2021 m. sausio 18 d. pirmadienis - 5:37
   

ŠEŠTADIENĮ – ATSISVEIKINIMAS SU "TETA CETA"

«
2017 01 17
Protestų bangą sukėlęs, profsąjungų ir visuomeninių organizacijų kritikuojamas ES ir Kanados laisvos prekybos susitarimas skinasi kelią Europos Parlamente: balsavimas dėl jo ratifikavimo  numatytas jau vasario viduryje. EP Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komiteto pranešėjo parengta labai kritiška nuomonė apie CETA paskutinę minutę buvo perredaguota į teigiamą. Komiteto narys Velentinas Mazuronis drauge su frakcijos kolegomis pasistengė, kad Europos Komisijai adresuotos kritikos nuomonėje nebeliktų, o išvada būtų palanki CETA susitarimui.

Daugiau nei 500 visuomeninių organzacijų vienijantis aljansas sausio 21 d. paskelbė Europos decentralizuoto veiksmo prieš CETA diena. Vilniuje, prie Europos namų (Gedimino pr. 16/Vilniaus g.), 14 val. taip pat vyks akcija „Ate, teta Ceta!“.


Taip pat vis dar galima paraginti Lietuvoje rinktus EP narius balsuoti prieš CETA. Jau 128 europarlamentarai pažadėjo tai padaryti, tarp jų – ir latvis Andrejs Mamikins.Europiečių iniciatyva prieš TTIP ir CETA apibendrina labiausiai ginčijamus CETA aspektus.
Grėsmė demokratijai:
Dėl CETA susitarimo buvo deramasi slaptai.Parlamentams dėl CETA leidžiama pasisakyti tik UŽ arba PRIEŠ.CETA pasaulinėms korporacijoms suteikia ypatingų teisių ir privilegijų.CETA lobistams suteikia daugiau galios nei Europos parlamento nariams. CETA apriboja įstatymų leidėjų suverenumą.
Grėsmė maisto kokybei ir žemdirbystei:
CETA atveria rinkas pigiai mėsai.CETA sustiprina sėklų pramonės ir susilpnina ūkininkų pozicijas.CETA atvers duris daugiau genetiškai modifikuotų produktų įvežimui į Europą.


Grėsmė darbuotojų teisėms:
Išaugusi konkurencija aukojant bazines darbo rinkos taisykles.Įmonės turi galimybę kreiptis į arbitražinius teismus, kad užginčytų socialines garantijas.Dėl CETA bus prarasta daug darbo vietų.Pajamų perskirstymas iš apačios į viršų. T.y., santykinė kapitalo savininkų dalis didėja, o darbingo amžiaus gyventojų – atitinkamai mažėja.
Grėsmė aplinkos ir vartotojų apsaugai:
CETA užkerta kelią išsamiam maisto produktų ženklinimui.CETA kuria kliūtis aplinkos apsaugai.CETA kertasi su vartotojų apsauga.CETA garantuoja Kanados kasybos įmonėms galimybę vystyti savo nešvarų verslą.
Grėsmė viešajam sektoriui:

Investicijų apsaugos sistema gali būti naudoja ir prieš vietos valdžios institucijas. T.y. arbitražo teismui investuotojai gali apskųsti ir savivaldą.CETA atveria kelius Kanados įmonėms dalyvauti viešuosiuose pirkimuose ir įpareigoja vietos valdžios institucijas rinktis pigiausią variantą.CETA liberalizuoja visas paslaugas, išskyrus tas, kurios įtrauktos į „išimčių ir išlygų” sąrašą. Bet ir šios išimtys gali būti puolamos arbitražo teismuose kaip investuotojo teisių ribojimas.CETA užkerta kelią atitaisyti privatizacijos klaidas.
Dėl minėto „išimčių ir išlygų“ sąrašo kiekviena šalis derėjosi atskirai. Lietuvos derybininkai, kuriems vadovavo dabartinis krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, deja, į šį sąrašą neįtraukė nei švietimo, nei sveikatos apsaugos, nei vandens, dujų ar elektros tiekimo ir kitų „jautrių“ sričių. Tokiu būdu CETA susitarimas atveria Šiaurės Amerikos korporacijoms duris į Lietuvos viešąjį sektorių.

Pvz., Suomija pasiliko sau teisę neprileisti Kanados/Amerikos korporacijų prie švietimo, sveikatos priežiūros, vaistinių preparatų platinimo, elektros tinklų, karšto vandens skirstymo, dujų, elektroninės atpažinties paslaugų, žvejybos, geležinkelių, draudimo paslaugų.

Plačiau apie CETA grėsmes švietimo sistemai skaitykite čia.


lprofsajungos.lt


NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai