2021 m. sausio 25 d. pirmadienis - 12:46
   

ANTRASIS BALSAVIMAS SEIME DĖL DK – PALANKUS DARBUOTOJAMS

«
2016 12 15
Gruodžio 15 d. Seime po svarstymo pritarta įstatymo projektui, kuriuo Darbo kodekso bei jį lydinčių įstatymų galiojimas atidedamas iki kitų metų liepos 1 d. Nepaisant Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovų bei kai kurių konservatorių raginimo nebegrįžti prie „skausmingo“ ir „daug aistrų“ sukėlusio proceso bei buvusio Premjero Algirdo Butkevičiaus gąsdinimų neigiamomis pasekmėmis, už tai, kad Darbo kodeksas turi būti peržiūrimas, balsavo 82, prieš – 15, susilaikė 13 parlamentarų.

Taip pat atidėtas ir Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo įsigaliojimas.

Prieš balsavimą vykusioje diskusijoje pasisakantieji „prieš“ skundėsi dėl profesinių sąjungų el. laiškais „užgrūstų“ pašto dėžučių, kaltino valdančiuosius, jog jie esą nepasako, ką būtent norima keisti ir pan. Liberalė Aušrinė Armonaitė teigė netikinti, kad Trišalė taryba per tokį trumpą laiką susitartų dėl Darbo kodekso. Pasak jos, apskritai neaišku, kam ji atstovauja ir kas jos nariai. Į tai reaguodamas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos atstovas Tomas Tomilinas replikavo, jog Trišalė taryba nėra institucija, kurioje narystė paveldima, tai – principas. Juo remiantis sprendimus priima trys pusės – valdžios, darbdavių ir darbuotojų atstovai. Pasak parlamentaro, būtent tai, kad prieš pat priimant Darbo kodeksą nevyko diskusijos trišaliu formatu, visiškai sukompromitavo šį principą.

Jam antrino kitas LVŽS frakcijos narys Vytautas Bakas prašydamas parlamentarų sudaryti galimybę darbdaviams ir darbuotojams patiems būti socialinio modelio kūrėjais. Oponentams, besibaiminantiems, kad dar pusę metų gali likti galioti „sovietiškas“, emigraciją skatinantis Darbo kodeksas, V. Bakas atrėžė, jog sovietinis yra būtent jų siūlomas tokio svarbaus dokumento priėmimo būdas.

Socialdemokratas Algirdas Butkevičius, praeitoje kadencijoje vadovavęs naujojo socialinio modelio kūrimo ir „stūmimo“ procesui, kalbėjo apie tai, kiek daug ir ilgai prie jo dirbta, kad už būtiną, bet nepopuliarią reformą buvę valdžioje susimokėjo net reitingais. Parlamentaras tikino, jog verslas labai seniai laukiantis pokyčių, o visuomenė jau rengiasi gyventi pagal naująjį Darbo kodeksą.

Jį palaikęs konservatorius Andrius Kubilius apeliavo į tai, jog siūlomas kelias Lietuvai esąs labai brangus, nes kainuosiantis „fiskališkai neatsakingos“ šalies reputaciją.

Tačiau kitas Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos narys Rimantas Jonas Dagys palaikė Darbo kodekso įsigaliojimo atidėjimo idėją, kad dvi pusės galėtų tariantis "siekti balanso".

Svarstant su Darbo kodeksu susijusius įstatymų pakeitimų projektus nuspręsta palikti nuostatą, kad terminuotoms darbo sutartims nedarbo draudimo įmokos tarifas būtų didinamas dukart. Tačiau numatoma atšaukti numatytas „Sodros“ įmokų lubas ir įsipareigojimą kitąmet 1 procentiniu punktu mažinti darbdavio įmoką „Sodrai“, o vėliau kasmet dėl to spręsti. Pagal siūlomas nuostatas taip pat nuo 2017 m. liepos 1 d. būtų pradėtas socialinio draudimo įmokos tarifo pagrindinei pensijos daliai finansuoti mažinimas 1 proc. punktu, numatant valstybės biudžeto asignavimus dėl to sumažėjančioms fondo pajamoms kompensuoti.

Galutinį sprendimą dėl pataisų priėmimo Seimas planuoja priimti gruodžio 20 d.

Nuotr. Iš Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos Facebook paskyros

PN inf.

 

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai