2021 m. sausio 21 d. ketvirtadienis - 12:49
   

NACIONALINIS LENKIJOS PEDAGOGŲ STREIKAS

«
2016 10 11
Spalio 10 d. įvyko nacionalinis Lenkijos pedagogų streikas. Piketai, mitingai vyko sostinėje ir 16-je šalies miestų, dalyvavo iki 25 tūkstančiai pedagogų, mokinių tėvų ir savivaldos darbuotojų. Kaip praneša Lenkijos mokytojų profesinė sąjunga (Związek Nauczycielstwa Polskiego - ZNP) protestuojama prieš švietimo reformą, kuria, ZNP teigimu, griaunama dešimtmečiais susiformavusi stabiliai veikianti švietimo sistema. Be kita ko, vienas iš reformos taikinių - gimnazijos, kurias siekiama likviduoti. Pasak profsąjungos, reforma siekiama ir švietimo sistemos privatizavimo.

Profsąjungų ekspertų nuomone, ši „Zalewskos (švietimo ministrės - red.) reforma“ sukelsianti organizacinį bei informacinį chaosą, juolab kad finansinės naujojo įstatymo pasekmės kris ant teritorinių savivaldos organų pečių. Nors valdžia žada išvengti masiško švietimo darbuotojų atleidinėjimo, profesinės sąjungos paskaičiavo, jog per reformą darbo neteks apie 36 tūkstančius Lenkijos pedagogų.

Pasak Lenkijos mokytojų sąjungos vadovo Sławomir Broniarz, profesinė sąjunga reikalauja, kad planuojamos reformos būtų atšauktos. Taip pat reikalaujama sudaryti profsąjungų ir valdžios susitarimą dėl pedagogų socialinės saugos.

Reikalaujama ir padidinti švietimo finansavimą, bent 10-čia procentų pakelti pedagogų atlyginimus. Dabar valdžios žadamas atlyginimų didinimas 35-65 zlotais, profsąjungos nuomone, nepriimtinas.

Nors „Solidarnošč“ protesto akcijose ir nedalyvauja (dalyvauja derybose su valdžia), jos atstovai taip pat kritikuoja numatomą reformą ir reikalauja, kad būtų nedelsiant sukurta ir dėl reformos  atleidžiamų mokytojų socialinės saugos sistema. „Švietimo sistemos reforma iš tiesų kelia rimtą susirūpinimą... Būtina nedelsiant pasiekti susitarimo su premjere  ir švietimo ministre, kad būtų garantuota atleidžiamų mokytojų socialinė gynyba“, - protesto akcijų išvakarėse pareiškė Solidarnošč atstovas švietimo reikalais Ryszard Proksa.

Prieš prasidedant akcijai, švietimo ministrė Zalewska pakvietė profesines sąjungas derybų. Mokytojų profsąjungos vadovas Broniarz šį kvietimą įvertino kaip valdžios manevrą siekiant sumenkinti protestantų ryžtą: supraskite, valdžia jau sutinka su jumis kalbėtis. Vis dėlto profsąjungos vadovas sutiko dalyvauti susitikime, bet pabrėžė, jog ministrės siūlymas aptarti tik socialinius-ekonominius reformos aspektus pedagogams nepriimtinas.Profsąjungų reikalavimai vien socialiniais klausimais neapsiriboja, kadangi pedagogams rūpi pati ydinga reformos visuma, kalbėjo žiniasklaidai Broniarz.

Pedagogų streiką palaikė daugelis visuomeninių organizacijų, politikų, tarp jų – ir politinė partija Platforma Obywatelska ("Piliečių platforma“ ).

Šaltiniai: polskieradio.pl; tvnwarszawa.tvn24.pl

 


NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai