu galiojančių kolektyvinių sutarčių naikinimą. Anot jo, socialiniai partneriai privalo plėtoti kolektyvinių susitarimų įdirbį, kaupti, gilinti ir efektyviai taikyti esamą gerąją patirtį. Esminės progresyvios naujojo socialinio modelio nuostatos turi būti keliamos į galiojančias kolektyvines sutartis jokiu būdu pastarųjų nenaikinant ir neribojant.
Būtina keisti darbo organizavimą

Asociacija siūlo koreguoti viršvalandžių apmokėjimą, darbuotojo pasyviojo budėjimo namuose, darbo laiko apskaitos nuostatas.

Darbuotojų gerovei gerinti siūlomi pakeitimai keičiant vidutinę savaitės laiko trukmę į maksimalią. Tai reikštų, kad per kiekvieną septynių dienų laikotarpį darbo laikas negalėtų būti ilgesnis kaip keturiasdešimt aštuonios valandos. Profesinės sąjungos siekia išvengti praktinių įgyvendinimo spragų, kurias sukelia dabartinis darbo laiko per septynių dienų laikotarpį skaičiavimas.

„Visų pirma, tai kelia apskaitos sunkumų. Be to, nesudaro sąlygų tolygiam darbo ir poilsio laiko išdėstymui per apskaitinį laikotarpį, nes darbo valandų laikas paskirstomas nevienodai. Dėl to darbuotojas negali išlaikyti pusiausvyros tarp darbo ir poilsio, planuoti savo poilsio laiko bei lankyti laisvalaikio užsiėmimų.

Žinoma, ne visuomet telpama į laiko rėmus, todėl papildomai siūlome už viršytą darbo laiko normą apmokėti kaip už viršvalandinį darbą arba suteikti galimybę viršyto darbo laiko valandas prisidėti prie kasmetinių atostogų laiko”, - siūlymus komentuoja V. Banel.

Nėščiosioms ir mažamečius vaikus turintiems tėvams – papildoma apsauga

Nacionalinis aktyvių mamų sambūris akcentuoja nėščiųjų ir mažamečius vaikus turinčių tėvų apsaugos mechanizmus.

„Nėščios moterys ir tėvai, turintys vaikus iki trejų metų, turi būti maksimaliai apsaugoti. Jiems privalo būti garantuotos derybinės galios, kurios dėl įsipareigojimų šeimai gerokai sumenksta. Visa tai nepilnai garantuojama svarstomame Darbo kodekso pakete.

Sieksime ir apsaugos nuo psichologinio spaudimo darbo vietoje realizavimo. Šiuo metu siūlomas įteisinti neteisėtas atleidimas sukeltų neadekvačias pasekmes. Be to, būtina ir Darbo kodekse įvaikintojus nuosekliai vertinti kaip mažametį vaiką turinčius tėvus, kai jiems taikomos apsaugos iki vaikui sueis treji metai“, - teigia Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio ryšių su visuomene atstovė Rasa Žemaitė.


--


PN žinomis, prie penkių organizacijų asociacijos dedasi ir šeštoji – Rūtos Osipavičiūtės vadovaujama Vilniaus švietimo profesinė sąjunga.


lprofsajungos.lt inf.

NAUJAUSI KOMENTARAI
2017-02-22 21:12:43ooo
ooo, Rūtelė vėl siautėja :D
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai