2018 m. sausio 23 d. antradienis - 19:32

GRĮŽTANT PRIE „GEGUŽINIŲ” (APŽVALGA SU KOMENTARU)

»
Ar tikrai Lietuvos profesinėms sąjungoms bei kairiesiems sukviesti žmones į gatves sutrukdė aplinkybė, kad Lietuvoje tą pačią dieną buvo minima ir Motinos diena? O gal tai - tik pretekstas nieko nedaryti? - tokie ir panašūs klausimai kyla grįžtant prie praėjusių „gegužinių“.

Vis dėlto Vilniuje Gegužės pirmoji buvo paminėta ir "kalendoriškai": profsąjungų palikta tuščia erdve pasinaudojo naujasis judėjimas "Nacionalinis interesas". Vinco Kudirkos aikštėje jis surengė piketą "Už civilizuotus darbo santykius, už socialiai orientuotą valstybę!", akcijoje dalyvavo ir dviejų šalies profsąjungų atstovai (vaizdo įrašas).

Tuo tarpu kitų šalių, įskaitant ir kaimynų latvių (nuotr.:Ryga, Domo a.) profesinės sąjungos gegužės 1 d., sekmadienį, ir šventė, ir kovojo.

Išsamiau - paspaudus antraštę


2016 05 03

GEGUŽĖS PIRMOJI: PRIEŠ KAPITALO GODUMĄ!

»
Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija (ITUC) paskelbė specialų pareiškimą, skirtą Gegužės pirmajai kaip darbo žmonių solidarumo ir kovos dienai.

"Šią gegužės dieną daugelis žygiuoja su šūkiais už laisvę ir prieš konfliktus bei vergiją. Daugelis mitinguoja už teisingumą pabėgėliams, kiti reikalauja minimalaus darbo užmokesčio ir kolektyvinių derybų bei kviečia priešintis korporacijų godumui. Visa tai yra pagrindiniai lygybės ir socialinio teisingumo principai.

Mūsų vyriausybėms bijant korporacijų galybės, stosime ginti demokratijos ir kovosime prieš korporacijų godumą. už visuotinę gerovę. Mūsų planeta turi būti saugi, o aukščiausia siekiamybė - bendrasis gėris," - pabrėžiama Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacijos išplatintame ir jos generalinės sekretorės Sharan Burrow pasirašytame pareiškime.

Išsamiau - paspaudus antraštę


2016 04 30

APIE SKURSTANČIAS ŠEIMAS – SU GRAUDULIU

»
Balandžio 29 d. Vilniuje, Vinco Kudirkos aikštėje, įvyko protesto akcija „Už didesnius atlyginimus ir vaikų svajonių išsipildymą“, skirta Tarptautinei darbo dienai, šiemet sutampančiai su Motinos diena. Tarp maždaug pusantro šimto atvykusiųjų dauguma buvo su Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ atributika. Atstovauta ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinei sąjungai, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijai, kurios atributika - kartu su "Solidarumo" logotipu - buvo ir organizatorių plakatuose.

Pirmoji kalbėjusi LPS „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė priminė, jog Lietuvos atlyginimai yra vieni mažiausių ES, yra nemaža skurstančių šeimų. „Ypač skursta vienišos mamos, kurios, gaudamos minimalų atlyginimą, dirba po 12 val., neturi laiko, kurį galėtų skirti vaikui. O atėjusi namo, kokias vaišes ji atneša vaikui? Šiandien ledų porcija kiek kainuoja? Vaikiškos pėdkelnės?“ – susigraudinusi kalbėjo pirmininkė.

Į mitingą atvyko ir kalbėjo kauniškės „Sandraugos“ pirmininkas Kęstutis Juknis, Kovo 11-osios akto signataras Audrius Rudys.

Išsamiau - paspaudus antraštę


2016 04 29

KIEK ŽINOTE APIE DARBUOTOJŲ SAUGĄ?

»
Balandžio 28 d. minima Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena. Šiemet šią dieną Valstybinė darbo inspekcija (VDI) antrus metus organizuoja nacionalinį e. testą (konkursą). Į klausimus galima atsakinėti nuo 6 val. ryto iki 24 val.

Testą sudaro 25 klausimai su 3-4 atsakymų variantais, iš kurių reikės pažymėti vieną teisingą. Sprendusieji testą turės galimybę atsispausdinti ar išsisaugoti  savo atsakymus su jų įvertinimo procentais ir jau kitą dieną, t.y. balandžio 29 d., pasitikrinti teisingus atsakymus.

Toliau - spausti antraštę


2016 04 28

KĖDAINIŲ AUTOBUSŲ PARKO DARBUOTOJAI BALSUOJA DĖL STREIKO

»
Šiandien, bandžio 27 d., nuo 10 iki 17 val., UAB „Kėdbusas“ darbuotojai balsuoja dėl streiko. Kolektyvinis ginčas tarp bendrovės vadovybės ir profesinės sąjungos (priklauso Respublikinei jungtinei profesinei sąjungai - RJPS) kilo dėl to, kad darbdavio atstovai vilkina derybas dėl kolektyvinės sutarties, nevykdo įsipareigojimų  ir „dirba nekonstruktyviai“.

Kaip informuojama RJPS tinklalapyje, deryboms dėl kolektyvinės sutarties atnaujinimo darbuotojų atstovai prisistatė vasario 11 d. Kadangi įstatymų nustatytu terminu darbdavys  derybų nepradėjo, kovo 15 d. profesinė sąjunga iškėlė reikalavimus bei pradėjo kolektyvinį ginčą. Profesinės sąjungos narių (daugiau nei pusė visų autobusų parko darbuotojų) susirinkime balandžio 19 d. vienbalsiai nutarta pradėti balsavimą dėl streiko.


Tikra.lt nuotr.: profesinės sąjungos narių susirinkimas, kairėje - RJPS pirmininkas Arvydas Dambrauskas.

Toliau - paspaudus antraštę


2016 04 27

GEGUŽĖS PIRMĄJĄ STELBIA MOTINOS DIENA?

»
Tarptautinei darbo dienai sutampant su sekmadieniu bei Motinos diena profesinės sąjungos gegužinę programą „kompensuos” tarptautinės dienos išvakarėse: „Sandrauga” - balandžio 27 d. apskrituoju stalu, „Solidarumas” ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija – balandžio 29 d. protesto akcija „Už didesnius atlyginimus ir vaikų svajonių išsipildymą“. Kaip pastarosios akcijos preliudija balandžio 27 d. numatoma spaudos konferencija.

Kol kas žinoma, kad gegužės 1 dieną  Gegužės pirmąją ketina minėti tik  asociacija “Nacionalinis interesas”. Anonsuojami tokie jos renginio šūkiai: “Už civilizuotus darbo santykius – už socialiai orientuotą valstybę!“, „Už viešojo sektoriaus išsaugojimą ir plėtrą!“.

PN nuotraukoje: 2013 m. Gegužės pirmoji. Plakate užrašas: “O kur progresiniai mokesčiai?”

Išsamiau - paspaudus antraštę
2016 04 26

BE EUFORIJOS, TAČIAU PALANKIAI

»
Rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės "Baltijos tyrimai" 2016 m. balandžio 1 - 11 d. atliktos apklausos duomenimis, 45 proc. respondentų profesinėmis sąjungomis pasitikėjo, o 39 proc. teigė jomis nepasitikį.

Palyginti su ankstesne, kovo 3 - 5 d., apklausa, pasitikinčiųjų sumažėjo 4 procentais, nepasitikinčiųjų padaugėjo 5 procentais. Žodžiu, kovo mėn. gana netikėtai pasireiškęs itin didelis palankumas profsąjungoms po mėnesio vėl grįžo į nusistovėjusį, tiesa, taip pat gana palankų, vertinimą ( turint galvoje, kad 2015 metų vidutinis "pasitikėjimo - nepasitikėjimo" santykis buvo 42,9 : 38,7).

Tarp 21 vertinamos institucijos profesinės sąjungos grįžo į 15 vietą (prieš mėnesį buvo pakilusios į 14-ąją).

Išsamiau - paspaudus antraštę


2016 04 23

PUSTUŠTĖSE SALĖSE Į DK PROJEKTĄ GRĄŽINAMOS ŽALINGOS NUOSTATOS

»
Balandžio 21 d. Seime toliau buvo nagrinėjamas naujojo Darbo kodekso (DK) projektas. Kaip informuoja Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK), parlamentarai šio įstatymų projekto svarstymui skyrė vos pusvalandį, „per kurį spėjo atmesti Socialinių reikalų ir darbo komitete (SRDK) išnagrinėtus sprendimus“. O dėl visos šalies darbuotojams ypač svarbaus Darbo kodekso projekto Seime balsavo vos 85 parlamentarai.

Prieš Seimo posėdį LPSK vėl surengė piketą, protestuodami prieš skubotą DK svarstymą.

Tuo tarpu Lietuvos maistininkų profesinė sąjunga (LPMS) pradėjo kampaniją – siunčia laiškus Seimo nariams, balsavusiems už darbuotojams žalingas nuostatas. Balandžio 21 d. protesto laiškai išsiųsti 49 Seimo nariams, balandžio 14 d. balsavusiems už  neapibrėžtos apimties darbo sutarčių gražinimą į Darbo kodekso projektą.

Toliau – paspaudus antraštę.


2016 04 22

PROFESINĖ SĄJUNGA – VIENA IŠ INFOCENTRO ĮKŪRĖJŲ

»
Šiandien, balandžio 21 d., Lietuvos–Lenkijos pasienyje, Kalvarijos pasienio poste, atidaromas pirmasis Europoje Informacinis centras komandiruojamiems darbuotojams ir darbo migrantams.  Viena jo iniciatorių ir įkūrėjų yra Lietuvos vežėjų profesinė sąjunga „Solidarumas“. Tai – bendradarbiavimo su Valstybine darbo inspekcija ir VšĮ Projektų valdymo ir mokymo centras produktas.

Atidaryme dalyvaus ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto (EESRK) prezidentas Džordžio Dasis (Georges Dassis).  Jis taip pat skaitys pranešimą  apie laisvą darbuotojų judėjimą balandžio 22 d. Seime įvyksiančioje konferencijoje, skirtoje darbuotojų mobilumo problemoms nagrinėti.


Toliau - paspaudus antraštę.


2016 04 21

DARBO SANTYKIUOSE — PREZERVATYVO PRINCIPAS?

»
Žinomas politinis veikėjas ir publicistas Vitalijus Balkus, atsiliepdamas į diskusijas, susijusias su šiuo metu Seime svarstomu Socialinio modelio įstatymų paketu, išplatino straipsnį „Prezervatyvo principas darbo santykiuose“, kuriame nagrinėja Lietuvoje realiai egzistuojančią darbdavio- darbuotojo teisinių bei socialinių santykių anatomiją.

Samdomo darbo santykių esmė paprasta: darbdavys perka darbo jėgos paslaugą iš darbuotojo ... Darbuotojas gauna atlygį jau suteikęs darbo jėgos paslaugą, t. y., kol jam neišmokėtas atlygis, jis tampa darbdavio kreditoriumi.

Tačiau realybėje, pabrėžia autorius, kaip tik kredito gavėjo pareigą atsiskaityti darbdaviai moka puikiai pamiršti. Jei stambūs verslininkai vienu balsu tvirtina, kad iki šiol buvęs (esą „sovietinis“) darbo santykių reglamentavimas jiems trukdąs ir esą jie negali operatyviai valdyti darbo jėgos įmonėse, tai vis kyla klausimas, kodėl jie neteigia, kad būtinybė grąžinti paskolas bankams (net jei to labai nenorėtum) taip pat trukdo „valdyti finansinius srautus“? - polemizuoja autorius.

Vitalijus Balkus 2012 m. renginyje Vinco Kudirkos aikštėje „Konstitucija be dekoracijų“ - kadras iš video įrašo


Visas straipsnis – paspaudus antraštę


2016 04 20

SEIMAS TOLIAU SVARSTO DARBO KODEKSO PROJEKTĄ

»
Balandžio 19 d. Seimui tęsiant naujojo Darbo kodekso projekto svarstymą, balsuota dėl parlamentarų pataisų, susijusių su darbo laiko ir viršvalandžių, atostogų bei darbo užmokesčio reglamentavimu.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) prieš plenarinį Seimo posėdį vėl surengė piketą protestuodama prieš skubotą Darbo kodekso projekto svarstymą Seime (nuotr.). LPSK žada piketuoti prieš kiekvieną Seimo plenarinį posėdį, „kuriame bus svarstomas socialinio modelio likimas“.

Toliau - paspaudus antraštę.


2016 04 19

KLAIPĖDIEČIAI ĮSPĖJA SOCIALDEMOKRATUS

»
Klaipėdos apskrityje veikiančios profesinės sąjungos kreipėsi į Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnę Ireną Šiaulienę, reikšdamos nepasitenkinimą tiek jos asmeniniais, tiek partijos veiksmais rengiant, svarstant ir priimant naują Darbo kodekso (DK) redakciją.

AB „Švyturys“ profesinės sąjungos komiteto pirmininko Raimondo Tamošausko ir Lietuvos jūrininkų sąjungos vadovo Petro Bekėžos pasirašyto rašto kopija nusiųsta ir Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkui Algirdui Butkevičiui.

Beje, I. Šiaulienė rinkimuose į Seimą nuolat kandidatuoja Klaipėdos Baltijos vienmandatėje apygardoje, tačiau išrinkta buvo tik 1992 m. Kituose rinkimuose į Parlamentą ji patekdavo per LSDP sąrašą. 


Toliau - paspaudus antraštę.


2016 04 18

KURS ILGALAIKIO DARBO IŠMOKŲ FONDĄ

»
Seimas tęsia naujojo Darbo kodekso projekto svarstymą, kurio metu svarstytos parlamentarų pataisos dėl darbo sutarties nutraukimo darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės.

Posėdyje Seimas, svarstydamas nuostatas dėl išmokų atleistiems darbuotojams, sutiko su Seimo narių Irenos Šiaulienės ir Kęstučio Daukšio siūlymu, kad atleidžiamam darbuotojui turėtų būti išmokėta vieno vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – pusės jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka.

Toliau - paspaudus antraštę.


2016 04 15

PROFSĄJUNGŲ TINKLALAPIUI — TARPTAUTINIS APDOVANOJIMAS

»
Profesinių sąjungų tinklalapis LabourStart pelnė tarptautinį apdovanojimą - Artūro Svensono premiją (Arthur Svenssons internasjonale pris). Norvegijos nevyriausybinės organizacijos Svenssonstiftelsen 500 tūkst. kronų dydžio premija kasmet skiriama "už sėkmingą kovą dėl darbuotojų teisių pasauliniu mastu".
Šių metų laureatas labourstart.org vienija apie 140 tūkstančių jo naudotojų, palaiko glaudžius ryšius su tarptautiniu profesinių sąjungų judėjimu. Per 18 savo veikimo metų LabourStart inicijavo apie 240 kampanijų prieš darbuotojų teisių pažeidimus. Oficialus apdovanojimo įteikimas vyks Norvegijos sostinėje birželio 15 d.

Išsamiau – paspaudus antraštę


2016 04 14

PIRMOJI DARBO KODEKSO SVARSTYMO DIENA

»
Kaip ir buvo numatyta, balandžio 12 d. Seimas posėdyje pradėjo naujojo Darbo kodekso projekto (projektas Nr. XIIP-3234(2) ES svarstymą, kuriame išklausytos Seimo komitetų išvados ir Seimo frakcijų narių pozicijos, svarstytos parlamentarų pataisos.

Seimas apsvarstė parlamentarų pasiūlymus iki 56 straipsnio (iš viso projekte yra 256 straipsniai). Tolesnis Darbo kodekso projekto svarstymas Seimo posėdyje numatytas balandžio 14 d., ketvirtadienį, taip pat – dviejuose plenariniuose posėdžiuose kitą savaitę.

Dėl svarstymo skubos nuogąstaujančios profesinės sąjungos  konstatuoja, kad kai kurie Seimo nariai siekia DK projektą grąžinti į tokią būseną, koks jis atėjo iš Vyriausybės. Taip būtų nubrauktas ilgas darbas Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete, kur rasta nemažai kompromisų ir pagerinta darbuotojų situacija.

Toliau – paspaudus antraštę.2016 04 13

KVIEČIA STEBĖTI SEIMO NARIUS IR DARYTI IŠVADAS (PAPILDYTA)

»
Balandžio 12 d. prasidedant Darbo kodekso projekto svarstymo maratonui Seimo eilinėje sesijoje, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) prie parlamento surengė piketą (nuotr.), taip protestuodama prieš "skubotumą". Esą komitetuose dar nebaigti svarstyti visi su Darbo kodeksu susiję įstatymų projektai, Seimo nariai tebeteikia naujus pasiūlymus, be to, neaišku, iš ko susidės visas Socialinio modelio įstatymų paketas,  todėl, LPSK nuomone, tai „gali iškreipti deklaruotus socialinio modelio tikslus“.

LPSK taip pat kviečia visus piliečius stebėti, kaip svarstant Darbo kodekso projektą elgsis Seimo nariai, ir tikisi, jog tai padės rinkėjams apsispręsti, kaip balsuoti Seimo rinkimuose spalio 9 dieną.PAPILDYTA: Tuo tarpu Lietuvos profesinė sąjunga  „Solidarumas“ kreipėsi į Seimo narius prašydama, kad šie, balsuodami už kiekvieną Darbo kodekso straipsnį, nepamirštų, „jog tai paveiks vienos ar kitos grupės piliečių interesą“.Toliau - paspaudus antraštę.


2016 04 12

SEIME PRASIDEDA DIDYSIS MŪŠIS DĖL DK

»
Balandžio 12 d. Seimo plenariniame posėdyje pradedamas svarstyti Darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo projektas

Įstatymas Seime pateiktas svarstyti 2015 metų spalio 15 d., pasak Socialinės apsaugos ir darbo minsiterijos, esą radus sutarimą Trišalėje taryboje, nors profesinės sąjungos teigė, jog dėl svarbiausių aspektų taip ir nepavyko susitarti.


Profesinių sąjungų atstovai gana sėkmingai dirbo Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete siekdami kuo labiau apsaugoti darbuotojus nuo darbo santykių liberalizavimo ir kovo 21 d. užregistruota nauja projekto redakcija. Deja, jau ir ji spėjo „apaugti“ naujais pasiūlymais, kurių dauguma – ne darbuotojų naudai.


Toliau - paspaudus antraštę.


2016 04 11

LPSK: AUGANT VALDŽIOS IŠLAIDOMS AUGA IR STREIKŲ GRĖSMĖ

»
2015 metais valdžios aparato (Seimo, Vyriausybės, ministerijų bei joms pavaldžių įstaigų, valstybinių komisijų inspekcijų, tarybų ir teismų) išlaikymas mokesčių mokėtojams kainavo daugiau nei milijardą eurų. Seimo Audito komiteto duomenimis, lyginant su 2010 metais, ši suma išaugo net 136 mln. eurų, - informuoja Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK).

Jos pirmininko Artūro Černiausko teigimu, kol valdininkai linksminasi (pernai beveik 260 tūkst. eurų buvo išleista institucijų darbuotojų jubiliejinių sukakčių progoms), 54 tūkstančiai valstybės tarnautojų vis dar laukia bazinio atlyginimo dydžio atstatymo į prieškrizinį lygį. Todėl esą nereiktų stebėtis, kad „gėdingus atlygius už sunkų darbą gaunantys įvairių sektorių darbuotojai masiškai pradės streikuoti“.

Toliau - paspaudus antraštę.


2016 04 09

JAUNA PROFSĄJUNGA KELIA REIKALAVIMUS

»
Latvijos teismų sistemos darbuotojai jaučiasi skriaudžiami, palyginus su teisėjais, kurių atlyginimai per krizę nebuvo sumažinti. Tuo tarpu teisėjų padėjėjams, vertėjams, teismų sekretoriams tebemokama tik 50 proc. tos sumos, kurią būtų galima mokėti pagal galiojančias nuostatas. Neapsikentę sistemos darbuotojai šių metų vasarį įsteigė Latvijos teismų sistemos ir teisėsaugos darbuotojų profesinę sąjungą (Latvijas tiesu sistēmas un tiesību aizsardzības iestāžu darbinieku arodbiedrība).

Interviu leidiniui Neatkarīgā ("Nepriklausomybė") naujosios profesinės sąjungos vadovas Ēriks Pūle (nuotr.) išsakė profesinės sąjungos ryžtą siekti, kad teismų darbuotojams būtų mokami jų aukštoms kvalifikacijoms ir atsakomybei adekvatūs atlyginimai.

Išsamiau – paspaudus antraštę


2016 04 07

NARYSTĖ EBPO – DAR VIENAS NEOLIBERALIZMO ŽYGIS PER LIETUVĄ?

»
Lietuva tapti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO), dar vadinamos elitiniu, prestižiniu valstybių klubu, nare siekia jau antrą dešimtmetį. Pagaliau pernai ji buvo oficialiai į klubą pakviesta ir ėmė intensyviai tam ruoštis. Tačiau ar išties narystė EBPO yra panacėja Lietuvai, kaip kad bando įteigti šalies valdžia, ar tai dar viena platforma neoliberalioms idėjoms įgyvendinti?

Jau pirmojoje EBPO Lietuvos ekonominės apžvalgos ataskaitoje kalbama apie lankstesnius darbo santykius, o EBPO atliktas Lietuvos valstybės valdomų įmonių sektoriaus vertinimas sukėlė didelį galvos skausmą Lietuvos miško ir miško pramonės profesinių sąjungų federacijai (LMPF). Mat EBPO rekomenduoja „racionalizuoti“ valstybines įmones, tarp kurių minimos ir 42 miškų urėdijos. LMPF raštu kreipėsi į EBPO generalinį direktorių Angel Gurria (nuot. kairėje) išdėstydama motyvus, kokios ekonominės ir socialinės problemos iškiltų Lietuvoje „sustambinus“ urėdijas ar sujungus jas į vieną įmonę.

Toliau - paspaudus antraštę.
2016 04 05

PO PEDAGOGŲ STREIKO — AUKŠČIAUSIAS REITINGAS

»
Rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės "Baltijos tyrimai" 2016 m. kovo 3 - 5 d. atliktos apklausos duomenimis, 49 proc. respondentų profesinėmis sąjungomis pasitikėjo, o 34 proc. teigė jomis nepasitikį.

Palyginti su ankstesne, vasario 9-17 d., apklausa, pasitikinčiųjų padaugėjo 5 procentais, nepasitikinčiųjų sumažėjo 3 proc. Tarp 21 vertinamos institucijos profesinės sąjungos pakilo į 14 vietą (prieš mėnesį buvo 15-osios).

Šį kartą darbininkų atstovės geriau buvo vertinamos už komercinius bankus, STT, muitines, prokuratūrą, Vyriausybę, teismus ir Seimą.

Per pastaruosius 6 metus tai - aukščiausias profesinių sąjungų "Baltijos tyrimų" užfiksuotas reitingas. Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad apklausa prasidėjo kovo 4 d., t.y. tik vakar pasibaigus dvi savaites trukusiam pedagogų streikui.

Išsamiau – paspaudus antraštę


2016 04 04

ŽVILGSNIS IŠ TREJŲ METŲ DISTANCIJOS

»
Daugiau nei treji metai nedalyvaujantis profsąjungų judėjime buvęs Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) vadovas dr. Aleksas Bružas aktyviai tebesidomi darbuotojų atstovių veikla ir sutiko pasidalinti savo įspūdžiais bei požiūriu į dabartinę situaciją. Ypač atidžiai sekęs prieš mėnesį pasibaigusį pedagogų streiką, profsąjungų veteranas jo rezultatus vertina teigiamai. „Vertindamas pasiektus rezultatus, pritariu Eugenijaus Jesino (Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininko – red.) išsakytai išvadai padėkos žodyje streikavusiems Žemaitijos pedagogams. „Mažas laimėjimas, bet vis tiek šioks toks.“. Tiksliau streiko pasiekimų neapibūdinsi, pastebi A.Bružas.

22 metus vadovavęs švietimo profsąjungai iš savo patirties pozicijų buvęs lyderis kritiškai vertina ir kai kurių kitų šalies profsąjungų bei centrų veiklą, negaili kritikos ir savo įpėdiniui dabartiniam LŠDPS pirmininkui Andriui Navickui.

Pokalbį skaitykite paspaudę antraštę2016 04 02

SUVIENYTI ŠVIETIMO PROFSĄJUNGAS (Balandžio 1-osios pasaka)

»
Kovo 31 d. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) būstinėje įvyko penkių švietimo darbuotojų profesinių sąjungų koordinavimo tarybų, vadovų, įgaliotų atstovų pasitarimas. Pasitarimo darbotvarkėje - vieningos švietimo darbuotojų profesinių sąjungos arba centro steigimo klausimas. Renginyje dalyvavo (ir pakaitomis jį vedė) LPSK pirmininkas Artūras Černiauskas ir LPS „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.

Be to, pasitarime dalyvavo ir buvęs Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Aleksas Bružas, kuris kaip PN sužinojo, buvo vienas šio susitikimo iniciatorių, iki tol – kartu su LPSK ir LPS „Solidarumas“ vadovais – prisidėjęs prie šio susitikimo organizavimo.

Pasitarimo dalyviai pritarė švietimo profsąjungų suvienijimo idėjai. Nutarta nedelsiant pradėti organizuoti steigiamąjį-vienijamąjį suvažiavimą, kuris galėtų įvykti šių metų gegužės 1 d.

Išsamiau – paspaudus antraštę


2016 04 01

NAUJOJO DK PROJEKTAS: STREIKAS, LOKAUTAS

»
Seime užregistruotoje naujoje Darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo projekto redakcijoje, kuriai buvo pritarta Lietuvos Respublikos Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete, pirmą kartą Lietuvoje įteisinamas lokautas. Tai – atsakomieji darbdavio veiksmai – streikuojančių darbuotojų laikinas darbo sutarčių vykdymo sustabdymas, jeigu profesinė sąjunga nesilaiko kolektyvinio ginčo procedūrų arba streikas teismo atidėtas ar paskelbtas neteisėtu.

Taip pat siūlome susipažinti ir su Darbo kodekso projekte naujai reglamentuota streiko – kolektyvinio ginčo dėl interesų – skelbimo procedūra.


Toliau - paspaudus antraštę.


2016 03 31

KAIP TAMPAMA LYDERE

»
Inga Ruginienė jau apie pusantrų metų veikia kaip Lietuvos miško ir miško pramonės darbuotojų profesinių sąjungų federacijos (LMPF) pirmininkė, 2014 m. spalį įvykusiame suvažiavime pakeitusi ilgametį vadovą Petrą Algirdą Rauką.

Sveikatos apsaugos specialistė, visuomenės sveikatos magistrė „pasidavė" miškininkų šakos pirmininko įkalbama ateiti „pabandyti“ darbuotis į LMPF. Tik pradėjus eiti pirmininko pavaduotojos pareigas Ingai  buvo „paklotas ant stalo“ siūlymas pradėti rengti projektą su norvegais. Jis buvo sėkmingai parengtas, įvykdytas (pasirašyta šakinė kolektyvinė).

Dabar I. Ruginienė – pirmininkė su profsąjungų veiklos patirtimi, be to, suspėjusi tapti dar ir miškininkystės bakalaure. Ji turi pakankamai darbo bei rūpesčių, įskaitant ir vis dar tebegresiančią urėdijų „sustambinimo“ reformą.

Išsamiau – paspaudus antraštę


2016 03 30

PRAEITĄ SAVAITĘ

»
Šeštadienis, kovo 26 d. Belgijos valstybės tarnybos darbuotojų profesinė sąjunga (Syndicat Libre de la Fonction Publique - SLFP) aštriai sukritikavo karalystės vidaus reikalų ministerijos vadovą Janą Jamboną (Jan Jambon) dėl jo pareiškimo, padaryto po kovo 22 d. Briuselyje įvykdyto teroro akto. Profsąjungos pareiškime sakoma, jog policininkus „labai įžeidė“ Jambono bandymas dėl teroro akto kaltę suversti vienam Stambule dirbančiam policijos bendradarbiui. „Taigi prasidėjo nešvarus politinis žaidimas, kai visi stengiasi surasti „kraštinį“...“, - sarkastiškai komentuoja valdžios elgesį pareiškimo autoriai.

O štai kovo 28 d. žiniasklaida praneša, jog Belgijos policininkų ir saugumo darbuotojų profesinė sąjunga (Syndicat National de Police et de Sécurité - SNPS) įspėjo valdžią, kad kovo 30 d. surengs streiką, jeigu valdžia nesiims papildomų saugumo priemonių, taip pat ir didinant policininkų skaičių, kurių, esant tokių situacijų grėsmei, aiškiai nepakanka.

Toliau – spausk antraštę...
2016 03 29

DARBUOTOJŲ ATSTOVŲ GARANTIJOS NAUJOJO DK PROJEKTE

»
Praeitą savaitę Seime įregistruota nauja Darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo projekto redakcija yra tokia, kuriai buvo pritarta Lietuvos Respublikos Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete. Tačiau neaišku, ar savo žodį tesės Premjeras, Seimo pavasario sesijos pradžioje žadėjęs užregistruoti tokį projektą, koks esą buvo suderintas Trišalėje taryboje. Taip pat kol kas nežinoma, kada dokumentas bus pradėta svarstyti Seimo plenariniame posėdyje. Iki balandžio 8 dienos Seimo darbotvarkėse šis klausimas nėra įtrauktas.

Per tą laiką registruojami įvairių įstatymų, kurie susiję su naujuoju DK, pakeitimai. Kovo 25 d. Seimo narys Ričardas Sargūnas užregistravo Profesinių sąjungų įstatymo pakeitimus, kurie parengti „siekiant suderinti“ šio įstatymo nuostatas su Seime užregistruoto naujojo Darbo kodekso projektu.


Toliau - paspaudus antraštę.


2016 03 29

BUVĘ PROFSĄJUNGŲ KURORTAI TEBEŽLUGDOMI

»
Medicinos dr. doc. Vytautas Gurauskas, 1971 - 1992 metais dirbęs Lietuvos respublikinės profsąjungų kurortų valdymo tarybos pirmininku, tebeseka buvusių šalies kurortų (kurių dauguma priklausė profesinėms sąjungoms) likimą. Pasak šio ilgamečio aktyvaus kurortų plėtros organizatoriaus ir kurortologijos specialisto, dešimtmečiais puoselėtas  nacionalinis turtas po Nepriklausomybės paskelbimo grobstytas, dalintas, bet dar bent iš dalies išlikęs, todėl galėtų tinkami tarnauti viešajam interesui. Tačiau ir paskelbus jį valstybės nuosavybe kurortų turtas toliau privatizuojamas, naudojamas ne pagal paskirtį.


"Kurortai buvo žlugdomi iš išorės ir iš vidaus, ir tai, deja, tęsiama", - teigia V.Gurauskas.

"Lietuvos kurortai ir modernūs SPA centrai visoje šalyje vilioja svečius paslaugų gausa ir kokybe" (Reklama)

Toliau - spausk antraštę


2016 03 26

„VILNIAUS VANDENŲ“ PROFSĄJUNGA NEPANIKUOJA

»
Žiniasklaidoje pasirodžius pranešimams, jog Vilniaus savivaldybės UAB „Vilniaus vandenys“  planuoja didelę pertvarką, dėl kurios bus atleista 200 žmonių, PN kreipėsi į bendrovės profesinės sąjungos pirmininką Antaną  Arbačiauską.

Jis PN sakė, jog per 47 savo darbo bendrovėje metus tenka susidurti jau gal su penkta pertvarka. Anot A. Arbačiausko, kai tik į įmonę ateina naujas vadovas, jis imasi savo reformų. Tiesa, pripažįsta profsąjungos pirmininkas, šiuo metu jau nedirbantis bendrovėje, pastaroji pertvarka esant gana didelė.


Toliau - paspaudus antraštę.


2016 03 24

EUROPIEČIŲ JUDĖJIMAS DIEM25: DEMOKRATIJA – NE PRABANGA!

»
Prie ekonomisto, buvusio Graikijos finansų ministro Janio Varufakio vasario 9 d. įkurto naujo judėjimo DiEM25 jungiasi vis daugiau žymių žmonių. Šalia WikiLeaks įkūrėjo Džuliano Asanžo, žymaus slovėnų filosofo Slavojaus Žižeko į šį judėjimą kovo 14 d. pareiškė įsitraukiantis ir nusipelnęs amerikiečių lingvistas, filosofas ir politinis aktyvistas Noamas Chomskis.


J. Varufakis buria į judėjimą bendraminčius įgyvendinti, pasak jo, paprastai, tačiau labai radikaliai idėjai – demokratizuoti Europą. Anot vasario 9 d. Berlyne paskelbto DiEM25 manifesto „Europos Sąjunga taps demokratizuota. Arba jos neliks!“, šiuo metu ES dominuoja „itin politizuotas, iš viršaus į apačią nukreiptas, neskaidrus sprendimų priėmimo procesas“. Šio proceso tikslas yra „neleisti europiečiams vykdyti demokratinės pinigų, finansų, darbo sąlygų ir aplinkos kontrolės“.


Toliau - paspaudus antraštę.


2016 03 17
10
Gruodį gavome
90 € Jūsų paramos!
AutomobiliuDALYS24.lt
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai