2021 m. sausio 21 d. ketvirtadienis - 13:35
   

CETA PASIRAŠYTA, BET VILTIES DAR YRA

«
2016 10 31
Spalio 30 d. Kanados premjeras ir Europos Sąjungos vadovai Briuselyje pasirašė Kanados ir ES laisvosios prekybos sutartį CETA. Kanados ir ES viršūnių susitikimas buvo planuotas spalio 27 d., tačiau neįvyko, nes Belgijos federalinė valdžia negavo sutikimo pasirašyti minėtą sutartį iš vieno savo regionų – Valonijos.

Po derybų Valonijos parlamentas spalio 28 d. formaliai pritarė CETA pasirašymui, kuris ir įvyko spalio 30 d. Jeigu šiam dokumentui pritars Europos Parlamentas, jis iš dalies įsigalios jau nuo kitų metų. Tačiau jį visiškai įgyvendinti (tame tarpe ir ginčytiną investicijų apsaugos sistemą) bus galima tik tuomet, kai bus gautas mažiausiai 38 ES šalių ir regionų parlamentų pritarimas.

Vis dėlto net ir laikinasis sutarties taikymas leis įgyvendinti daugiau nei 90 proc. sutartyje numatytų nuostatų.

Europos piliečių iniciatyva prieš CETA ir TTIP surinko virš 3,5 mln. parašų, publikavo teisines išvadas dėl investicijų apsaugos mechanizmo ydingumo, surengta šimtai protestų visoje Europoje.

Tuo tarpu ES šalių vyriausybės, taip pat ir Lietuvos, aiškina, kad prekybos susitarimai yra išsigelbėjimas juos pasirašančioms šalims. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, jog žmonės protestuoja, nes yra suklaidinti. „Daugeliu atvejų priešininkų argumentai yra išgalvoti ir nepagrįsti, tačiau jie sukuria emocijų bangą ir žmonės iš inercijos protestuoja, patys tiksliai nežinodami prieš ką“, - URM pranešime cituojamas ministras.

Europos piliečių iniciatyvos prieš CETA ir TTIP Lietuvos biuras prieš kurį lauką paklausė URM, ar ši nemato reikalo atlikti studijos apie CETA poveikį Lietuvai. Tačiau poveikis esą žinomas, sutartis gera ir jokių studijų atliekama nebus.

„Mūsų politikai – kalbėkime ne vien apie ministrą Linkevičių, bet ir Jos Ekscelenciją prezidentę Dalią Grybauskaitę – demokratinius procesus mato kaip biurokratines kliūtis, kliuvinius “laisvajai prekybai”. Tokie žodžiai nuskamba, vos tik prabilus apie vadinamųjų prekybos susitarimų suderinimo su visuomene būtinybę ar net parlamentų balsavimus dėl šių sutarčių. Tai neturėtų būti priimtina demokratinei šaliai, kokia nori save matyti Lietuva“, - teigiama svetainės zali.lt publikacijoje. 


Kviečiame užduoti klausimus, susijusius su CETA („laisvosios prekybos“ susitarimas tarp ES ir Kanados), Lietuvoje rinktiems EP nariams. 


Nuotr.iš  Facebook paskyros „Prieš TTIP ir CETA. Europiečių iniciatyva“

PN inf.


NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai