2021 m. sausio 25 d. pirmadienis - 11:32
   

NESUTARIA DĖL TRIŠALĖS TARYBOS IŠPLĖTIMO

«
2017 01 12
Sausio 10 d. įvyko Trišalės tarybos posėdis, kurį jos pirmininkė Kristina Krupavičienė (Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“) pavadino istoriniu, nes tarybą savo apsilankymu „pagerbė“ premjeras Saulius Skvernelis. Posėdyje taip pat dalyvavo socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis bei Seimo nariai Gediminas Vasiliauskas, Aušra Papirtienė, Tomas Tomilinas.

Kadangi iš posėdžio žiniasklaidos atstovai buvo išprašyti (anot pirmininkės, - socialinių partnerių pageidavimu), todėl lprofsajungos.lt informacija remiasi savo šaltinių duomenimis.

Premjeras, padėkojęs socialiniams partneriams už supratimą atidėjus Darbo kodekso galiojimą pusei metų, išreiškė kelis pageidavimus: nedidinti Trišalės tarybos narių skaičiaus, tačiau įtraukti  organizacijas, kurios pareikš norą dalyvauti tarybos veikloje. Jis taip pat paprašė derybas dėl Darbo kodekso pabaigti iki kovo 10 d. ir pateikė keletą pasiūlymų. Premjero teigimu, Trišalėje suderėti dalykai neturėtų būti keičiami.

Tačiau šiame posėdyje pačios derybos dėl DK dar neprasidėjo, buvo tik svarstoma jų forma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija įpareigota sudėti visus pasiūlymus į vieną vietą „blokais“ ir artimiausiu metu pateikti socialiniams partneriams svarstyti. Taip pat bus sudarytas ir svarstymo grafikas.

Bene daugiausiai laiko posėdyje užėmė diskusijos dėl Trišalės tarybos išplėtimo galimybių. Kaip jau rašėme, pageidavimą įtraukti vieną savo atstovą išreiškė Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (pirmininkas Vladimir Banel), Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (pirmininkas Andrius Navickas), Transporto darbuotojų profesinių sąjungų federacija (pirmininkas Algirdas Markevičius). Posėdyje paaiškėjo, kad dėl įtraukimo į tarybą kreipėsi ir kelios darbdavių organizacijos – Investuotojų forumas (vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė) bei Lietuvos verslo konfederacija (prezidentas Valdas Sutkus).

Vyriausybės atstovai ir Seimo narys T. Tomilinas gynė premjero poziciją, kad Darbo kodekso svarstymo stadijoje turėtų dalyvauti kuo platesnis socialinių partnerių ratas. Taip esą vyktų vienas procesas, o ne keli, kaip kad buvo anksčiau: Trišalė taryba derino vienas pozicijas, o tie, kurie jai nepriklauso, savo ruožtu savarankiškai Darbo kodekso klausimu „dirbo“ Seime.

Nei profesinių sąjungų, nei darbdavių atstovai šia idėja nesusižavėjo. Buvo prisimintas 2008 m. vasario 26 d. profesinių sąjungų ir darbdavių centrinių organizacijų susitarimas dėl tarpusavio socialinės partnerystės pripažinimo, kurį, norint priimti naujų narių, esą reiktų keisti.

Investuotojų forumo vadovės R. Skyrienės teigimu, jos vadovaujama organizacija jau beveik dešimt metų „prašosi“ į Trišalę tarybą, tačiau nesėkmingai. Anot jos, 30 proc. forumui priklausančių įmonių turi arba darbo tarybas, arba profesines sąjungas, todėl jai nesuprantama, kodėl prašymas nepatenkinamas ir net nepaaiškinama, kodėl. Aiškaus atsakymo nebuvo ir šį kartą.

Patenkinti profesinių sąjungų prašymo įtraukti jų atstovą į Trišalę tarybą nelinkusio Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininko Artūro Černiausko teigimu, priėmus kelias profesines sąjungas bus „paleistas džinas iš butelio“: jau kitą dieną esą pasipils ir kiti norintys, o kaip tokiu atveju elgtis, - neaišku.

Buvo siūlytas ir specialus tarybos statusas iki liepos 1 d., iki kol įsigalios naujasis Darbo kodeksas, pasiūlyta priimti norinčiuosius asocijuotais nariais ir pan. Galiausiai apsistota ties tuo, jog Trišalėje taryboje atstovaujami darbdaviai ir profesinė sąjungos atskirai susitars dėl kriterijų, kurie turės būti taikomi organizacijoms, pageidaujančioms papildyti tarybą. Šalys taip pat atskirai turėtų apsispręsti, ar ir kokiu statusu į savo gretas priims norinčiuosius.

Šiuo metu Vyriausybei ir darbdaviams atstovauja po 7, profesinių sąjungų šaliai – 6 nariai (LPSK, „Solidarumas“, Lietuvos darbo federacija). Viena vieta, pasak A. Černiausko, skirta „visoms kitoms profsąjungoms“, kurios esą niekaip nesusitariančios dėl vieno atstovo.

Šiame posėdyje taip pat pristatyti nauji Vyriausybei atstovausiantys Trišalės tarybos nariai: Premjero patarėjas Lukas Savickas, socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė, socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas Romas Lazutka, SADM Darbo departamento direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Zaura, ūkio viceministrė Rugilė Andziukevičiūtė-Buzė, ūkio viceministras Ramūnas Burokas, Ūkio ministerijos ūkio plėtros departamento direktorius Osvaldas Šmitas.

Profesinėms sąjungoms atstovauja: Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė, LPSK pirmininkas Artūras Černiauskas, Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos pirmininkė Gražina Gruzdienė (LPSK), Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Aleksandras Posochovas (LPSK), Lietuvos darbo federacijos pirmininkas Svajūnas Andriulis, Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos Klaipėdos regiono koordinatorius Raimondas Tamošauskas (regioninių trišalių tarybų atstovas).

Darbdavių atstovai: Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) generalinis direktorius Gediminas Rainys, LPK viceprezidentas Juozas Guzavičius, LPK vykdančioji direktorė Giedrė Švedienė, Lietuvos darbdavių konfederacijos (LDK) generalinis direktorius Danas Arlauskas, LDK prezidiumo narys Vytautas Vidmantas Zimnickas, Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Sigitas Gailiūnas, laikinai Žemės ūkio rūmų pirmininko pareigas einantis Sigitas Dimaitis.

lps.lt nuotr.

lprofsajungos.lt inf.

NAUJAUSI KOMENTARAI
2017-01-16 12:52:35Info
Eesminė problema ne TT išplėtimas, bet pasirodė nauji siūlymai.
2017-01-12 15:53:00Redakcija
Ačiū už pastabą, datą pataisėme :)
2017-01-12 15:49:24Rima
Rainys LPK? Čia naujiena?
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai