2021 m. sausio 18 d. pirmadienis - 6:50
   

PEDAGOGŲ PROBLEMOS TRIŠALĖJE TARYBOJE

«
2016 05 20
Gegužės 17 d. įvykusiame Lietuvos trišalės tarybos (TT) posėdyje, greta MMA algos kėlimo klausimo, pasikeista nuomonėmis dėl kai kurių švietimo sektoriui aktualių problemų, buvo pristatytas profesinių sąjungų kreipimasis dėl saugios aplinkos, nes atvejų, kai mokytojai yra užgauliojami, psichologiškai ir fiziškai nukenčia nuo mokinių ir net jų tėvų labai padažnėję. Svarstant Biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo tobulinimo gaires, paaiškėjo, jog švietimo profesinės sąjungos nepritaria, kad toks įstatymas paliestų ir pedagogus.
Kaip apsaugoti pedagogus nuo psichologinio ir fizinio smurto?

Švietimo profsąjungų atstovas E. Jesinas, pristatydamas pedagogų atstovų kreipimąsi dėl saugios aplinkos ugdymo įstaigose užtikrinimo, kartu paprašė TT imtis iniciatyvos paraginti Vyriausybę skirti atitinkamą dėmesį šiai seniai pribrendusiai problemai. Pasak E.Jesino, šį kreipimąsi inspiravo Papilės mokyklos įvykiai. Be to, dar ir, pavyzdžiui, 2014 metais atliktas tyrimas parodė, kad net 70 proc. pedagogų patiria tiek fizinį, tiek psichologinį smurtą.

Švietimo profesinės sąjungos siekia, kad būtų sugriežtinta tėvų atsakomybė, nes atvejų, kai mokytojai yra užgauliojami, psichologiškai ir fiziškai nukenčia nuo mokinių ir net jų tėvų labai padažnėjo.

Tos problemos opios ne tik Lietuvoje, kai kur jau bandoma imtis konkrečių žygių joms spręsti: pvz., Estijoje tėvams, kurie nesusitvarko su vaikų auklėjimo pareigomis, įvesta 700 eurų bauda. Beje, Lietuvos administracinių nusižengimų kodeksas tėvams numato baudą nuo 14 iki 27 eurų.

LPS „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė bandė užtarti tėvus teigdama, kad tėvams dažnai nesudaromos sąlygos tinkamai prižiūrėti vaikus, nes jie darbe praleidžia po 12 val., ypač jeigu vaiką augina tik vienas iš tėvų.
Sumanymas suvienodinti biudžetininkų atlyginimų sistemą ne visiems tinka

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo departamento direktorė Eglė Radišauskienė  pristatė Biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo tobulinimo gaires. Jos teigimu iš 1,2 mln. Lietuvos darbuotojų net 180 tūkst. dirba biudžetinėse įstaigose. Pastaroji sistema šiuo metu esanti „visiškai išbalansuota“, nes „kai kurios sritys“ yra išsikovojusios ženkliai didesnius atlyginimus, o kitų algos praktiškai „nejudintos“ ir balansuoja „ant MMA ribos“. Todėl ir nuspręsta biudžetininkų darbo apmokėjimą įteisinti įstatymu, suvienodinti darbo užmokesčio sistemas, kad vienodą kvalifikaciją turintys darbuotojai gautų ir tokį patį atlyginimą.

Pranešėja taip pat paneigė gandus, kad minėtas įstatymas sudarys prielaidų sumažinti esamą darbo užmokestį. Kad to būtų išvengta, neva bus įvestos atitinkamos nuostatos.

Biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymas taip pat pareikalaus net 84 mln. eurų papildomų lėšų. Tačiau tikimasi, kad vieninga sistema sudarys prielaidų specialistams mokėti konkurencingus atlyginimus ir taip sumažės jų migracija. Beje, Darbo departamento vadovė informavo, jog Lietuva yra priskiriama prie didžiausią viešąjį sektorių (lyginant su privačiuoju sektoriumi) ES turinti šalis. Dėl to esą neišvengiamai teks kalbėti ir apie šio sektoriaus optimizavimą.

Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Eugenijus Jesinas replikavo, jog švietimo profesinės sąjungos nepritaria, kad mokytojai būtų „ įtraukti“ į šią tvarką, nes švietimo sektorius – specifinė sritis, kurią reglamentuoja Švietimo įstatymas. Jis taip pat informavo, jog Premjero sudarytoje darbo grupė buvo vieningai sutarta, kad švietimo darbuotojai turi būti „išimti“ iš įstatymo. „Mūsų manymu, reiktų sudaryti bendrą darbo grupę, nes dabar mes jokiu būdu negalime pritarti tokiam projektui“, - kalbėjo E. Jesinas.

Jam pritarė ir Švietimo ir mokslo ministerijos atstovas Aidas Aldakauskas teigdamas, jog „šita schema“ visiškai netinka švietimui ir tai esą ne kartą yra sakyta.

E. Radišauskienės teigimu, Vyriausybės strateginiame komitete yra nuspręsta, kad visos sritys yra vienodai svarbios ir turi būti aprėptos vienu įstatymu, todėl išimčių esą nebus daroma.

Trišalės tarybos nariai, atstovaujantys tiek profesinėms sąjungoms, tiek darbdaviams, iš esmės sutiko, kad toks įstatymas yra reikalingas ir biudžetiniame sektoriuje labai laukiamas. Dėl švietimo darbuotojų TT nariai nesiėmė spręsti.

RMP

Vytauto Kašėtos nuotraukoje – profesinių sąjungų atstovai TT posėdyje

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai