2021 m. sausio 21 d. ketvirtadienis - 13:27
   

PROFESINĖS SĄJUNGOS PALAIKO SIŪLYMĄ STABDYTI DK ĮSIGALIOJIMĄ

«
2016 10 25
Seimo rinkimus laimėjus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai pasigirdo kalbų, jog vienas iš pagrindinių naujosios sudėties parlamento darbų būsiąs stabdyti nueinančios valdžios prastumto Darbo kodekso (DK) įsigaliojimą.

Lietuvos profesinių sąjungų, aršiai kritikuojančių naująjį Darbo kodeksą, kuris, smarkiai apribosiantis darbuotojų teises ir pabloginsiąs darbo sąlygas, atstovai mano, kad toks sprendimas būtų geriausias.

Į Seimą išrinktas buvęs Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vytautas Bakas savo Facebook paskyroje kitą dieną po rinkimų rašė:

„Vakar su kolegomis aptarėme pirmuosius darbus. Galiu patikinti Rūtą Skyrienę (Investuotojų forumo vykdančioji direktorė, neigiamai vertinanti ketinimus atidėti DK įsigaliojimą – red.)  - Darbo kodekso galiojimo stabdymas/keitimas – tarp pirmųjų trijų darbų. Nelauksime net šimto simbolinių dienų. Dabartinis nenaudingas nei verslui, nei darbuotojams. Nebent - įdarbinimo agentūroms, ieškančioms pigesnės ir „našesnės“ darbo jėgos trečiosiose šalyse (tokių skelbimų jau pilnas internetas)“.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) vadovas Artūras Černiauskas PN sakė, jog priimto Darbo kodekso įsigaliojimo sustabdymas būtų geriausia, kas šioje situacijoje galėtų atsitikti. „Realiausia būtų, jeigu DK įsigaliojimas būtų nukeltas iki 2017 m. liepos 1 d. Per šią rudeninę sesiją reikia baigti viską sutvarkyti ir pasiruošti įsigaliojimui“, - mano A. Černiauskas.

Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos pirmininkė ir Trišalės tarybos narė Gražina Gruzdienė pabrėžė, jog pirmiausiai reikia reikalauti atsakomybės už darbo broką.


„Turėtų atsakyti projekto užsakovai, kurie formavo Darbo kodekso rengėjų grupę. Akivaizdu, jog ji buvo sudaryta iš suinteresuotų asmenų. Pavyzdžiui, Tomas Bogdanskis yra Laikinojo įdarbinimo įmonių asociacijos prezidentas, Justinas Usonis taip pat yra verslo atstovas“, - pastebi PN pašnekovė. Profsąjungininkės  nuomone, atsakomybę už tai, kad buvo suformuota kaip tik tokia grupė ir išmokėti milijonai už „tokį broką“, turinti prisiimti socialinės apsaugos ir darbo  ministrė. „Portale socmodelis.lt turėjo būti pateikti kitose šalyse veikiančių modelių palyginimai ir argumentai, kodėl vienas ar kitas dalykas reikalingas Lietuvai. Tačiau viso to nėra, nors pinigai už tai sumokėti“, - komentuoja G. Gruzdienė. Ji primena su Socialinio modelio rengimu susijusių darbų vilkinimą, visą sumaištį, kuria pasižymėjo visa ši istorija.


G.Gruzdienės nuomone, situacija dar būtų buvusi ne tokia bloga, jeigu Seime būtų užregistruotas tas projekto variantas, kuris buvo suderintas Trišalėje taryboje, o po to dar patobulintas Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete. Dabar esą protingiausia būtų sustabdyti  Darbo kodekso įsigaliojimą. „Aišku, kils isterija. Yra tam tikrų dalykų su socialiniu draudimu (lygiagrečiai keistas ir Valstybinio socialinio draudimo įstatymas – red.), bet taip būtų geriausia. Kils isterija ir iš Investuotojų forumo, kuris nėra jokia darbdavių organizacija, pusės“, - pripažįsta, kad tokios grėsmės galimos profsąjungų lyderė.


G. Gruzdienės nuomone, sustabdžius DK įsigaliojimą projektas galėtų grįžti į Trišalę tarybą, kur turėtų būti nagrinėjamas „pastraipsniui“, arba būtų sudaryta darbo grupė, kurioje lygiavertiškai būtų atstovaujama visoms pusėms. Kitas variantas – į projektą grąžinti tai, dėl ko buvo sutarta Socialinių reikalų ir darbo komitete, tačiau tai esą tik iš dalies pagerintų situaciją – „tai būtų dideli lopai naujai suknelei“.

Pašnekovės teigimu, geriausia būtų dokumento įsigaliojimą stabdyti metams. Galbūt per tą laiką galima būtų pakeisti ir tą situaciją, kai viešojoje erdvėje daugiausiai transliuojama viena pozicija dėl Darbo kodekso, tuo tarpu profesinės sąjungos vos girdimos.


Beje, šiame problemų bare, G. Gruzdienės nuomone, ypač neigiamą vaidmenį suvaidino nacionalinis transliuotojas.

LMPS pirmininkė dar pastebi, kad paramą Lietuvos profesinėms sąjungoms yra išreiškusios kitų Baltijos ir Šiaurės šalių profesinė sąjungos.

Kito nacionalinio profesinių sąjungų centro – „Solidarumas“ – vadovės Kristinos Krupavičienės PN pakalbinti nepavyko, tačiau socialiniame tinkle Facebook komentuodama aukščiau minėtą V. Bako įrašą ji teigė: „Geras pasiūlymas, reikia grįžti prie Prezidentės veto ir pradėti diskutuoti“.

 PN inf.


 

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai