2017 m. rugpjūčio 20 d. sekmadienis - 14:32
 Gerbiamieji skaitytojai, redakcija atostogauja.  Tęsime darbą ir toliau teiksime Jums informaciją nuo rugpjūčio 28 dienos.  Gerbiamieji skaitytojai, redakcija atostogauja.  Tęsime darbą ir toliau teiksime Jums informaciją nuo rugpjūčio 28 dienos.
NAUJIENOS

2016 03 17 - EUROPIEČIŲ JUDĖJIMAS DIEM25: DEMOKRATIJA – NE PRABANGA!

«
Komentarų: (0)
Prie ekonomisto, buvusio Graikijos finansų ministro Janio Varufakio (Yanis Varoufakis) vasario 9 d. įkurto naujo judėjimo DiEM25 (Democracy in Europe Movement 2025) jungiasi vis daugiau žymių žmonių. Šalia WikiLeaks įkūrėjo Džuliano Asanžo (Julian Assange), žymaus slovėnų filosofo Slavojaus Žižeko (Slavoj Žižek) į šį judėjimą kovo 14 d. pareiškė įsitraukiantis ir nusipelnęs amerikiečių lingvistas, filosofas ir politinis aktyvistas Noamas Chomskis (Noam Chomsky).

J. Varufakis buria į judėjimą bendraminčius įgyvendinti, pasak jo, paprastai, tačiau labai radikaliai idėjai – demokratizuoti Europą. Anot vasario 9 d. Berlyne paskelbto DiEM25 manifesto „Europos Sąjunga taps demokratizuota. Arba jos neliks!“, šiuo metu ES dominuoja „itin politizuotas, iš viršaus į apačią nukreiptas, neskaidrus sprendimų priėmimo procesas“. Šio proceso tikslas yra „neleisti europiečiams vykdyti demokratinės pinigų, finansų, darbo sąlygų ir aplinkos kontrolės“.

Manifeste konstatuojama, jog demokratija yra tikras košmaras šiems dariniams: Briuselio biurokratijai (ir jos daugiau nei 10 000 lobistų); jos „hiphopo grupei“ – inspekcijoms ir Troikai, kuriuos jie suformavo kartu su niekieno nerinktais „technokratais“ iš kitų tarptautinių ir Europos institucijų; galingai Eurogrupei, kuri nesiremia nei įstatymu, nei sutartimi; išsisukantiems bankininkams, fondų valdytojams ir vis atgimstantiems oligarchams, niekad nenustojantiems niekinti daugumos ir jos organizuoto reiškimosi; politinėms partijoms, kurios skelbia liberalizmą, demokratiją, laisvę ir solidarumą tik tam, kad atėjusios į valdžią atsisakytų pagrindinių principų; vyriausybėms, kurios pakursto žiaurią nelygybę, imdamosi sau naudingų griežtų taupymo priemonių; medijų gigantams, kurie pavertė manipuliavimą baime tikru menu ir puikiu galios bei naudos šaltiniu; korporacijoms, veikiančioms išvien su slaptomis viešosiomis agentūromis, investuojančiomis į tą pačią baimę, kad skatintų slaptumą ir sekimą, kuris palenktų viešąją nuomonę, kaip jų pageidaujama.

Šių darinių viešpatavimo kaina ne tik „demokratijos pabaiga“, bet ir „vargana ekonominė politika“: griežtas taupymas atvedė silpnesnes šalis į nuolatinę recesiją, visą Europą – į beprecedentę nelygybę. Iki šiol ES valstybės dvi alternatyvas: pasiduoti Briuseliui be demokratijos arba pasitraukti į nacionalinių valstybių „kokoną“. Judėjimas DiEM25 įsitikinęs, jog yra ir kitas kelias – demokratizuoti Europą, ir jis yra realistinis. „Jis nėra utopiškesnis nei pirminis Europos Sąjungos sumanymas“, - teigiama manifeste.

Anot manifesto autorių, demokratija negali būti prabanga, prieinama kreditoriams, ir nepasiekiama skolininkams. „Demokratija yra esminis veiksnys apribojant kapitalizmo blogiausias, savidestrukcines tendencijas ir atveriant langą į naujas socialinės harmonijos ir tvariosios plėtros platumas“, - įsitikinę judėjimo nariai.

Moralinę paniką, kuri apima Europos Sąjungą, galima suvaldyti, - mano demokratizavimo procesų propaguotojai. DiEM25 iškelti trumpalaikiai, ilgesnio laikotarpio ir ilgalaikiai (iki 2025 m.) tikslai bus įgyvendinami siūlant, kaip „sueoropinti“ penkias sritis, kuriose vienu metu plečiasi krizė: viešoji skola, bankininkystė, neadekvatus investavimas, migracija, didėjantis skurdas. Šiame kontekste bus siekiama apriboti Briuselio diskrecinius įgaliojimus grąžinant juos nacionaliniams parlamentams, regioninėms, taryboms, miestų savivaldybėms ir bendruomenėms.

Iki 2025 m. planuojama paversti Europą „visa apimančia demokratija su suvereniu parlamentu, gerbiančiu nacionalinius sprendimus ir besidalijančiu galiomis su nacionaliniais parlamentais, regioniniais susirinkimais ir savivaldybių tarybomis“. Kad tai būtų pasiekta, reikalinga sušaukti Europos žmonių konstitucinę asamblėją. Ji turėtų įgaliojimą „priimti sprendimus dėl būsimos demokratinės konstitucijos, kur per dešimtmetį pakeis visas esamas Europos Sąjungos sutartis“.

Visas manifestas lietuvių kalba.


Kaip skelbiama oficialiame judėjimo tinklalapyje diem25.org, šiuo metu į judėjimą yra įsitraukę 17 tūkst. narių iš 56 šalių.


RMP


 

 

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
PDFLiepą gavome
79,80 € Jūsų paramos!
AutomobiliuDALYS24.lt
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai