2019 m. gruodžio 6 d. penktadienis - 21:11
   

KAD VALDŽIA NEUŽMIRŠTŲ, JOG JI TEBĖRA STEBIMA

«
2016 08 31
Artėjant Seimo rudens sesijai Prezidentės vetuoto naujojo Darbo kodekso (DK) likimas vis dar nėra aiškus. Valdančiosios partijos niekaip nesuformuoja vieningos pozicijos, o Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius netikėtai padarė reveransą profesinėms sąjungoms inicijuodamas susitikimą su jų lyderiais. Paramos atmetant prezidentės veto ieškojęs net pas opozicijos lyderį Andrių Kubilių, Premjeras staiga prakalbo apie bendrą „prezidentūros, Vyriausybės, Seimo, profsąjungų“ sutarimą. Anot jo, gali atsitikti ir taip, kad liks senasis, dabar galiojantis DK, o dėl galutinio priėmimo apsispręs būsimasis Seimas. Tuo tarpu profesinės sąjungos rugsėjo 10 d., pirmojo Seimo rudens sesijos posėdžio dieną, rengia mitingą prie parlamento. Pasak Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininko Artūro Černiausko, taip norima parodyti Seimo nariams, jog jie yra stebimi, ir nuo to, kaip jie balsuos, priklausys, kaip bus balsuojama už juos pačius.

Rugpjūčio 11 d. Premjeras, susitikęs su Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos atstovais, pasiūlė raštišką susitarimą dėl suderintų DK pakeitimų. Anot A. Butkevičiaus, jo parašas garantuotų, jog "Seimas į susitarimus atsižvelgs ir jų [pasiūlymų,- red.] neiškraipys".

Buvo sutarta, jog kitas profesinių sąjungų ir Vyriausybės vadovo susitikimas įvyks paskutinę rugpjūčio savaitę, tačiau iki šiol, anot LPSK pirmininko A. Černiausko (pokalbis vyko rugpjūčio 31 d. rytą), iniciatyvų iš Vyriausybės nesulaukta. Buvęs tik Premjero patarėjo raginimas Vyriausybės kanceliarijai nusiųsti profesinių sąjungų pageidavimus dėl Darbo kodekso.

Kaip PN sakė A. Černiauskas, apie kalbas, kad naujojo Darbo kodekso likimą turėtų spręsti naujos kadencijos Seimas, o kol kas galiotų senoji jo versija, sužinota tik iš žiniasklaidos. „Viena kalbiesi, dėl vieno tariesi, - kad sudėsim bendrus pasiūlymus ar kažkokį susitarimą pasirašysime, o paskui žiūrim, kad to atsisakoma“, - komentavo jis.

Vis dėlto, nors situacija ir nėra aiški, laiko iki Seimo sesijos pradžios, anot pašnekovo, dar yra: „Mums svarbiausia sutarti iki rugsėjo 10 d. arba 12 d., tada bus svarstoma Seime, koks sprendimas bus priimtas dėl Darbo kodekso“.

LPSK vadovo paklausėme, kuri versija (pritarimas veto ar sprendimo atidėjimas kitam Seimui) būtų palankesnė darbuotojams. „Nelabai kas ryžtasi prognozuoti, kokia susiformuos valdančioji dauguma. Jeigu į daugumą ateis liberalios jėgos, tai senasis Darbo kodeksas jiems bus kaip raudonas skuduras jaučiui, todėl jie norės jį pakeisti nauju ir jis gali būti liberalus, toks, koks dabar yra priimtas Seime“, - svarsto A. Černiauskas. Tuo tarpu dabartinis Seimas, dauguma jo narių, anot jo, yra įsigilinę į dokumentą, todėl būtų paprasčiau jiems priimti Prezidentės veto, pataisyti „socialiai jautrius“ momentus. Kita Seimo kadencija tuo tarpu įvertintų, kaip veikia kodeksas, ir, esant reikalui, jį koreguotų. Toks variantas profesinėms sąjungoms ir jų atstovaujamiesiems esą būtų optimaliausias. „Juo labiau kad tokiu atveju būtų sukurtas fondas, iš kurio mokamos išeitinės išmokos darbuotojams. Jis ypač pasitarnautų smulkiajam verslui, kai dėl ekonominių ar technologinių priežasčių reikia atleisti darbuotojų“, - mano LPSK lyderis. Jo teigimu, jeigu Seimas priimtų tą dokumento variantą, kuriam buvo pritarta Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete, tai būtų „ir vilkas sotus, ir avis sveika“.

PN paklausus, kokia bus pagrindinė rugsėjo 10 d. mitingo žinia, A. Černiauskas pabrėžė, jog labiausia siekiama Seimo nariams parodyti, „kad mes stebime visą procesą, žiūrime, kaip politikai balsuos, o jų priimti sprendimai atsilieps jiems dalyvaujant rinkimuose“. Ir žinoma, Seimui bus siūloma pritarti Prezidentės veto, pataisyti Seimo priimtą dokumentą, o senąjį Darbo kodeksą „palikti istorijai“.

Anot LPSK vadovo, į mitingą, jo organizavimą stengiamasi įtraukti visas profesines sąjungas, taip pat kitas organizacijas (tarp jų ir socialinį judėjimą „Gyvenimas per brangus“). „Gal mums tenka daugiau organizacinių rūpesčių (leidimas, įgarsinimas, scena), bet kviečiame dalyvauti visas profesines sąjungas, ir ne tik jas, kad kuo daugiau žmonių prisijungtų, kad nebūtų tiktai mūsų akcija, o visų“, - PN sakė LPSK pirmininkas Artūras Černiauskas.

Primename, kad mitingas įvyks rugsėjo 10 d., šeštadienį, 10 val., Nepriklausomybės aikštėje (Gedimino pr. 51, Vilnius).


PN inf.


NAUJAUSI KOMENTARAI
2016-09-05 08:12:49Regina (profsajunga@audimas.lt)
Susipazinti
2016-09-02 14:57:39Algirdas Markevičius
Dėl judėjimo "gyvenimasperbrangus" dalinai sutinku, tik koks jo yra derybinis statusas? Darbuotojams atstovauja profesinės sąjungos. Iš kitos pusės galiu padėkoti jiems už ryžtingus ir savalaikius sprendimus, jie padarė tai, ko nesugebėjome mes. Žvelgiant iš moralinės pusės, mažų mažiausiai juos reikėjo informuoti ir konsultuotis dėl susitikimo. Mes gi nežinome visų susitikimo organizavimo detalių ir sąlygų. Ačiū judėjimui "gyvenimasperbrangus" už gyvenimo pamoką.
2016-09-02 10:07:44Kęstutis Juknis
Manau klaidinga mintis pritarti, kad visiškai susikompromitavęs seimas ir dar labiau vyriausybė be atsakomybės numestų kitiems įgyvendinti absurdą vadinamąjį darbo kodeksą. Apie kokius nors kompensacinius fondus, kuriems net nenumatytas finansavimas nėra net ką šnekėti, nes visą eilę klausimų turės spręsti naujais seimas. Kai nežinai tikrosios nuomonės Artūrai niekad garsiai nekalbėk viešai. Mes juk patys kalti - jokios diskusijos su profsąjungomis plačiai po mitingo nedarėme.
Judėjimas *gyvenimasperbrangus* apskritai po kelių profsąjungiečių susitikimo su premjeru jaučiasi išduoti, nes jie net nebuvo pakviesti dalyvauti kartu susitikimuose su valdžia. Čia elgiamasi neatsakingai, taip neturėtų daryti save gerbiantys žmonės.
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai