2021 m. sausio 26 d. antradienis - 16:46
   

TAUPYMO POREIKIS GALINGESNIS UŽ ĮSTATYMĄ?

«
2009 08 19

Vyriausybė, priėmusi nutarimą  biudžetinių įstaigų ir organizacijų darbuotojų bazinę mėnesinę algą (BMA) ir bazinį valandinį atlygį mažinti nuo rugsėjo 1 d., pažeidžia Darbo kodeksą.

 

Rugpjūčio 19 d. posėdyje Ministrų kabinetas pakeitė nutarimą „Dėl biudžetinių įstaigų ir organizacijų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarkos tobulinimo“ ir nusprendė, kad bazinė mėnesinė alga biudžetininkams mažės 6 litais – nuo 128 iki 122 litų (mažėja 4,7 proc.), o bazinis valandinis atlygis 3 centais – nuo 0,76 iki 0,73 lito (mažėja 4 proc.).

 

Pasak Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos teisininkės Jolantos Cinatienės, pažeidžiamas Darbo kodekso 203 straipsnis. DK numato, jog nustatant naujas darbo apmokėjimo sąlygas darbdavys turi raštu apie tai pranešti darbuotojams ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį iki jų įsigaliojimo.

 

Tiesa, Kodekse numatyta, jog be darbuotojo raštiško sutikimo darbo apmokėjimo sąlygas darbdavys gali keisti „tik tuo atveju, kai įstatymais, Vyriausybės nutarimais ar pagal kolektyvinę sutartį yra keičiamas tam tikros ūkio šakos, įmonės ar darbuotojų kategorijos darbo apmokėjimas“.

Tačiau jeigu tokiu atveju darbo užmokestis mažinamas, būtinas  darbuotojo raštiškas sutikimas.

 

Jeigu bibliotekininkė ar mokytoja dėl to kreiptųsi į teismą, ji bylą greičiausiai laimėtų, LP sakė  J.Cinatienė. Pasak jos, Aukščiausiojo Teismo praktika taip pat palanki darbuotojams.

 

Vyriausybė skaičiuoja, kad šis sprendimas vien šiais metais leis sutaupyti apie 160 mln. litų, o kitąmet bendras finansinis efektas sieks 480 mln. litų.

 

(RMP)

NAUJAUSI KOMENTARAI
2009-09-03 13:31:16Ir dar...
Klausimėlis: Ar eisi į draudimą paprašyti pinigų už sudaužytą mašiną, jei jos nebūsi apsidraudęs?
2009-09-03 13:27:06Piliečiui
Sakote, kad profsąjungos turi išreikalauti laikytis įstatymų. Na, taip, bet tiek, kiek tai apibrėžia patys įstatymai. Juk profesinės sąjungos kuriasi tam, kad reguliuotųsi Darbo santykius su savo darbdaviais. Profesinės sąjungos yra nevalstybinės įstatymų laikymosi priežiūros institucijos. O Valstybinė įstatymų laikymosi priežiūros institucija yra Valstybinė darbo inspekcija (kas liečia darbo santykius). O toliau, žinia, yra kitos institucijos, kurios gina ir saugo kitų žmonių teises ir interesus. Keisti pas mus žmonės. Nori, kad profesinės sąjungos apskritai kovotų už viskąir už visus, netgi už tuos, kurie nėra profesinių sąjungų nariai. Atleiskit, bet taip negali būti. Tarybiniais laikais visi iki vieno buvo profsąjungoje, todėl profsąjungos ir kovojo už visus. O dabar viskas apsivertė aukštyn kojom, tad atsipeikėkit, žmonės. Nereikalaukit to, kas jums nepriklauso.
2009-08-27 16:43:35VALSTYBININKAS
..nors vardą teisingai parašytumėte..Gintautas
dėl Centro-tai tikrai stipraus, vieningo Valstybininkų Centro reikia. To reikia nariams. O turėti stiprę atstovaujančią instituciją( centrą ar kaip bepavadinsi), manau svarbu visiems , kurie dar tiki profsajungine idėja GINTI IR ATSTOVAUTI..
..bet kaip visad, yra ir tokių kurie šito nelabai nori...
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai