TAUPYMO POREIKIS GALINGESNIS UŽ ĮSTATYMĄ?
Vyriausybė, priėmusi nutarimą biudžetinių įstaigų ir organizacijų darbuotojų bazinę mėnesinę algą (BMA) ir bazinį valandinį atlygį mažinti nuo rugsėjo 1 d., pažeidžia Darbo kodeksą.
Rugpjūčio 19 d. posėdyje Ministrų kabinetas pakeitė nutarimą „Dėl biudžetinių įstaigų ir organizacijų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarkos tobulinimo“ ir nusprendė, kad bazinė mėnesinė alga biudžetininkams mažės 6 litais – nuo 128 iki 122 litų (mažėja 4,7 proc.), o bazinis valandinis atlygis 3 centais – nuo 0,76 iki 0,73 lito (mažėja 4 proc.).
Pasak Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos teisininkės Jolantos Cinatienės, pažeidžiamas Darbo kodekso 203 straipsnis. DK numato, jog nustatant naujas darbo apmokėjimo sąlygas darbdavys turi raštu apie tai pranešti darbuotojams ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį iki jų įsigaliojimo.
Tiesa, Kodekse numatyta, jog be darbuotojo raštiško sutikimo darbo apmokėjimo sąlygas darbdavys gali keisti „tik tuo atveju, kai įstatymais, Vyriausybės nutarimais ar pagal kolektyvinę sutartį yra keičiamas tam tikros ūkio šakos, įmonės ar darbuotojų kategorijos darbo apmokėjimas“.
Tačiau jeigu tokiu atveju darbo užmokestis mažinamas, būtinas darbuotojo raštiškas sutikimas.
Jeigu bibliotekininkė ar mokytoja dėl to kreiptųsi į teismą, ji bylą greičiausiai laimėtų, LP sakė J.Cinatienė. Pasak jos, Aukščiausiojo Teismo praktika taip pat palanki darbuotojams.
Vyriausybė skaičiuoja, kad šis sprendimas vien šiais metais leis sutaupyti apie 160 mln. litų, o kitąmet bendras finansinis efektas sieks 480 mln. litų.
(RMP)