2021 m. sausio 20 d. trečiadienis - 21:31
   

LENKIJOS PROFSĄJUNGŲ JUDĖJIMAS IŠGYVENA KRIZĘ

«
2016 12 07
Lenkijos profesinės sąjungos sparčiai praranda visuomenės paramą, - mano Lenkijos radijo laidoje dalyvavę ekspertai, - praneša portalas polskieradio.pl. Visai neseniai, praėjusio amžiaus 8 dešimtmetyje, profsąjungas sudarė daugiau nei 10 mln. lenkų. Šiandien šis skaičius yra daug kuklesnis – tik 1,5 milijono žmonių.

Pasak Piotr Ostrowski iš Varšuvos universiteto Sociologijos instituto ir Jeremi Mordasewicz iš Lenkijos darbdavių konfederacijos „Lewiatan“, kurie kalbėjo analitinėje Lenkijos radijo laidoje „Idėjų konfrontacija“, silpstančio profesinių sąjungų populiarumo priežastys gali būti suskirstytos į dvi grupes: tos, kurios nepriklauso nuo profesinių sąjungų susivienijimų, ir tos, kurioms tiesioginės įtakos turi jų pačių veiksmai.

„Lenkija natūraliai perėjo nuo pramoninės prie postpramoninės ekonomikos, kurios pagrindas yra paslaugų sfera. Nuo mūsų tai niekaip nepriklauso. Po 1989 m. šalyje viena po kitos uždarytos didelės įmones, kur dirbo šimtai tūkstančių žmonių. Tokio tipo kombinatai yra ideali aplinka profesinių sąjungų judėjimo plėtrai“, - sako socialinių mokslų daktaras Piotr Ostrowski.

Tačiau sociologas taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad dėl ženklaus narių sumažėjimo kaltos ir pačios profesinės sąjungos.

„Lenkijos profesinių sąjungų susivienijimai nuėjo į politiką, jie ėmė remti įvairiausias partijas ir judėjimus, dėl to daugelis nusigręžė nuo jų. Labai buvo apleistas ir darbas su darbuotojais iš mažų ir vidutinių įmonių, kurios yra nacionalinės darbo rinkos pagrindas“, - priduria Ostrowski.

Pasak Jeremi Mordasewicz iš darbdavių konfederacijos „Lewiatan“, pastaraisiais metais Lenkijos profsąjungos užmiršo savo pagrindinę užduotį - atstovauti darbuotojų interesams.

„Ekonomikoje mes turime dvi grupes žaidėjų: investuotojus-darbdavius ir darbuotojus, kurie visada yra priešingose pusėse. Antruosius turėtų apsaugoti profesinių sąjungų organizacijos. O harmonija yra įmanoma tik tada, kai už darbą atlyginama tinkamai“, - pabrėžia ekspertas.

Pagal polskieradio.pl


PN inf.

NAUJAUSI KOMENTARAI
2016-12-26 22:31:08laisvas
Tai kad ir pas mus tas pats. Gal klystu? Kur tos veiksmingos akcijos? Jau daug metų jų nei matyti, nei girdėti.
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai