2021 m. sausio 18 d. pirmadienis - 6:46
   

„MES GYVENSIM IR DAR BALSUOSIM!”

«
2016 06 17
  Tokiu vedamuoju šūkiu įprasminta ilgai anonsuota profsąjungų protesto akcija birželio 16 d. įvyko. Renginio organizatorių - Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) ir Lietuvos profesinės sąjungos "Solidarumas" - nesutrikdė klastingas valdančiųjų manevras  išvakarėse pakeisti Seimo darbotvarkę ir nukelti naujojo darbo kodekso priėmimą į kitą savaitę. Mitingo scenarijus (ypač kūrybingas ir turiningas) buvo sėkmingai pritaikytas ir naujomis aplinkybėmis, - dalyviai turėjo dar vieną progą išsakyti savo požiūrį į valdančiųjų žmonėms primetamus darbo bei socialinius įstatymus bei galimybę pasimėgauti įstatymų priėmimo virtuve Lietuvos Seime.

Netekus galimybės tiesiogiai iš plenarinių posėdžių salės transliuoti Socialinio modelio priėmimo precedūrą (tokio „kontakto“ su mitinguotojais, spėtina, išsigando ir Seimo valdyba) mitingo estradoje pakabintame ekrane buvo rodomi jau įvykusių Socialinio modelio svarstymų ir parlamentarų balsavimo vaizdo įrašai. Į scenarijaus vyksmą buvo įtraukti visi jo dalyviai, gyvai stebėję ir atitinkamai komentavę paskirų Seimo narių argumentaciją už ar prieš paskirus Darbo kodekso punktus, o paskui ir patys pakviesti "balsuoti" dėl to ar kito DK punkto.

Įtaigumo renginiui pridėjo ir tai, kad demonstruojant kelis vaizdo įrašus juos komentavo profesinių sąjungų "ekspertais" pristatyti LPSK vadovas Artūras Černiauskas ir Maistininkų profesinės sąjungos vadovė Gražina Gruzdienė.

Tarp šios "viktorinos" epizodų į estradoje esančią tribūną buvo kviečiami maistininkų, energetikų, viešųjų paslaugų, miško ir miško pramonės darbuotojų, taip pat Klaipėdos regiono, Kauno ir kitų profsąjungų atstovai bei vadovai. Oratoriai kritikavo paskiras socialiai ydingas DK projekto nuostatas, kalbėjo apie valdančiųjų, pirmiausia "kairiųjų" socialdemokratų, klastas bei neįvykdytus pažadus. Viena iš daugelio oratorių - AB "Utenos trikotažas" pirmininkė Vilija Bierontienė priminė ministrei Algimantai Pabedinskienei prieš metus viešai duotą neįvykdytą pažadą, esą nė vienas Socialinio modelio punktas nepasieks Seimo, kol jis nebus suderintas Trišalėje taryboje.

Teko pylos ir „ketvirtajai valdžiai“. Žurnalistų sąjungos (kaip žinoma, esančios LPSK sudėtyje) pirminininkas Dainius Radzevičius kritikavo kai kuriuos savo cecho atstovus, palaikančius tik dešiniąją ideologiją. Net ir visuomeninis transliuotojas, pastebėjo žurnalistų lyderis, "keletą metų veikė darbo santykių liberalizavimo kryptimi".

Į mitingą atvyko ir keletas Seimo narių bei valdžios aparato atstovų. Vienas iš pirmųjų gavęs žodį Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas konservatorius Rimantas Jonas Dagys taip pat peikė naująjį Darbo kodeksą kaip „abstraktų“, menkinantį profsąjungų vaidmenį bei skatinantį emigraciją įstatymą. Opozicijos atstovas kritikavo ir ministrę Algimantą Pabedinskienę, kuri esą buvo abejinga šio svarbaus projekto likimui, nes nė karto neapsilankė komiteto posėdžiuose.

Darbuotojų interesus ginančią kalbą mitinge pasakė ir Seimo narys Zbignev Jedinskij. Mitingą stebėjo ir Seimo socialinių reikalų komiteto narys Mečislovas Zasčiurinskas.

Profsąjungų, darbuotojų nuotaikas vaizdžiai išreiškė ir į renginį atsivežti plakatai bei transparantai. „Butkevičiau, mes nekenčiam tavęs!“; „Skandinavai susikūrė gerovę "daužydami" valdžiai langus (Mečys Laurinkus)“; „Ne tik paukščiai būna pikti! Mes jus (Seimo narius - red.) stebim“; „Nevykit mūsų iš Lietuvos!“; "Senovės graikai abejingus piliečius vadino idiotais“; „Gėda atimti paskutines garantijas!“; „Mes dar balsuosim. Bet ar už tave, Seimo nary?“; „Nulio valandų darbo sutarties įteisinimui - NE“!; „Ar mūsų nuomonė dar rūpi?“; „Mes už adekvatų darbo užmokestį“; „Įstatymai naujyn - gyvenimas blogyn“; „Karpykite savo algas, o ne mūsų teises“; R.Šimašiau, padėk įveikti visuotinę rafinuotą liberaliąją korupciją Klaipėdoje!“; „Generole V.Gailiau, skelbk karą visuotinei liberaliajai korupcijai Klaipėdoje!“; „Neleiskime įteisinti darbo jėgos išnaudojimo!“ - bylojo plakatai.

Pažymėtina, kad šį kartą į Nepriklausomybės aikštę atvyko beveik visų šalies šakinių, regioninių bei nacionalinių centrų atstovai, tačiau dažniausiai tik vadovai su keliais kolegomis. Didžiausias delegacijas į Vilnių atsivežė klaipėdiškis maistininkų profsąjungos lyderis Raimondas Tamošauskas, AB „Utenos trikotažas“ profsąjungos pirmininkė V. Bierontienė, nemažą dalyvių grupę kelionei į Vilnių surinko AB „Achema“ darbuotojų profsąjungos. Kaip visada, sutelktai ir gausiai buvo atstovaujamos oranžinės LPS „Solidarumas“ spalvos.

Į mitingą atvyko ir centrams-renginio organizatoriams nepriklausančių profsąjungų – kauniškės „Sandraugos“, kauniškės Jungtinės profesinės sąjungos ir jai priklausančių bibliotekininkų vadovai su delegacijomis. Renginyje dalyvavo ir Lietuvos profsąjungom solidarumą pareiškė svečiai iš broliškų Lenkijos, Vokietijos, Rumunijos profesinių sąjungų.

Renginio kulminacija tapo labiausiai darbuotojams „nusipelniusių“ valdžios atstovų (jų portretai puikavosi ir specialiai parengtoje „galerijoje“) apdovanojimų ceremonija. Jie buvo tokie:

Skaudžiausias smūgis darbuotojams“ – už išeitinių išmokų mažinimą, 0 valandų darbo sutarties įvedimą ir darbuotojų atleidimą be priežasties – antipilietinio darbo spartuolio vardą laimėjo Socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė. Seimo narei bus įteiktas prizas – makaronai.

Labiausiai mylintis darbuotojus“ – politikas, viešai reiškiantis paramą darbuotojams, tačiau balsuojantis priešingai – už dirvos išpurenimą dešiniųjų atėjimui suteikiamas Algirdui Butkevičiui. Premjerui bus įteikti riestainiai.

Darbas – dzin“ – už blogiausios Europos Sąjungos praktikos įgyvendinimą suteikiamas vienam iš socialinio modelio rengėjų Tomui Davuliui, kuriam bus įteiktas kalafioras.
Nors į renginį šį kartą susrinko palyginti mažai dalyvių (anot LPSK pranešimo, tik „keli šimtai“), profesinės sąjungos rankų nenuleidžia, - kova dėl socialinių garantijų ir demokratiškų darbo santykių bus tęsiama. Šiuo mitingu nesibaigė ir akcija „Mes gyvensim ir dar balsuosim!“ Organizatorių vardu iš mitingo tribūnos buvo pareikšta: „Užtikriname, kad ir toliau stebėsime, už ką balsuoja Seimo nariai ir skelbsime visuomenei“.

JS
 

NAUJAUSI KOMENTARAI
2016-06-18 11:36:21evaldas
černiauskas, kas čia anam atsitiko ar nebepriėmė dirbančiųjų teises už nacionalinį susitarimą parduoti, o gal trišalėj kavos nebeduoda? Kai tokie "draugai" tai nė priešų nereikia
2016-06-17 11:53:45BNS
Vakar vyko Nacionalinių centrų organizuotas mitingas. Per spaudos konferencijas ir kitas priemonės VADAI gyrėsi bus mitingo dalyvių apie 2000.
Tai dalyvauju ir skaičiuoju, skaičiuoju kažkaip iki 200 suskaičiuoju dalyvių. Galvoju ir kaip čia yra gal VADAI pasigyrė ar žurnalistai vienu nuliu per daug prirašė. Nu bet bala matė AČIŪ kad organizavo.
Vakare teko dalyvauti Socialdemokratų renginyje ir vienas aukštas partijos vadovas pareiškė, kad čia vieno Nacionalinio profesinių sajungu centro VADO ambicijos, už negautą vietą partijos sąraše.
Paskui dar kita replika tai kad patys nariai nepaliko savo VADŲ.
Nemiga kaip nekankina, ir lyg ne pilnatis bet vistiek galvoju o kodėl taip nesiseka MŪSŲ VADAMS. Prie butelio tai tokie viski KIETI vienas už kotą - padarys tą padarys aną ir t.t.
O gal čia viskas surežisuota? Nes vieno Nacionalinio centro atstovas net Premjero patarėja? Ir kaip neatsistatydino o gal bus numesta parama centrams pravalgyti.
O apie vienybę tai nekalbu :)
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai