2021 m. sausio 18 d. pirmadienis - 12:23
   

KAUNE PLINTA NAUJAS DARBDAVIŲ SPAUDIMO BŪDAS

«
2017 01 18


Neformalus visuomeninis judėjimas prieš naująjį darbo kodeksą, brangstantį gyvenimą ir mažėjančias socialines garantijas „Gyvenimas per brangus“ (GPB) sukūrė solidarumo tinklą, kuris kovoja su neteisybėmis darbe.

Pernai kovo mėnesį pavyko padėti vienam darbuotojui, kai į vieną prabangų restoraną Kauno senamiestyje užėjo 25 solidarumo tinklo nariai ir kolektyviai perskaitė viršininkei darbuotojo laišką su reikalavimais.
Šiemet, sausio 13 d., panašus aktas „pačiame darbo įkarštyje“ atliktas dviejuose Kauno restoranuose: „Casa Della Pasta“ ir „Movido“. Čia nepaisoma ne tik teisės aktų, elementarių darbuotojų teisių, bet, pasak darbuotojų, naudojamas ir psichologinis smurtas bei kaltinimai nebūtais dalykais.
„Jeigu reikalavimai nebus patenkinti ir nesimatys pastangų deryboms, viešas spaudimas didės“, - teigiama socialiniame tinkle Facebook sukurtame renginyje „Kas nutinka, kai darbe pareikalauji savo teisių?“.
Štai kas rašoma apie situacijas minėtose maitinimo įstaigose:
„Du „Casa Della Pasta” indų plovėjai buvo išmesti iš darbo po to, kai pabandė organizuoti darbuotojų susirinkimus. Jie norėjo išsikovoti tai, kas ir taip turėtų jiems priklausyti: darbo sutartis visiems darbuotojams, teisingą atlyginimą už viršvalandžius ir lygų užmokestį darbuotojams ne iš Lietuvos (nes pastariesiems atlygis buvo mažesnis už tą patį darbą), darbo grafiko pranešimą prieš dvi savaites bei kitas elementarias teises. Išmesti jie buvo ne bet kaip. Vieną vakarą tik išėjusį iš darbo darbuotoją sustabdė pusamžis vyras, kuris patarė „nemutint vandens“. Kitą dieną bosas jį uždarė kelioms valandoms į ofisą, reikalavo atiduoti diktofoną, bandė jį atimti fiziškai, neleido išeiti į tualetą, žadėjo, kad pasodins į kalėjimą, nes turi daug pinigų, iškvietė policiją ir apkaltino receptų vogimu. Kitam darbuotojui, be visų panašių incidentų kaip ir pirmajam, bosas per visą laiką nedavė ilgai žadėtos sutarties, todėl išmetęs nesumokėjo jam priklausančio atlyginimo už vieno mėnesio darbą. Šalia to, nuteikinėjo visus kitus darbuotojus prieš šiuos du „kriminalus“.
Iš "Casa Della Pasta" išmesto indų plovėjo istorija.

„Movido” neišmokėjo atlyginimų net šešiems darbuotojams. Bendra suma siekia 2 500 eurų. Nors jie jau seniai reikalavo savo atlygio už darbą, grasino darbo inspekcija, tačiau vietoj to, baro bosė ėmėsi savo smurto – apkaltino darbuotojus vagystėmis, kitais nebūtais dalykais, visaip tyčiojosi ir terorizavo. Viršininkė sako, kad jai darbo inspekcija nebaisi, nes ji išmano teisę ir žino „kaip reikia tvarkytis“. Nors pinigų niekas negavo, ant algalapių stebuklingu būdu atsirado darbuotojų parašai. Net ir negaudami atlyginimų, kai kurie darbuotojai ten vis dar dirbo ar dirba. Bosė grasino, kad jei kas išeis, tai bus pasirūpinta, kad kito darbo panašaus pobūdžio vietose susirasti nepavyktų.
Sausio 13 d. kartu su GPB solidarumo tinklu šie darbuotojai viešai perskaitė reikalavimus savo bosams jų restoranuose pačiame darbo įkarštyje. Iš „Casa Della Pasta” darbuotojai reikalavo  išmokėti priklausantį atlyginimą, grąžinti juos į darbą, visus darbuotojus legaliai įdarbinti, mokėti už viršvalandžius, tiksliai apskaičiuoti darbo laiką, duoti nemokamos kavos puoduką ir maisto per pamainą, gerbti darbuotojų teisę organizuotis ir atstovauti sau (video). Buvę „Movido” darbuotojai pareikalavo sumokėti visus jiems priklausančius pinigus už darbą (video). Iš abiejų kavinių laukiamas viešas bosų atsiprašymas.
PN inf.

NAUJAUSI KOMENTARAI
2017-01-27 12:33:21Inga (ingasas4@gmail.com)
Visi jog žino kad nuskriaustas lieka darbininkas.Su juo elgesi kaip su vergu. Darbdavio atstovai net nevertina nei kaip źmogaus nei kaip darbuotojo.Atlyginimas mažas pagal darbą ,darbo laikas dokumentuose nurodomas 10 val ,kaip dirbdamas nuo 6 iki 18 val(.12).prastomis darbo sąlygomis tokios kaip +5 +6 patalpos temperatūra.Naktinis darbas yra neapmokamas 1,5 karto kaipnD.k numato.darbo ir kolektyvine sutartys visiškai neatitinka realio s tiesos.
Dirbu pati gamyboje jauntreti metai,bet nesikeičia niekasn,kad darbininkui būtų geriau.Kap darbinausi darbo ir kolektyvinė sutartys buvo standartinės.Atlyginimą po bandomojo laikotarpio žadėjo dideli tuo metu buvo litais t.y 1800Lt
Kol buvo litais tiek panašiai ir gaudavome .Pasikeitė euras gaunam 450 Eur. į rankas dirbdami šaltyje ir diena naktį sutartyje nebuvo nurodyti įkainiai ir ,kad darbas bus vygdomas pagal planą produkcijos įkainiai yra labai maži pagal darbą.Moterys kelia dėžes nuo 10 kg iki 20 kg mokamas atlyginimas nu tonažo darbo ir kolektyvineje sutartyje taip nėra.Dirbam pagal suminį darbo laiką po 12 val rašomos tik10 val .Darbo laiko apskaita yra netiksli nes dirbam sudėtingomis darbo sąlygomis.Bandem kalbėtis kad pakeltu įkainius bet nepakėlėmotyvuodami kad turim eiti papildomai dirbti ,kad užsidirbtumėm ir išdirbtumėm iki 45 val per savaitę .Darbas 4 dirbu 4 laisvos .Kodėl netikrina niekas privačiù įmonių pagal programą.VDI aš nenoriu pasakoti ,del to kad veliau pati galiu nukentėti. Bet tylėti taip pat negalima,kaip išspręsti šita problmà ,ką daryti ,kad darbovieteje jaustumes saugus ir reikalingas ,kad dirbtum ne vien tik už pavalgymą ir mokesčių mokėjimą ir nesijaustum vergu. Čia klausimas būtu ,kas teikia siùlimus DK priimti ar atmesti įstatymo pataisas ,ar istatymo siūlymus.
2017-01-18 12:04:33JS
Tai efektyvus metodas, kurį galėtų taikyti ir profsąjungos. Žinoma, tos, kurių gretose yra jaunimo. Beje, buvo laikai, kai į maximas ir kitur bandė vaikščioti, bent jau lapelius dalinti, LPSK jaunimas. Tačiau paskui kai kurie iš jų "subrendo", kai kurie padarė dideles karjeras, o nedideli jaunųjų likučiai, matyt, nepajėgūs tokiems žygiams. Gaila, belieka tik nostalgiškai dūsauti ir sveikinti šauniuosius jaunus "neformalus", - ar tai tuos, kurie rėmė profsąjungas (beje, kažkodėl vengė su jomis susitapatinti) anąkart Vinco Kudirkos aikštėje, ar Laisvės gimnazijos dvyliktokus, kurie parodė pavyzdį, kaip galima apginti nuo surupūžėjusių biurokratų neteisėtai atleistą gerą mokytoją...
2017-01-18 10:53:50SOS
Bosė grasino, kad jei kas išeis, tai bus pasirūpinta, kad kito darbo panašaus pobūdžio vietose susirasti nepavyktų. Tai jau nebe pirmas grasinimas profsąjungininkams.
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai