2021 m. sausio 18 d. pirmadienis - 13:30
   

ARTĖJA BALSAVIMAS DĖL CETA EUROPARLAMENTE

«
2016 12 28
Balsavimas Europos Parlamente dėl prieštaringai vertinamo ES ir Kanados išsamiojo ekonomikos ir prekybos susitarimo (CETA) numatytas vasario pirmomis dienomis. Net jei dauguma europarlamentarų nubalsuotų „už“, toliau estafetę perimtų nacionaliniai ir regioniniai ES valstybių parlamentai. Tiesa, jei EP ratifikuos susitarimą, bus paleistas jame numatytas „preliminaraus įsigaliojimo“ mechanizmas.

Vilčių teikia tai, kad jau antrasis Europos Parlamento komitetas — Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos — parengė neigiamą nuomonę apie CETA. Pirmasis nepritarti susitarimui pasiūlė Užimtumo ir socialinių reikalų komitetas. 

Žinoma, europarlamentarai yra laisvi nepaisyti šių nuomonių, tačiau jų ramybę drumsčia visuomenininkų raginami ES šalių piliečiai, savo išrinktuosius laiškais kviesdami balsuoti prieš CETA. Čia galima parašyti ir Lietuvoje rinktiems parlamentarams.

Pasak Europiečių iniciatyvos prieš TTIP ir CETA atstovo Lietuvoje Karolio Klimkos, kad Lietuvos europaralmentarams CETA klausimas nėra „patogus“, signalizuoja ir tai, jog jie išsisukinėja nuo susitikimų su visuomenininkais. Pvz., Laima Andrikienė net neatsakė į kvietimą susitikti. O štai Vilija Blinkevičiūtė EP Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komitete balsavo už nuomonę, kad CETA neturi būti pasirašyta.
Briuselio neoliberalams europietiški standartai – nepakeliama našta

Tuo tarpu Briuselio pareigūnai rankų sudėję nesėdi. Visuomeninėms organizacijoms pasidomėjus paaiškėjo tai, kas grėsė likti nepastebėta: komisaras Vytenis Andriukaitis susitikime su JAV ir Kanados atstovais didžiavosi, kad EK daro viską, kad supaprastintų europietiškus cheminių medžiagų reglamentus ir taip palengvintų prekybos sąlygas amerikiečiams ir kanadiečiams.

Europos Komisija daug metų delsė nustatyti ypač pavojingų — endokrinininę sistemą ardančių — cheminių medžiagų atpažinimo kriterijus. Endokrinininę sistemą ardančių medžiagų yra žaisluose, valikliuose, balduose ir kituose gaminiuose. Jos ypač žalingos dar negimusiems kūdikiams mamos įsčiose. Švedija net kreipėsi dėl to į Europos teisingumo teismą ir laimėjo bylą.

Pagaliau Europos Komisija ėmėsi suformuluoti tuos kriterijus, tačiau siūlo naudoti amerikietišką „mokslinio įrodymo“ metodą: kas neįrodyta, tas nedraudžiama. Tuo tarpu ES taikomos vartotojų, visuomenės sveikatos ir aplinkos apsaugos priemonės buvo grindžiamos šios Sąjungos steigimo dokumentuose įrašytu atsargumo principu – atsargumo priemonių imamasi vien esant abejonių dėl rizikos.

Būtent „mokslinio įrodymo“ principą siūloma įrašyti į CETA susitarimą, taip sukuriant prielaidas pažeisti arba neleisti įgyvendinti atsargumo principo. Todėl dėl šios ir daugybės kitų grėsmių (ypač investicijų arbitražas – galimybė reikalauti verslui palankių sąlygų piliečių sąskaita) Europos vartotojams, vidutiniam ir smulkiajam verslui atstovaujančios organizacijos, profesinės sąjungos, aplinkosaugininkai toliau planuoja veiksmus ir akcijas prieš didžiųjų korporacijų interesus ginančią CETA. Europiečių iniciatyvą prieš TTIP ir CETA sudaro daugiau nei 500 organizacijų aljansas. 

Pasak K. Klimkos, akcijų žada būti ir Lietuvoje.


PN primena, kad lapkričio pabaigoje 455 Europos ir Kanados organizacijos, iš kurių 11 - lietuviškųjų, paskelbė raginimą atmesti CETA.


Daugiau apie CETA grėsmes – K. Klimkos straipsnyje „Teta CETA beldžiasi į Seimo duris“.

Nuotr. Iš Facebook paskyros „Prieš TTIP ir CETA. Europiečių iniciatyva“. Tiek piliečių susisiekė su savo rinktais parlamentarais prašydami balsuoti prieš CETA.

PN inf.NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai