2017 m. rugpjūčio 18 d. penktadienis - 21:11
 Gerbiamieji skaitytojai, redakcija atostogauja.  Tęsime darbą ir toliau teiksime Jums informaciją nuo rugpjūčio 28 dienos.  Gerbiamieji skaitytojai, redakcija atostogauja.  Tęsime darbą ir toliau teiksime Jums informaciją nuo rugpjūčio 28 dienos.
SIŪLOME PASKAITYTI

2013 01 11 - KAIP SOCIALDEMOKRATŲ MINISTRO AUTORITETAI PROFESINES SĄJUNGAS NAIKINO

«
Komentarų: (3)

Neseniai vadinamosios centro kairės Vyriausybės finansų ministras, taigi antras žmogus po Premjero, Rimantas Šadžius DELFI konferencijoje pareiškė, kad jo autoritetai politikoje yra Ronaldas Reiganas, Margaret Tečer ir Jonas Paulius II.

Užgniaužiame nuostabą, nuryjame galvoje besisukančius epitetus, nesigiliname, kodėl socialdemokratas garbina aršius neoliberalizmo nešėjus, o tiesiog primename mūsų skaitytojams 1982-uosius, kai du ministro minimi „autoritetai“ susidorojo su savo šalių profesinėmis sąjungomis.

Eilinį kartą esame labai dėkingi Kanados žurnalistei ir apžvalgininkei Naomi Klein, kuri šiuos ir kitus faktus surinko ir sudėjo į knygą „Šoko doktrina: katastrofų kapitalizmo iškilimas“, bei leidyklai „Kitos knygos“, išleidusiai šią knygą lietuviškai.

 

„Thatcher grūmėsi dėl savo politinės ateities, ir ši jos kova buvo stebėtinai sėkminga. Pasiekus Folklendų (1982 m. balandžio 2 d. Argentina užpuolė Folklendų salas – vieną paskutinių Didžiosios Britanijos kolonijinio valdymo reliktų. Konfliktas tęsėsi vienuolika savaičių) pergalę, kainavusią 255 britų karių ir 655 argentiniečių gyvybes, ministrė pirmininkė buvo paskelbta didvyre, o jos pravardė „geležinė ledi“ iš įžeidimo virto komplimentu. Panašią transformaciją patyrė ir jos reitingai, per konflikto laikotarpį išaugę daugiau negu dvigubai (nuo 25 proc. iki 59 proc.). Tai užtikrino įtikinamą jos pergalę kitais metais įvykusiuose rinkimuose.

 

Atsakomoji Didžiosios Britanijos kariuomenės operacija dėl Folklendų oficialiai buvo pavadinta „Corporate“ (bendras, korporacinis). Ir nors toks karinės kampanijos pavadinimas skambėjo gana keistai, jis pasirodė esąs visiškai tikslus. Naudodamasi milžinišku populiarumu, kurį jai pelnė ši pergalė, ministrė pirmininkė pradėjo tikrų tikriausią korporacinę revoliuciją, kurią prieš prasidedant karui laikė neįmanoma. 1984 m. prasidėjusį angliakasių streiką Thatcher pavadino karo su Argentina tąsa ir pagrasino spręsianti susidariusią situaciją ne ką švelnesnėmis priemonėmis. Garsiojoje savo kalboje ji pareiškė: „Folklenduose turėjome kovoti su išorės priešu, o dabar susiduriame su vidaus priešu, kuris yra žymiai sudėtingesnis, tačiau mūsų laisvei kelia ne ką mažesnį pavojų.“ Pavadinusi Didžiosios Britanijos darbininkus „vidaus priešais“, ministrė pirmininkė puolė streikininkus visa valstybės disponuojama jėga. Per vieną susidūrimų piketuotojų kordonui išvaikyti buvo pasitelkta net aštuoni tūkstančiai guminėmis lazdomis ginkluotų policininkų, kurių daugelis buvo raiti; po šio susidūrimo beveik septyni šimtai žmonių buvo sužaloti. Tęsiantis streikams, bendras sužeistųjų skaičius pasiekė tūkstančius. „The Guardian“ korespondentas Seumasas Milne'as puikioje šiems įvykiams skirtoje knygoje „Vidaus priešas: slaptasis Thatcher karas su angliakasiais“ atskleidžia, kad ministrė pirmininkė spaudė saugumo tarnybas suintensyvinti profesinės sąjungos ir ypač jos karingojo pirmininko Arthuro Scargillo sekimą. Sis spaudimas davė vaisių: pradėta „ambicingiausia visų laikų žvalgybos operacija Didžiosios Britanijos teritorijoje“. Į profesinę sąjungą buvo infiltruota daugybė agentų ir informatorių, klausomasi telefoninių pokalbių, sąjungos vadovų namuose ir jų dažniausiai lankomose užkandinėse įmontuotos „blakės“. Žemuosiuose parlamento rūmuose profesinės sąjungos vykdomasis direktorius netgi buvo apkaltintas, kad yra slaptas Penktojo kontržvalgybos departamento agentas, pasiųstas „destabilizuoti ir sabotuoti profesinės sąjungos veiklą“, nors jis šiuos kaltinimus griežtai neigė.

 

Tuometis Jungtinės Karalystės finansų ministras Nigelas Lawsonas prisimena, kad Thatcher vyriausybė streikininkų profesinę sąjungą laikė priešu. „Tai buvo tarsi ginklavimasis Hitlerio grėsmės akivaizdoje ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje, - pasakė jis praėjus dešimčiai metų. - Turėjome būti pasirengę.“ Kaip ir dėl Folklendų, derėtis iš esmės net nebuvo ketinama, pagrindinis tikslas - palaužti profesinę sąjungą, kad ir kiek tai kainuotų (o turint omenyje, kad kasdien budėdavo papildomos trijų tūkstančių policininkų pajėgos, kaina buvo išties milžiniška). Priešakinėse konflikto linijose dirbęs policijos seržantas Colynas Nayloras tuomečius įvykius vadina „pilietiniu karu“.

 

1985 m. Thatcher pasiekė pergalę ir šiame kare: darbininkai jau badavo, tad atsilaikyti nebepajėgė. 966 žmonės buvo atleisti iš darbo. Šitaip suduotas triuškinamas smūgis galingiausiai Didžiosios Britanijos profesinei sąjungai, o kartu tai buvo ir aiškus perspėjimas kitoms: jei jau Thatcher nepabijojo remti prie sienos angliakasių, nuo kurių šalyje priklausė elektros ir šildymo tiekimas, tai silpnesnėms profesinėms sąjungoms, kurių nariai gamina (ar teikia) ne tokius naujajai jos ekonominei tvarkai gyvybiškai svarbius produktus (ar paslaugas), mėginti priešintis būtų tikra savižudybė. Geriau jau besąlygiškai sutikti su viskuo, kas siūloma. Panašią žinią, praėjus pirmiesiems keliems prezidentavimo mėnesiams, pasiuntė ir Ronaldas Reaganas, kai Jungtinėse Valstijose kilo oro linijų dispečerių streikas. JAV prezidentas paskelbė, kad nepasirodydami darbe jie „atsisakė savo pareigų ir bus atleisti“. Jis vienu kartu atleido 11 400 šaliai reikalingiausių darbuotojų — po šio smūgio JAV profesinių sąjungų judėjimas nėra visiškai atsigavęs iki šiol.

Didžiojoje Britanijoje Thatcher sumaniai pasinaudojo savo pergalėmis Folklenduose bei prieš angliakasius ir žengė didžiulį žingsnį radikalių ekonominių transformacijų link. 1984-1988 m. vyriausybė, be kita ko, privatizavo ir tokias valstybines bendroves kaip „British Telecom“, „British Gas“, „British Airways“, „British Airports Authority“ ir „British Steel“ ir pardavė valstybei priklausiusią „British Petroleum“ akcijų dalį.

 

Panašiai kaip 2001 m. rugsėjo 11-osios teroro išpuolis pagelbėjo nepopuliariam prezidentui ir suteikė jam progą pradėti didžiulę privatizavimo kampaniją (Bushas privatizavo saugumo, karybos ir atkūrimo darbus), taip Folklendų karas leido Thatcher surengti pirmąją masinę privatizaciją demokratiniame Vakarų pasaulyje“.


PN

NAUJAUSI KOMENTARAI
2013-01-18 22:37:36Feliksas
O gal kaip tik ta "raganų"medžioklė tai senųjų socdemų-koncervų užsakymas? Juk reikia kažkur dėmesį nuo valdžios veiksmų nukreiti. Konservai sėkmingai sugebėjo įgyvendinti "Garliavos" projektą, o dabar vėl "raganos". Gal užkibs?
2013-01-12 09:08:26JS
Nesistebėkime: juk patys konservai laiko LSDP vienintele partija, su kuria sutiktų valdyti Lietuvą "tūkstantį metų". Beje, ką padarė socdemai, kad pasipriešintų nuomonės ir žodžio laisvę varžančiai Abramikienės pataisai? Įdomu, ar jie pasipriešins šiuo metu Sausio 13-osios proga prasidėjusiai raganų medžioklei?
2013-01-11 16:07:45Feliksas
O kur galima būtų Lietuvoje pamatyti socialdemokratus? Juk tai tik grupė (klanas) grobuonių pasislėpę po šia skraiste. Tik dabar, labai nedrąsiai pats premjeras užsiminė, kad reiktų pradėti išpažinti socaldemokratines vertybes, nuo kurių "pabėgo" tariamieji socialdemokratai, vadovaujami Amžiną atilsį A.M.Brazausko, kuris buvo nuvažiavęs į neoliberalizmo bėgius. Bet ar klanas jam leis? Matote kokie "činai" jį supa. Ir jis net ministrų neturi iš ko pasirinkti. Iš Šadžiaus aš tikrai stebuklų nelaukiau ir nelaukiu. Tai tipinis klaninis vienetas, stipriai įaugęs į klano kūną ir jį iš ten atplėšti sunku. Jam už viską, ko gero brangiausias yra valdžios lovys. O visa kita, tik priedanga tam loviui pasiekti ir iš jo pasiplėšti. O tai kad pradėti masiniai privatizavimai įrodo, kad stipriai nukrypta nuo valstybės sampratos. Neoliberalams- valstybė tik butaforinis darinys,kur po liberalizmo vėliava šeimininkauja visiška anarchija ( mlijonierių, valdančiųjų klanų, oligarchų) naudai. Ir visiška vergija dirbačiųjų atžvilgiu, tai dangstant demokratija, teisinės valstybės samprata. Turtingiesiems galima viskas, o vargdieniams irgi viskas besąlygiškai vykdant jų primestas žaidimo taisykles, paslėptas po įstatymo priedanga.
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
PDFLiepą gavome
79,80 € Jūsų paramos!
AutomobiliuDALYS24.lt
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai