2017 m. rugpjūčio 22 d. antradienis - 17:52
 Gerbiamieji skaitytojai, redakcija atostogauja.  Tęsime darbą ir toliau teiksime Jums informaciją nuo rugpjūčio 28 dienos.  Gerbiamieji skaitytojai, redakcija atostogauja.  Tęsime darbą ir toliau teiksime Jums informaciją nuo rugpjūčio 28 dienos.

2016 04 05 - NARYSTĖ EBPO – DAR VIENAS NEOLIBERALIZMO ŽYGIS PER LIETUVĄ?

«
Komentarų: (0)
Lietuva tapti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO), dar vadinamos elitiniu, prestižiniu valstybių klubu, nare siekia jau antrą dešimtmetį. Pagaliau pernai ji buvo oficialiai į klubą pakviesta ir ėmė intensyviai tam ruoštis. Tačiau ar išties narystė EBPO yra panacėja Lietuvai, kaip kad bando įteigti šalies valdžia, ar tai dar viena platforma neoliberalioms idėjoms įgyvendinti?Jau pirmojoje EBPO Lietuvos ekonominės apžvalgos ataskaitoje kalbama apie lankstesnius darbo santykius, o EBPO atliktas Lietuvos valstybės valdomų įmonių sektoriaus vertinimas sukėlė didelį galvos skausmą Lietuvos miško ir miško pramonės profesinių sąjungų federacijai (LMPF). Mat EBPO rekomenduoja „racionalizuoti“ valstybines įmones, tarp kurių minimos ir 42 miškų urėdijos. LMPF raštu kreipėsi į EBPO generalinį direktorių Angel Gurria išdėstydama motyvus, kokios ekonominės ir socialinės problemos iškiltų Lietuvoje „sustambinus“ urėdijas ar sujungus jas į vieną įmonę.

LMPF, atstovaujanti daugiau kaip 60 proc. Lietuvos valstybinių miškų įmonių darbuotojų, įspėja EBPO, jog urėdijas sujungus darbo netektų daugiau kaip 3 tūkst. kaimiškųjų teritorijų darbuotojų. O juk per 25 nepriklausomybės metus valstybinių miškų sektoriuje darbuotojų jau sumažėjo 8 tūkst.  

LMPF pirmininkės Ingos Ruginienės pasirašytame rašte teigiama, jog ypač skaudžiai dėl to nukentėtų mažos pramoninių įmonių neturinčios savivaldybės, kuriose miškų urėdijos yra vienos iš pagrindinių vietos biudžetą papildančių, gyventojų užimtumą bei socialines garantijas užtikrinančių įmonių. Be to, urėdijos vykdo prevencines jaunimo užimtumo programas, ekologinį švietimą mokyklose, gyventojams organizuoja šviečiamąjį darbą aplinkosaugos klausimais. „Labai daug investuojama į aplinkosauginių ir rekreacinių objektų kūrimą, remontą ir priežiūrą, ruošiamos specializuotos poilsio zonos ir rekreaciniai takai žmonėms su negalia“, - sakoma laiške EBPO vadovui.

Tačiau socialinis aspektas – toli gražu ne vienintelis motyvuojant LMPF poziciją. Pasirodo, Lietuvos valstybinių miškų įmonių mokami į valstybės biudžetą mokesčiai yra didžiausi Europos Sąjungoje, jie nuo 1995 iki 2011 metų padidėjo net 16 kartų. O 2014 metais normalizuota grynojo pelno valstybinės miškininkystės sektoriuje buvo didžiausia – 16,4 proc., kai energetikos sektoriuje – 5,0 proc., susisiekimo – 5,9 proc., kitų įmonių – 6,8 proc. , o viso Lietuvos valstybinio sektoriaus – 6,3 proc.

Maža to, pagal Jeilio universiteto 2012 m. ataskaitą, Lietuva pripažinta geriausiai tvarkanti miškus iš 132 vertintų valstybių.

 „Visos urėdijos dirba pelningai, padėtis Lietuvos valstybinių miškų valdyme per 42 urėdijas stabilizavosi, išaugo šioje ūkio šakoje dirbančių žmonių kvalifikacija, savarankiškumas ir sąmoningumas, atsakomybė už savo darbą“, - teigiama LMPF rašte.  Federacija įsitikinusi, kad ši valdymo sistema veikia efektyviai ir visais aspektais duoda teigiamų rezultatų.  

„LMPF mano, kad Lietuvos narystė ES ir EBPO neturi būti siaurai suvokiama vien kaip vienodų standartų atsiradimas mūsų gyvenime. ES ir EBPO turi vienyti vertybės ir geri rezultatai, o priemones jų įgyvendinimui turėtume rinktis patys, išsaugodami savo  tautų mentalitetą, plačiosios visuomenės interesus, remdamiesi savo gyvenimiška patirtimi ir istorinėmis tradicijomis“, - teigiama I. Ruginienės pasirašytame rašte. Be to, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos generaliniam direktoriui primenama, jog kaimyninėje Lenkijoje valstybinės miškų įmonės yra dar smulkesnės, tačiau tai netrukdo Lenkijai būti EBPO nare.

Visas LMPF raštas.

Beje, LMPF tinklalapyje skelbiama, jog jau gautas atsakymas į federacijos kreipimąsi. Jame teigiama: „Susipažinome su Jūsų raštu ir persiuntėme jį kolegoms, kurie dalyvauja Lietuvos vertinime pagal EBPO valstybinių įmonių gaires. Jie perduos Jūsų nuomonę ir argumentus įmonių valdymo tobulinimo komitetui ir jo darbo grupėms, kurios atsakingos už Jūsų šalies vertinimą EBPO narystės kontekste“.

EBPO buvo įkurta JAV iniciatyva 1961 m., jos ištakos siekia 1948m. Šiuo metu organizacija jungia 34 valstybes. Lietuva pradėti formalias derybas dėl stojimo į EBPO pakviesta prieš metus.

lrv.lt nuotr. iš kairės: Angel Gurria ir Premjeras Algirdas Butkevičius.


Parengė Ramunė Motiejūnaitė-PekkinenNAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
PDFLiepą gavome
79,80 € Jūsų paramos!
AutomobiliuDALYS24.lt
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai